Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Microsoft poprvé žaluje přímo Google. Kvůli mapám a paličaté Motorole

aktualizováno 
Jeden z aktuálních soudních sporů mezi Microsoftem a Motorolou v Německu přinese zajímavou situaci. Poprvé se totiž na lavici obžalovaných objeví přímo samotný Google, jenž je vlastníkem Motoroly. Je to kvůli specifickým pravidlům německé justice.

Google kvůli své pobočce Motorola stane na lavici obžalovaných | foto: digitaltrends.comMF DNES

Už letos v dubnu žaloval Microsoft u německého soudu v Mnichově Motorolu kvůli porušování jeho patentu na zobrazování dat z různých podkladů v mapových aplikacích. A nyní přišla na tento spor řada u soudu.

Patent EP0845124 popisuje způsob, kterým například mapová aplikace získává data z různých zdrojů a následně je uživateli zobrazuje v přehledné a srozumitelné formě. Patent hovoří o tom, že například samotné mapové podklady mohou pocházet z jednoho zdroje, zatímco třeba informace o bodech zájmu a další vrstvy pochází z jiných databází. Podle právníků Microsoftu přesně takto fungují i Google Maps.

Patent EP0845124 společnosti Microsoft
Patent EP0845124 společnosti Microsoft

U prvního slyšení, které proběhlo 11. října, došlo k velkému překvapení. Právníci Microsoftu totiž oznámili, že na lavici obžalovaných vedle Motoroly posadí i Google. Podle právníka Floriana Müllera, provozujícího blog Fosspatents, došlo k tomuto překvapivému kroku kvůli tomu, jak funguje německé patentové právo. Zatímco třeba v USA zjišťuje, zda k porušování patentu dochází (a soud pro to po obou stranách žádá důkazy), v Německu tomu tak není.

Žalovaná strana se pouze brání a je na žalobci, aby prokázal vinu. Aby se mu to podařilo, musí předložit patřičné důkazy sám a také musí předvolat vhodné svědky. Jenže Microsoft v tomto případě zřejmě netuší, které pracovníky Googlu by si mohl k potvrzení svých domněnek k soudu předvolat. Proto se právníci rozhodli mezi žalované zařadit i firmu jako takovou, pak se situace trochu mění. Google totiž bude muset připustit nebo výslovně popřít obvinění Microsoftu, což právníkům redmondské firmy ulehčuje situaci.

Pokud totiž Google obvinění popře (nic jiného asi nelze předpokládat), ale Microsoftu se podaří například na konkrétních ukázkách fungování map v telefonech Motorola dokázat, že k porušování patentu dochází, bude Google za lháře. Aby za něj nebyl, bude naopak muset vyvracet argumenty Microsoftu.

Důvod, proč Microsoft takto výrazně u soudu přitvrdil, je jednoduchý. Firma chce co nejrychleji donutit Motorolu k licencování patentů. Motorola je totiž jediný velký výrobce androidích smarpthonů, který neplatí Microsoftu licenční poplatky.

Samostatná Motorola by nejspíš už licenci měla, jenže ve vlastnictví Googlu musí firma poslouchat svého majitele. A internetový gigant rozhodně nechce, aby jeho filiálka platila za patenty konkurenci. Tím by totiž firma přiznala dlouho popírané plagiátorství, což by jí mohlo přitížit i v jiných sporech.

Motorola Razr (OS)

Zobrazování vrstev dat v Google Maps je trnem v oku Microsoftu

Spor v Německu tak může mít dalekosáhlé důsledky. Pokud Microsoft uspěje, může u našich západních sousedů dojít k celkovému zákazu fungování Google Maps. Patent Microsoftu se totiž neomezuje jen na Android, mapy fungují stejně napříč různými platformami, včetně webu (právě web zmiňuje patent z roku 1995 především).

Navíc se může celý spor přenést i do Spojených států, kde je Microsoft držitelem obdobného patentu US 6,240,360. Stačí, když v současném německém sporu obhájci Motoroly odmítnou přidat Google mezi obžalované. Pak bude Microsoft nucen podat stížnost na Google ve Spojených státech a celý německý proces se tím zdrží. Pokud Motorola připustí "přisednutí" Googlu na lavici obžalovaných, pak bude tento již nyní důležitý spor pokračovat 7. března 2013.
Nejčtenější

Toto bude pecka mezi smartphony do 10 tisíc. Konkurence se zapotí

Huawei P20 Lite

Huawei představil nový model P20 lite, který nejenom předznamenává příchod nových top modelů, ale také ukazuje, že...

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...Test Samsungu Galaxy S9+. Drobné změny přinesly téměř dokonalý smartphone

Samsung Galaxy S9+

Už poněkolikáté v řadě sáhl Samsung u špičkových modelů řady Galaxy S k postupné evoluci. Letošní modely S9 a S9+ se od...

KOMENTÁŘ: Nokia 8110 je výborný krok, obyčejným telefonům dává naději

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Retro Nokia 3310 se stala prodejním hitem, a i proto se nejspíš značka rozhodla to s reinkarnací zkusit znovu....

Nokia připravuje svůj nejlepší mobil, bude to přímý soupeř iPhonů

Nokia 8 Sirocco

Novodobá Nokia sice už má špičkový model 8 Sirocco, ale chystá se ještě lepší smartphone. Ten ponese označení číslovkou...

Další z rubriky

Právo opravit si mobil řeší Applu a Googlu pod okny. Firmám se to nelíbí

(Ilustrační snímek)

Opravit si doma rozbitý telefon není nic snadného. Potřebujete k tomu speciální nástroje, součástky se montují natolik...

Je posedlý selfie. Fotka musí získat alespoň 600 "lajků“, jinak ji smaže

Ilustrační snímek

Je mu 22 let a jeho instagramový profil sleduje 50 tisíc lidí. Junaid Ahmed přiznává, že je závislý na pořizování...

Googlu a Applu hrozí ve Francii milionové pokuty za nekalé praktiky

Ilustrační snímek

Společnosti Google a Apple čelí obvinění z použití nekalých obchodních praktik vůči francouzským začínajícím firmám a...Najdete na iDNES.cz