Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

MegaWiki, MegaWiki, MegaWiki reagge (2)

aktualizováno 
Včera jsme si představili linkovací aplikaci MegaWiki, dnes recenzi tohoto velmi užitečného programu dokončíme.

 

Pomocné programy
MegaWiki není jeden program, nýbrž hack a pomocná suita aplikací, které můžete, ale taky třeba vůbec nemusíte používat. V manuálu je vše popsané na různých místech, a proto se zde aspoň pokusím shrnout pomocné soubory programu na jedno místo a pospat jejich hlavní účel:

Linki
Tuto DA aplikaci jsme už zmínili v textu. Program je zjednodušeně určen k tomu, aby přidal "tagy" do vámi zvýrazněného textu, či do textu v cipboardu.

Ideální je nastavit si jeho spuštění na nějakou zkratku v EasyLauncheru. V okně se vlevo objeví základní aplikace (u MemoPadu ještě záložka, u AddressBooku navíc tag pro vložení jména, příjmení a firmy), navíc 1-12 aplikací, které máte nadefinovány v preferencích v panelu Plus. 

Hvězdičky slouží k vložení "wildcards". Tlačítko Empty je určeno k vytváření prázdných odkazů (funguje jako přepínač). Pokud zaškrtnete Jump, budete po vytvoření odkazu automaticky přesměrováni na tento link.

 

Piki
Piki si zaslouží ze všech popisovaných aplikací asi nejvíc prostoru a je to aplikace, která by si možná zasloužila i samostatnou recenzi (a ocenění!) Je to okno, které zobrazí seznam odkazů, na které můžete přímo skočit. A protože zde můžou být nadefinovány všechny odkazy (s výjimkou datumu), může Piki sloužit jako vynikající launcher pro spouštění aplikací a DA programů.

Položky launcheru můžete definovat v poznámce s názvem "Piki Config". Ta vám umožní vytvářet strukturované seznamy s rozbalováním hlavních odkazů (+Hry) do podrobnějších položek (BackGammon, Chess...). 

Program zde využívá dalšího typu odkazu MegaWiki, a tím je přímý odkaz na aplikaci. Tagem pro skok na program/DA je tečka "." (můžete změnit v preferencích - panel Plus). Takže třeba ·.Preferences· je link na aplikaci preference. Lze výhodně používat i wildcards (·.Pref*· ).

Je třeba jen dodržet předepsaný syntax při vytváření této poznámky, který je nutno prostudovat z manuálu, a výhodné je také prohlédnout si přiložený ilustrační příklad Pigi Config.TXT. I z něj pochopíte, že jsme tu možnosti a schopnosti Piki jen naznačili...

Hiki
Hiki se velmi podobá Piki, ale zobrazí pouze historii odkazů. Na kterýkoliv z nich tak můžete přímo kliknout.

Kinki
Pomocný program - slouží jako konverzní procedura pro vaše data při upgrade na vyšší verzi programu.

QWiki a GoTo
Oba programy mají jeden účel, jeden z nich je ale běžný program (GoTo) a QWiki je DA program. Vyvolají jeden, nebo dva specifické odkazy - na poznámky Top a -Top (názvy můžete změnit v preferencích Misc). Charakter odskoku záleží na vašem nastavení zabezpečení. Účel použití je různý, autor sám uvádí, že má v této poznámce stromovou strukturu svých "Wiki" odkazů, cosi jako index s odkazy.

Bigi
DA aplikace vyvolá skok na předchozí odkaz v historii odkazů (obdoba "back" tlačítka z browseru).

Figi
DA aplikace vyvolá skok na další odkaz v historii odkazů (obdoba "forward" tlačítka z browseru).

Diki
Představte si, že třeba chcete editovat text uvnitř odkazu a musíte proto MegaWiki dočasně vypnout. K tomu slouží právě tato DA aplikace ("disable"). Opětné vyvolání MegaWiki opět spustí - slouží tedy jako přepínač.

Jigi
DA přepínač povelu Force z nastavení zkratek v preferencích MegaWiki. Provede skok, i když je MegaWiki dočasně vypnuté.

Cliki
DA aplikace, která smaže historii odkazů.

Clipi
Aplikace je určena ke spuštění odkazu, který není "napsán", nýbrž je jen uložen v clipboardu. Je určeno ke spolupráci s textovými readery a editory (WordSmith, iSilo, QuickWord), které umí uložit část textu do schránky, ale při editaci se nechovají standardně jako textové pole...

 


Protože jsem už včera dostal několik dotazů k programu, budu na ně hned reagovat, protože by odpovědi mohly zajímat i ostatní čtenáře:

Nepoužívám standardní diář, ale DateBk5. Bude mi program fungovat?

Ano, ale musíte nastavit používání DateBk5 v preferencích takto:
v okně BASIC nastavte u položky Date ID na CESF a Plug-In na IBPh, u ToDo vložte ID CESF a IBPK. Pak v preferencích PLUS můžete ještě definovat vkládání floating events pomocí ID CESF, Plug-Inu IPBi, do pole Linki napište třeba Db5F a nadefinujte si nějaký Tag.

Výše uvedené berte jako příklad - podobně si můžete nastavit třeba diář ActionNames, ToDoPlus místo ToDo apod. Vždy jen potřebujete creator ID této aplikace (ten zjistíte třeba ve Filez, či jiném podobném manažeru souborů) a plug-in (jestli existuje).

Pro zrychlení vaší práce: zde najdete tabulku některých kompatibilních aplikací (včetně jejich ID)  a tady zase je přímý link na seznam nyní dostupných plug-inů.

 

Jsou někde nějaké příklady pro úplné začátečníky?

Ano, zde najdete tutorial pro naprosté začátečníky (postupujte slovo od slova), mírně pokročilí si můžou omrknout tuto stránku a určitě nezaškodí přečíst si, jak MegaWiki vyžívají jiní uživatelé. Zde je pěkný příklad začátků s obrázky a na této stránce se naučíte základům programu PIKI. Jste-li v koncích, možná vám pomůže on-line HELP.


 

 

Závěr

MegaWiki je špičková sada aplikací a přinese vám novou dimenzi do používání PalmOS (především základních databází, ale i řady dalších). Zpřehlední a zrychlí vaši práci a to je koneckonců i hlavní důvod, proč byla vytvořena.

Stálý další vývoj programu a podpora uživatelů - to jsou další velká plus. Tvůrce aplikace ví, i jak dál (viz přiložený "ToDo List"), procházení příkladů využití aplikace na stránkách MegaWiki je velmi inspirující, najdete zde i řadu tutorialů, část pro úplné začátečníky a co není na stránce aplikace, najdete v aktivní konferenci YahooGroups se spoustou dalšího software, tipů a rad.

Celá ta nádhera je navíc úplně zadarmo, takže co si přát víc?

 

 

MegaWiki

Suita programů pro linkování databází a aplikací

Autor: Jerry D.Hedden
Verze: 5.4
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS
Cena: freeware

Hodnocení Palmare.cz

+ extrémně užitečná aplikace, jednoduché používání i konfigurace, suita pomocných aplikací navíc, stále pokračující další vývoj, uživatelská podpora

- opravdu nevím, co zde napsat :-)

 
Užitné schopnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení


 

 

 Témata: historie, plus, software

Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Zakázali reklamu s mobilem ve vodě. Spadl tam šikovně, hájí se výrobce

Zakázaná reklama na HTC U11

Ve Velké Británii zakázali reklamu na špičkové HTC U11 na základě pochybného zacházení s mobilem, se kterým...Huawei P20 Pro má funkci, kterou výrobce tají. Je to záhada

Huawei P20 Pro premiéra

Jak ukázala rozborka nejnovějšího top modelu Huaweie P20 Pro, telefon má optickou stabilizaci u všech tří fotoaparátů....

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Další z rubriky

Na dovolené se můžete seznámit i nespálit

Ilustrační snímek

Na dovolenou si bereme kde co, ovšem počítač/notebook často zůstává doma. Ten je na jedné straně prostředkem k...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...Najdete na iDNES.cz