Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

MemoLeaf - poznámky jinak!

aktualizováno 
Poznámky (MemoPad) jsou jednou ze stěžejních součástí a databází PalmOS. Představíme si program, který s Memo databází umí pracovat a dá jí nové možnosti!

 

Náhrad za vestavěný poznámkový program je docela dost, kdysi dávno jsme se jim věnovali v samostatné recenzi, která je sice již tři troky stará, ale řada věcí v ní uvedených stále platí.

Samozřejmě se od doby první recenze mnohé změnilo - MemoPlus ale zůstal a dál se vyvíjel (i když vylepšení jsou spíš drobná), Hi-Note poněkud zapadl a objevila se řada jiných řešení:

Integrace "textů" pod jednu střechu
Jednou z možností posledních let je sloučení kratších i delších textů do jedné aplikace - v řeči PalmOS to znamená zejména poznámek Memo a elektronických textů v Aportis DOC formátu. Protože však většina DOC editorů používá vlastní formát (zejména kvůli formátování znaků), různá řešení umějí ještě i další formáty (často též HTML). Příklady takovýchto programů jsou třeba WordSmith, HandStory či MegaDOC.

Využití Memo formátu pro editaci delších textů
Objevily se produkty (zejména pEdit), které využívají formát Memo k editaci i delších textů. Na trhu jsou i programy, které třeba jen dokáží překonat 4K bariéru MemoPad databáze.

Světlo světa spatřily ale i další aplikace, které se snaží na poznámky podívat "trošku jinak". Mezi ně rozhodně patří i námi představený MemoLeaf firmy Redwood-Creative.

Firma se na PDA trhu objevila teprve nedávno, ale dala již trhu dvě nepřehlédnutelné aplikace - kromě dnes popisovaného MemoLeaf též "časový" program Time Flow, který jsme vám představili v samostatné recenzi v únoru.

 

MemoLeaf umí dvě hlavní věci, které jej činí velmi inovativním a zajímavým pro řadu PalmOS uživatelů:

Obarvení kategorií
Tu první ocení zejména majitelé barevných modelů - MemoLeaf umí obarvit kategorie poznámek různými barvami a v těchto barvách pak zobrazí jednotlivé poznámky v souhrnném zobrazení. V poznámkách se pak daleko lépe orientujete. Připomíná to obarvení kategorií v adresáři Super Names.

Klíčová slova v záhlaví
Druhá schopnost je již složitější, ale extrémně užitečná. Program zavádí systém tzv. klíčových slov v záhlaví poznámky (oddělených oddělovačem "/"), podle kterých pak můžete velmi rychle najít patřičnou poznámku (popřípadě víc položek vyhovujících klíčovému slovu).

Po vyhledání klíčových slov přes povel LOOKUP vám program nabídne seznam poznámek obsahujících hledané klíčové slovo. Vyhledávání můžete omezit pouze na počáteční písmena poznámky pomocí operandu "^". K dispozici máte i historii klíčových slov v rozbalovacím menu.

Vyhledávat ale můžete i přes funkci FIND - program pak neprohledává jen klíčová slova, ale celou poznámku. V programu samozřejmě nechybí ani funkce skrytí privátních záznamů.

Jistěže by se dala celá řada věcí vylepšit. Od "superpožadavků" na formátování znaků přes kresbu a stromovou strukturu poznámek k pár věcem, u kterých mne spíš udivuje, že na ně tvůrci programu hned nemysleli:

- v programu nelze nastavit velikost fontu. To vadí zejména v přehledovém zobrazení, protože po nastavení barevných kategorií jsou názvy málo výrazné a chtěly by určitě nastavit do fontu "bold"
- myslím si, že systém klíčových slov přímo vybízí k použití šablon, které by velmi usnadnily práci. Nevím, proč se tvůrci aplikací nepoučují z osvědčených a žádaných "featur" (v tomto případě z MemoPlus).

 

MemoLeaf je určen uživatelům, kteří hojně využívají Memo databázi a mají tedy mnoho poznámek, ve kterých už jim dělá hledání a přehlednost vůbec trošku potíže. Existuje dost lidí, kteří namísto využívání třeba databázových či specializovaných programů na uchovávání osobních dat, registračních čísel, různých katalogových položek a vůbec stovek podobných věcí používají MemoPad. Právě jim nyní MemoLeaf poskytne nové možnosti na zpřehlednění jejich systému a velmi účinný nástroj na vyhledávání správných dat.

 

MemoLeaf

Nový styl práce s vaší Memo databází

Autor: Redwood-Creative
Verze: 2.1
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS
Nároky na hardware: 43 kB
Cena: $ 5,00

Hodnocení Palmare.cz

+ přehledná práce s poznámkami v rozsáhlých Memo databázích, dobré vyhledávání a katalogizace poznámek, přehledné obarvení kategorií

- žádné formátování znaku, chybí šablony, či kresby

 
Užitné vlastnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení:
 

 Témata: trh

Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Zakázali reklamu s mobilem ve vodě. Spadl tam šikovně, hájí se výrobce

Zakázaná reklama na HTC U11

Ve Velké Británii zakázali reklamu na špičkové HTC U11 na základě pochybného zacházení s mobilem, se kterým...Huawei P20 Pro má funkci, kterou výrobce tají. Je to záhada

Huawei P20 Pro premiéra

Jak ukázala rozborka nejnovějšího top modelu Huaweie P20 Pro, telefon má optickou stabilizaci u všech tří fotoaparátů....

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Za 23 korun vám aplikace fotku z iPhonu ukáže až za tři dny

Netradiční fotoaplikace Gudak vás donutí nad fotkami zase přemýšlet

Vnímání fotografie se za posledních pár let výrazně změnilo. Díky záznamovým médiím již totiž nemusíme přemýšlet nad...

Google loni zlikvidoval 700 tisíc aplikací

Mobilní aplikace

Z aplikačního obchodu Google Play bylo loni odstraněno 700 tisíc aplikací, většina zmizela prakticky ihned po umístění...

recenze-a-hodnoceni-vyrobku
recenze-a-hodnoceni-vyrobku

Nevíte si rady jaký koupit kočárek, nebo který prací prostředek je nejlepší? Podívejte se na zkušenosti jiných maminek.Najdete na iDNES.cz