Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


MegaCalc - obyčejná, sympatická, prima kalkulačka...

aktualizováno 
Když mi můj kamarád poprvé řekl o kalkulátoru Megasoftu MegaCalc, ušklíbl jsem se při pohledu na základní parametry - tedy taková kalkulačka jakých jsou desítky, navíc za poplatek $14,95 - co s tím. Přesto jsem ji vyzkoušel a teprve pak mi došlo její kouzlo...

 

Kalkulátory pro PalmOS jsme se na Palmare zabývali už mnohokrát. V pětidílné srovnávací recenzi jsme postupně představili kalkulátory základní, vědecké , programovatelné,  Podívali jsme se na finanční kalkulátory, kalkulačku, kterou si můžete plně přizpůsobovat, přinesli jsme produktové recenze programovatelného APCalcu, kalkulátorů od firem CreativeCreek a Infinity Softworks, vědeckého kalkulátoru SC102P a kurzovní 2xCalc.. Podívali jsme se na kalkulačky, které emulují své slavné předchůdkyně značky HP.  Vynikající kalkulačkou EasyCalc, která je zdarma a česky, jsme se zabývali v preview (spolu s rozhovorem s jejím autorem Ondrou Palkovským) a v další recenzi. Nepominuli jsme ani pokus udělat kalkulačku úplně jinak - Calc Write. A minulý týden jsme vás seznámili s kalkulátorem C4me i jeho vyspělejšími bratříčky C4Everywhere a C4Finance.

Inu, přemíra nabídek na trhu vede zákonitě k tomu, že se výrobci kalkulátorů předhánějí ve schopnostech, které zrovna ten jejich kalkulátor ovládá. Výsledkem jsou extrémně propracované a sofistikované kalkulátory se stovkami funkcí od matematicko-trigonometrických přes pokročilou statistiku, finanční matematiku k obchodně-ekonomickým. U těchto kalkulátorů narazí výrobce dříve či později (spíše ale dříve) na velký problém - jak přehledně a jednoduše uspořádat všechny funkce na displej, aby kalkulátor zůstal mocný ve výpočtech a zároveň jednoduchý na ovládání? 

Výrobci řeší tyto potíže různým způsobem. Nejčastěji vměstnáním více funkcí na jedno tlačítko a zároveň zmenšováním tlačítek. To jistě lze (obzvlášť na handheldech s vyšším rozlišením), ale počítat na takovéto kalkulačce je leckdy velmi obtížné, trefit se do té správné klávesy je namáhavé a uživatel po chvíli práce se skřípěním zubů vzpomene na svoji starou "texasku"...

Existují i další možnosti jak ze složitého udělat jednodušší - a s úspěchem se jich zhostila firma Infonity Softworks - klasická tlačítka vyvolávají jen běžné funkce a složitější výpočty se odehrávají na zvláštních obrazovkách. Tento princip funguje a je v současné době úspěšnější, než snaha vecpat všechny funkce do jediné obrazovky...

 

Existuje ale ještě i třetí cesta, a tou se vydala firma MegaSoft. Její myšlenka je asi takováto - většina uživatelů nepotřebuje specializovaný kalkulátor, nýbrž spolehlivou kalkulačku se kterou se jim bude dobře a jednoduše pracovat. Firma dala dohromady předpokládanou minimální sumu požadavků na funkce a vytvořila dva základní typy kalkulaček, mezi kterými lze jednoduše přepínat z menu - základní ("trhoveckou" - s nejjednoduššími funkcemi) a "vědeckou" s matematicko.trigonometrickými funkcemi. Myšlenka to ovšem není nová něco takového dává Microsoft do Windows už od nepaměti. MegaCalc má ovšem ještě i další funkce, u kterých se předpokládá jejich časté využití, ty ale vytěsnil na zvláštní obrazovky a nezatěžuje jimi základní kalkulačky...

 

Mód SIMPLE
Nejjednodušší kalkulačka - obsahuje číselnou klávesnici, funkční tlačítka s nejjednoduššími operandy, čtyři tlačítka pro práci s jednou pamětí, tři mazací tlačítka a tři tlačítka pro práci s daní/přirážkou. Poslední skupina tlačítek je velmi dobrým nápadem a hodí se pro výpočty DPH, různých marží apod..

Všechny tyto skupiny tlačítek jsou barevně rozlišeny, což přispívá ke snadné obsluze (spolu s optimální velikostí tlačítek). Tlačítkům vůbec věnoval MegaSoft značnou pozornost - jsou nádherně vystínována a skvěle animován je i jejich zdvih.

 

Režim ENGINEERING
Pokročilá vědecká kalkulačka. K základním tlačítkům z režimu SIMPLE přidává skupinu tlačítek s logaritmickými funkcemi, sloupec tlačítek s logickými a dalšími funkcemi a trigonometrické funkce. 

Nahoře pod displejem jsou ještě dvě řady přepínačů - první se přepíná mezi číselnými soustavami a spodní je přepínač trigonometrických funkcí a funkce HYP, která přepne význam trigonometrických funkcí. 

Tlačítko SHIFT změní další funkce v levém sloupci (viz fragmenty z obrázku).

Jak jsem uvedl již dříve, najdete v menu ještě několik dalších obrazovek s rozdílnou úrovní upotřebitelnosti (to je ale u každého různé):

Base Conversion - přepočty různých jednotek - je opravdu hodně podrobný a obsažný a v dnešním světě je tato obrazovka opravdu velmi užitečná!

Currency - přepočty měn. Kurzy se zadávají ručně a na světě je spousta daleko lepších produktů, které se updatují automaticky. Pro orientační  přepočet třeba o dovolené ale poslouží docela dobře. 

Tip - výpočty spropitného - v našich končinách není tak rozšířené...

Mortgage - není to úplná TVM matematika, ale jen výpočet platby při známém úroku, počtu splátek a výše úvěru. Nejslabší část kalkulačky...

V Preferencích si můžete nastavit řadu věcí známých i z jiných kalkulátorů...

 

MegaCalc je v rámci PalmOS značně přívětivý k různým typům zařízení. K dispozici jsou verze pro černobílé Palmy, a to bez odstínů šedé barvy a s odstíny šedé:

Barevné verze jsme vám představili v předchozích screenshotech, opravdickou lahůdkou jsou HiRes a HiRes Plus varianty, které opravdu využijí vyššího rozlišení k vytvoření opravdu působivých kalkulátorů! Až je jedno líto, že tvůrci nemysleli na výměnné skiny, které by velmi program oživily (možná v dalších verzích) :

Když bych měl hodnotit tento kalkulátor v jeho poslání a shrnout, zda se tvůrcům podařilo dosáhnout svých záměrů, řekl bych, že jsou tak na tři čtvrti cesty k optimálnímu produktu. Kalkulátor je skvělý ve své jednoduchosti a intuitivní práci (je násobená na barevných handheldech díky barevně rozlišeným skupinám tlačítek i jejich velikosti).

Základní režimy (SIMPLE a ENGINEERING) mají funkce "umíchány" poměrně dobře a těžko jim lze něco podstatného vytknout. Snad jen bych někam umístil tlačítkový přepínač mezi oběma základními režimy (místa je na to u obou dost), ale to je maličkost.

Mezery jsou v dalších obrazovkách - značnou kvalitu má přepočet jednotek - proč ale nemá takovou šikovnou číselnou klávesničku jako třeba celkem zbytečný TIP? Nutnost vkládat čísla přes Graffiti tuto obrazovku značně znehodnocuje.

TIP komentovat nebudu, není v našich končinách příliš potřebný. Přepočty měn bez zajištění jejich aktualizace (synchronizací, či přes mobil) již dnes nemají žádný velký význam, snad jen hrubě orientační. A nejslabší částí j Mortgage - u tohoto typu výpočtů je totiž normální a běžné umět vypočítat kteroukoliv veličinu z pěti základních (tedy nejen jak velkou splátku budu platit, ale kolik si třeba mohu půjčit, jak dlouho to budu splácet, či jaká je vlastně výška úrokové sazby u konkrétního nákupního úvěru...)

 

Na druhou stranu ale berte moje výtka k doplňkovým obrazovkám jako výraz mého hnidopišství - nejsou u tohoto programu nejpodstatnější a MegaSoft2000 svůj program stále vyvíjí.

Takže - až budete zvažovat nad nákupem přátelské, hezké a užitečné kalkulačky, nezapomeňte do svých úvah zahrnout i MegaCalc - určitě stojí za hřích!

 

MegaCalc

Univerzální kalkulátor pro PalmOS počítače

Autor: MegaSoft
Verze: 2.0
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS, 110-210kB podle typu handheldu
Cena: $14,95

Hodnocení Palmare.cz

+ ovládání a design kalkulátoru,. optimální rozvržení funkcí, dva režimy, doplňkové obrazovky, podpora různých modelů (včetně HiRes)

-  drobné výhrady k doplňkovým obrazovkám (viz závěr recenze), bylo by dobré doplnit skiny, klávesnici k přepočtům jednotek

 
Užitné vlastnosti :   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení:
 

 

Autor:
Nejčtenější

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nový Android má extrémně málo smartphonů. U Applu je to úplně jinak

Díky tomu, že Apple si sám vyvíjí software i hardware, je aktualizace iPhonů a iPadů velmi snadná. Naopak Android má roztříštěnou základnu přístrojů od tisíců...  celý článek

Vedoucímu hotelové služby explodoval v kapse košile Samsung Galaxy Grand Duos.
V kapse košile ucítil teplo, krátce poté jeho samsung explodoval

Nepříjemné chvilky zažil o poslední zářijové sobotě 47letý hotelový provozní Yulianto, v náprsní kapse jeho košile mu totiž explodoval telefon Samsung Galaxy...  celý článek

Xiaomi Mi A1
Raketové Xiaomi. Superlevné mobily útočí i na Česko

Čínské Xiaomi po loňském oslabení letos očekává rekordní prodeje. Podle odhadů vedení by celkový objem vyexpedovaných smartphonů měl dosáhnout 90 milionů kusů....  celý článek

Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci...
Králové mezi přerostlými smartphony. Z kapes vytáhnou hodně peněz

Smartphony s obřími displeji jsou čím dál oblíbenější a to i proto, že výrobci minimalizují jejich rámečky. Velké phablety jsou tak kompaktnější než kdy...  celý článek

Microsoft Lumia 950 XL
Microsoft připravil dárek pro nejvěrnější fanoušky mobilních Windows

Mobilní Windows už nejsou pro Microsoft prioritou, jejich vývoj ukončil. Přesto americký gigant vydal stejně jako pro počítače aktualizaci Fall Creators Update.  celý článek

Další z rubriky

Logo aplikace Sarahah
Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních týdnech těší velké oblibě, zahaluje ji také...  celý článek

Simulovaná dopravní nehoda jako praktická ukázka fungování mobilní aplikace...
Záchranku volejte přes aplikaci. Pomoc je rychlejší než při volání na 155

„Záchranná služba, tísňová linka, dobrý den,“ ohlašuje se operátorka volajícímu, který se stal svědkem dopravní nehody. Obratem jej žádá o upřesnění místa,...  celý článek

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5
Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel telemarketingu. Druhá aplikace, oficiálně...  celý článek

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.