Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Microsoft jde do mobilů – koupil Danger, pokukuje po Ericssonu a vyvíjí mobil pro chudé

aktualizováno 
Počítačový gigant Microsoft čím dál častěji pokukuje po trhu mobilních telefonů. Už mu jen nestačí prodávat licence operačního systému Windows Mobile, firma chce podle všeho vyrábět i vlastní telefony. A plány jsou možná i smělejší, protože Microsoft údajně pokukuje i po největším výrobci síťové infrastruktury – švédském Ericssonu.

Microsoft zřejmě chystá velký útok na trh mobilních telefonů | foto: Profimedia.cz

Microsoft to myslí s mobilními telefony opravdu vážně. A už mu jen nestačí, že čím dál více mobilních telefonů je vybavováno jeho operačním systémem Windows Mobile. Microsoft plánuje mohutnou expanzi tohoto operačního systému, ale tím jeho plány s mobilními telefony zdaleka nekončí.

Před nedávnem Microsoft koupil společnost Danger, která vyrábí komunikátory Sidekick. Ty jsou postavené na vlastním javovém operačním systému a tak bude zajímavé, jak s Dangerem Microsoft naloží. Prozatím se Danger zařadil do jeho divize Premium Mobile Experience, do které patří třeba Xbox nebo přehrávač Zune. V minulosti se také spekulovalo o tom, že má Microsoft zájem o výrobce komunikátorů BlackBerry.

Komunikátory Sidekick možná ještě nějakou dobu přežijí v současné podobě, ostatně americkým schvalovacím procesem na úřadu FCC právě prochází nejnovější model. Do budoucna by ale mohl Danger vyrábět mobilní telefony podle představ šéfů samotného Microsoftu.

A jedna z představ je velmi zajímavá – jmenuje se Fone+ a jde o komunikátor s operačním systémem Windows Mobile, který by měl být určen především pro rozvojové trhy. Tam by měl tento přístroj pro mnohé uživatele znamenat první setkání s výpočetní technikou vůbec. Microsoft totiž tvrdí, že notebooky jsou stále příliš drahé a že výpočetní výkon dnešních komunikátorů není od nejlevnějších notebooků typu Asus Eee PC příliš vzdálen.

Přístroj Fone+, který je zatím stále ve fázi interního konceptu, by mohli uživatelé pomocí speciální dokovací stanice připojit k televizi a dalším periferiím. Tak by mohl komunikátor částečně nahradit klasický domácí počítač. Výhodou je fakt, že i v těch nejchudších částech světa je televizor běžnou záležitostí, zatímco počítače si sem hledají cestu daleko obtížněji. A mobilní telefony přitom v chudých částech světa již také poměrně dobře zdomácněly. Zájem o mobilní telefony dokládá také třeba nedávno podaná žádost o patent nového uživatelského prostředí.

Microsoft ale nepošilhává jen po samotných mobilních telefonech. Nedávno se vynořily spekulace, že redmondský gigant by rád koupil výrobce síťové infrastruktury Ericsson. Podle oficiálního vyjádření, které se nám podařilo získat, však něco takového nepřipadá v úvahu.

Adam Lemanski, zodpovědný za komunikaci s médii v České pobočce Ericssonu, nám k tomu řekl: „Osobně se domnívám, že se v této oblasti nic nestane. Samozřejmě v médiích proběhly spekulace, že Microsoft má o Ericsson zájem. Nemám však žádné informace o jakýchkoli probíhajících jednáních a navíc nevím o žádných akcionářích, kteří by měli zájem akcie Ericssonu prodat. Navíc náš CEO, Carl-Henric Svanberg, nedávno prohlásil, že naše společnost musí být zisková, aby měla svou budoucnost ve vlastních rukou. Věřím, že naše nedávné finanční výsledky, které ukazují, že jsme jediný ziskový výrobce infrastruktury, jsou tím nejlepším důkazem toho, že jakékoli spekulace jsou prostě jen spekulace.“

Ale přesto, že Ericsson spekulace vyvrací, zájem Microsoftu by dával jistý smysl. Firma totiž neuspěla s nedávnou nabídkou na koupi Yahoo a tak má spoustu volného kapitálu, který by jistě ráda investovala. Navíc koupí Ericssonu by Microsoft získal přímý přístup k mnoha technologiím, ať už na úrovní sítí, nebo přímých aplikací pro zákazníky. Ostatně, multimediální portfolio Ericssonu jsme vám představili nedávno a dovolíme si tvrdit, že pro Microsoft by taková multimediální skladba byla jistě atraktivní.

Spekulace tedy zatím mohou být pouze spekulacemi, ale za pár měsíců může být situace zcela jiná. Microsoft se do mobilních technologií tlačí čím dál výrazněji a tak o něm v souvislosti s mobilními telefony uslyšíme stále častěji.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Lidem v šuplících leží nedostatkový materiál do elektromobilů

Šuplík

Výrobci automobilů, kteří hledají nové dodávky kobaltu, jenž je důležitý pro výrobu baterií, by se mohli zaměřit na...

Chystáte se na hory?
Chystáte se na hory?

Pořiďte zímní výbavu rychle a levně. V našem bazárku najdete vše, co potřebujete na zimní radovánky.Najdete na iDNES.cz