MDA Compact - profesionální pomocník v kapse

  • 42
MDA Compact je kříženec zmenšeného PDA a mobilního telefonu. Nemá klasickou klávesnici a ovládá se hlavně přes dotykový displej. Zařízení umí všechno, co dobře vybavené PDA a navíc si s ním i zavoláte nebo se podíváte na internet bez asistence dalšího telefonu.

Je to už 2 roky, co společnost T-Mobile ve spolupráci se společností HTC uvedla na trh první mobilní zařízení s OS Windows Mobile pojmenované T-Mobile MDA a rok, co představila jeho následovníka pojmenovaného T-Mobile MDA II. Obě tato zařízení se setkala s pozitivní odezvou zákazníků a tak se s velkým napětím čekalo, jak bude vývoj zařízení MDA pokračovat.

A kdo si počkal, ten se dočkal. Už od léta se totiž vědělo, že německý T-Mobile uvede na německý trh nová  mobilní zařízení s Windows. Kromě nového MDA III (aka HTC Blue Angel) to měl být i SDA (aka HTC Typhoon). Nakonec z toho nebyla zařízení dvě, ale čtyři. Kromě již zmíněných totiž přišel na trh ještě SDA Music a MDA Compact (HTC Magician). Na český trh ale budou uvedeny pouze T-Mobile MDA III a MDA Compact.

MDA Compact

S radostí jsme proto přivítali možnost seznámit se blíže s jedním z těchto zařízení - MDA Compact. Kdo by také odmítl, když jde o horkou novinku na evropských a asijských trzích. A tak jsem se ani nenadál a držel jsem v ruce papírovou krabici vystlanou molitanem, v níž ležel uložený jeden z testovacích vzorků.

Design, velikost, vzhled

Po vyjmutí z obalu nás překvapilo, jak malý přístroj to je. Na obrázcích to tak možná nevypadá, ale s rozměry 58 x 108 x 18,1 mm a hmotností 150 g jde o docela malý telefon. V kategorii chytrých telefonů a komunikátorů s dotykovými displeji patří rozhodně mezi ty menší.

Design přístroje působí na první pohled trochu obyčejně. Zaoblené hrany i rohy jsou již mírně „Out“, ale přístroj přesto vypadá dobře. Přední i zadní strana MDA jsou z hliníkové slitiny, boky střední části tvoří podélně vroubkovaný černý plast. Všechno drží, nikde nic nevrže a hlavně se MDA Compact dobře drží v ruce.

Co na čelní straně přístroje zaujme pozorovatele asi nejvíce, je mírně zapuštěný dotykový LCD displej s úhlopříčkou 2,8 palce. Pod displejem jsou umístěny 2 tlačítka SEND a END (zelený a červený telefonek), pěti směrné navigační tlačítko a 2 funkční tlačítka (kontakty, kalendář). Další 2 funkční tlačítka (kamera a diktafon) jsou pak umístěna na levém boku společně s posuvným tlačítkem pro ovládání hlasitosti.

Na pravém boku je umístěno tlačítko Power, IrDA port  a v pravém horním rohu je zasunutý stylus. Na zadní straně přístroje je čočka digitální kamery, zrcátko pro pořízení autoportrétu a gumová krytka, za kterou se skrývá konektor pro připojení externí antény. Na horní hraně je SDIO slot pro paměťové karty, na dolní hraně tlačítko Reset, audio-výstup na 2,5 mm Jack konektor a Mini-USB konektor.



FOTOGALERIE

Jako procesor je u tohoto přístroje použit Intel PXA 272 na frekvenci 416 MHz. Paměť ROM Flash i RAM má velikost 64 MB. Z Flash paměti je uživateli dostupných jen asi 7,3 MB, paměť RAM pak může podle potřeby uživatel rozdělit mezi Storage a Programy. Přístroj má funkce hlasitého příposlechu a hlasového ovládání. Kromě IrDA a Mini-USB přístroj umožňuje i komunikaci via Bluetooth 1.2.

Litium Polymerová baterie s kapacitou 1 200 mAh, kterou MDA Compact používá, dává přístroji při intenzivní práci výdrž cca 24 hodin v pohotovostním režimu, při méně intenzivní pak cca 48 hodin. Je ale možné, že u finální verze bude mít lepší výdrž.

Displej

Jako displej je u MDA Compact použit transflektivní (TFT) dotykový LCD displej, který je schopný zobrazení v matici 240 x 320 obrazových bodů s hloubkou 64K barev. Na displej se velice dobře dívá, obraz je ostrý a text je i při nejmenší velikosti velice dobře čitelný. V porovnání s některými jinými zařízeními s mobilními Windows se zdál výrazně lepší.

MDA Compact

Intenzita podsvícení je nastavitelná, není tedy problém upravit si ji podle potřeby, a to zvlášť pro provoz na baterie a při připojení k elektrické síti.

Operační systém a lokalizace

Jako operační systém je u MDA Compact využito Microsoft Windows Mobile 2003 PocketPC Phone Edition Second Edition. Přístroj, který jsem měli k dispozici, byl vybaven anglickou verzí doplněnou o program SunnySoft InterWrite Pro. Tato aplikace obsahuje několik desítek rozložení národních klávesnic pro softwarovou klávesničku, která se zobrazuje na displeji, ovladače pro externí klávesnice, český preemptivní slovník a také českou lokalizaci jak operačního systému Windows Mobile 2003 tak i lokalizaci aplikací třetích stran.

Ano, Windows Mobile 2003 jsou plně lokalizované do češtiny. Celkově byla lokalizace velice povedená a myslím, že ji mnoho uživatelů velice ocení. Lokalizaci je samozřejmě možné vypnout či zapnout dle libosti, pouze je potřeba přitom restartovat zařízení.

Pomoci aplikace InterWrite Recognizer můžete také zadávat psané znaky i diakritickými značkami. Pomocí softwarové klávesnice  můžete samozřejmě zcela bez problémů napsat jakýkoliv český znak a mimo to i speciální znaky které se zobrazí po stisknutí tlačítka AltGr.

Ovládání

Ovládání je i díky použitému operačnímu systému intuitivní a snad každý si na něj snadno a rychle zvykne. Kdo má zkušenost s dotykovým PDA, bude samozřejmě výrazně ve výhodě.

Telefonování se ale dá zvládnout i bez pera, jen s pomocí těch několika kláves, které na přístroji jsou, a to naprosto pohodlně. Funkční tlačítka je možno individuálně nastavit podle potřeb uživatele, já ale využíval výchozího nastavení, jen s potlačením aktivace přístroje libovolným tlačítkem.

Telefonování

MDA Compact je tribandový GSM telefon pracující na frekvencích 900/1800/1900 MHz s GPRS třídy 10. K dispozici tedy není EDGE, což nás trochu mrzelo s ohledem na využití tohoto zařízení v síti T-Mobile. Na druhou stranu je možné do SDIO slotu zasunout některou z kombinovaných karet paměť/WiFi, čímž je tento nedostatek alespoň na některých místech vyřešen. Přístroj samozřejmě podporuje všechny běžné služby od volby operátora přes držení hovoru až po více hovorů zároveň. K dispozici jsou i SIM Toolkitové služby.

Vlastnímu telefonování se dá vytknout jen málo. Zvuk ve sluchátku je kvalitní, druhé straně je velice dobře rozumět. I rozsah hlasitosti se zdál dostatečný, aby vyhověl každému. Nepříjemné ale bylo, že pokud byl přístroj přepnut  pouze v pohotovostním režimu, první zvuk informující o příchozím volání se ozval až po druhém zvonění u volajícího. Snadno se tedy může stát, že příchozí hovor (např. prozvonění) uživatel vůbec nezaregistruje.

Zprávy, Kontakty, Internet a Office

Windows Mobile 2003 poskytují přístroji velice dobré možnosti Messagingu. Kromě SMS dlouhých až 640 znaků je možné pracovat také s MMS a e-mailem, který podporuje protokoly POP3/IMAP4 a SMTP. Práce se zprávami je velice podobná práci s Outlook Express na PC s Windows. Je možné mít nakonfigurováno několik různých mailových účtů, odesílat a přijímat přes různé servery a přesto mít přehled.

MDA Compact

Kontakty jsem dostali do zařízení velmi rychle. Stačilo propojit zařízení s počítačem, kliknout na synchronizaci a během cca 2 minut jsem pomocí software MS ActiveSync naimportoval z Outlook asi 300 kontaktů, z nichž značný počet obsahoval více telefonních čísel, e-mailů či web adres.

Jako potenciálně slabé místo nejen tohoto, ale všech zařízení s mobilními Windows je Pocket Internet Explorer. Ano, tento prohlížeč umožňuje prohlížet webovské stránky, ale s Operou s technologií SSR (Small Screen Rendering – přizpůsobení formátování obsahu velikosti obrazovky) se to opravdu srovnávat nedá. Snad Opera již brzy uvolní svůj prohlížeč i pro PocketPC Edition (prozatím pouze pro Windows Mobile Smartphone edition).

Naopak velice silnou stránkou je práce s office dokumenty. Vestavěné Pocket Word a Excel poskytují opravdu skvělou produktivitu. Synchronizace dokumentů, resp. jejich verzí s PC je opět díky ActiveSync věcí okamžiku.

Multimédia

Práce s multimédii se stává u mobilních zařízení zcela běžnou součástí a ani u MDA Compact tomu není jinak. Windows Media Player umožňuje přehrávání všech
zásadních audio i video formátů. Uživatel tak má možnost svou paměťovou kartu naplnit hudbou či videem a poslouchat či dívat se do aleluja .. tedy do vybití baterií.

Vestavěná digitální 1,3 MPx kamera umožňuje pořizovat fotografie v rozlišeních 160 x 120, 240 x 160, 640 x 480 a 960 x 1280 bodů. Fotografie jsou  povedené, co nás ovšem mrzelo, byla příliš dlouhá prodleva mezi cvaknutím závěrky při stisknutí spouště a skutečným pořízením snímku. Odhadem šlo o 1,5 s, ale u finální verze snad ještě dojde ke zlepšení.

MDA Compact

Je možně pořizovat i videozáznam ve formátu MP4 (QuickTime) až v rozlišení 320 x 240bodů. Kvalita videa je průměrná, ale je to jen telefon, nemůžeme tedy čekat profesionální výkony.

Hodnocení



FOTOGALERIE

Po těch několika dnech, které jsme s MDA Compact strávili, mi nezbývá než toto zařízení pochválit. Je to zajímavý přístroj, který poskytuje velice slušný výkon a funkce v relativně malém balení. SDIO slot umožňuje toto zařízení dále rozšiřovat, Bluetooth, IrDA a Mini-USB zase propojovat s dalšími zařízeními (PC, PocketPC, PDA a telefony, GPS moduly, handsfree ..).

Uživatel, který má zkušenosti s PDA nebo PocketPC začne s tímto zařízením ihned pracovat zcela bezproblémově, uživatel začátečník může mít ze začátku problém s hledáním potvrzovacího OK (bývá vpravo nahoře), ale už po pár minutách by měl snadno zvládnout běžnou práci s tímto zařízením.

 Za zapůjčení MDA Compact děkujeme společnosti Sunnysoft.

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact

MDA Compact