Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nepřišel jsem s ničím, co by stálo za patent, tvrdí duchovní otec SMS

aktualizováno 
Zatímco krátké textové zprávy oslavily v pondělí dvacet let své existence, myšlenka na jejich zrod je mnohem starší. Přednesl ji finský inženýr Matti Makkonen v roce 1984 na konferenci o budoucnosti mobilních komunikací. Přesto za svůj nápad nikdy neviděl žádné peníze. Nápad si totiž nepatentoval.

Matti Makkonen, duchovní otec krátkých textových zpráv | foto: Suomen Kuvalehti

Makkonen nepatří zrovna k lidem, kteří by vyhledávali zájem médií. O to vzácnější je tak rozhovor, který při příležitosti dvacátého výročí SMS, které připadlo na 3. prosinec 2012, poskytl zpravodajskému serveru BBC. Zaujala ho přitom hlavně forma, kterou redaktor britského média zvolil: SMS rozhovor.

Dnes šedesátiletý Fin je přitom považován médii za "otce SMS". Toto označení, které on sám víceméně odmítá, mu přisuzují za vyřčená slova na konferenci z roku 1984. Tehdy poprvé vyslovil myšlenku textových mobilních zpráv, a to v jedné z pizzerií v Kodani při příležitosti konference o budoucnosti mobilní komunikace.

I dnes, osmadvacet let poté, však skromně tvrdí, že on vlastně nic nevynalezl.

Cn u txtspk?

Omezená délka SMS na 160 znaků dala vzniknout zkrácené verzi jazyka a několika více či méně známým zkratkám, které ušetřily při psaní zpráv cenné znaky. Tento "SMS jazyk", nazývaný textese (či txt-speak , txtese , chatspeak , txt , txtspk , txtk , txto , txt Lingo , SMSish , txtslang atp.) je velmi podobný stylu a jazyku, který se používá na internetu. Příkladem může být OMG (Oh my God, tedy Ó, můj bože) či GR8 (great, skvělý) a podobně.

Ne každý je však z této formy komunikace nadšený. Na výzvu, zda může napsat něco právě v SMS jazyce, Makkonen reagoval: "Ne! Dávám přednost standardnímu jazyku (finštině) s využitím všech 160 znaků." Ale chápe lidi, kteří se k txtspk uchylují. "Vlastně se lze na SMS dívat jako na způsob určitého vývoje jazyka: více symbolů, méně znaků," míní Makkonen.

"Před dvaceti lety jsem neviděl SMS jako samostatnou službu, byla to jen součást revolučního komunikačního systému. Velmi užitečná pro rychlou obchodní komunikaci," reagoval Makkonen na dotaz, zda si tehdy dovedl vůbec představit, jakého úspěchu SMS dosáhly (více o 20. výročí zde).

Jelikož si však svůj nápad nikdy nepatentoval, neviděl z tohoto oslnivého výsledku nikdy žádné peníze. Kdyby tomu bylo naopak, mohl dnes být pohádkově bohatý. I při minimálním podílu na výdělku z jedné SMS by mu totiž přinesly přinejmenším miliardy, ne-li biliony. SMS se totiž celosvětově ročně pošle několik bilionů.

Skromný Fin s týmovým duchem

"Nemyslím si, že jsem přišel s patentovatelnou inovací. Byl jsem jen jeden z prvních, kdo pochopil potřebu a koncept. Jsem rád, že tato práce byla dokončena v rámci GSM standardu," říká skromně s odstupem téměř tří dekád Makkonen.

Textovky podle svých slov nikdy nepovažoval za svůj osobní úspěch, ale za "výsledek společného úsilí při definování specifikací jednotlivých služeb".

I proto mohlo jeho jméno zůstat navždy skryto. On sám se totiž k vynálezu přihlásil až pod tlakem finských novinářů, kteří se po původu SMS začali pídit v roce 2002. Jedním z dotazovaných byl právě Makkonen, diplomovaný inženýr s dlouholetými zkušenostmi při tvorbě telekomunikačních norem. Tehdy popsal proces, jak SMS vznikly, ale beze jmen, informuje na svém webu finská ambasáda v Soulu.

Další rozhovory však přivedly investigativce zpět k Makkonenovi. Ten se pak k myšlence váhavě přiznal. Údajně se o ní zmínil právě v Kodani, a to během rozhovorů o přestávkách mezi jednáním o koncepci GSM standardu.

Chybělo tak málo a lidstvo se příběh jednoho z nejvýznamnějších finských vynálezů nemuselo nikdy dozvědět.

A jak Makkonen vidí budoucnost SMS? Budou tu ještě dalších dvacet let? "Dvacet let je hodně dlouhá doba. Ale domnívám se, že prostor pro spolehlivé a vhodné použití SMS tu bude vždy," říká muž, který stojí za zrodem jedné z nejúspěšnějších služeb mobilní historie.

Autor:


Nejčtenější

Pozor na neférovou nabídku tarifu, varoval ČTÚ. Může jít o podvod

Tarif 375

Neomezené volání i SMS a 2,5 GB dat až pro čtyři uživatele od 375 korun měsíčně. Na takovou nabídku lákal web...

Nový tablet Xiaomi má výkonný procesor a obří baterii, potěší cenou

Xiaomi Mi Pad 4 a jeho desetipalcová varianta Plus

Trh s tablety je sice na ústupu, přesto na tato zařízení někteří výrobci dosud nezanevřeli. Jedním z nich je čínské...Siemens se vrací mezi mobily. Pomocí „neobyčejného“ mobilu Xiaomi

Xiami Qin

Dostáváme se do paradoxní situace. Růst prodejů smartphonů se zastavil a naopak renesanci zažívají obyčejné mobily. Což...

Hodně muziky za málo peněz. Test Xiaomi Redmi S2

Xiaomi Redmi S2

Veliký displej, překvapivě výkonný procesor a k tomu cena pod úrovní čtyř a půl tisíce korun. Xiaomi Redmi S2 je...

Vyměňte své iPhony za samsungy, vyzval prezident Erdogan Turky

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka nezůstalo bez odezvy....

Další z rubriky

Luxusní zajíc v pytli. Za iPhone, o kterém se nic neví, dáte tři miliony

Britská společnost Goldgenie začala přijímat předobjednávky na „miliardářské“...

Britská společnost Goldgenie není ve světě luxusních smartphonů žádným nováčkem. Její produkty se řadí mezi ty...

Vyměňte své iPhony za samsungy, vyzval prezident Erdogan Turky

Současný turecký prezident Recep Tayyip Erdogan se prohlásil za vítěze...

Rozhodnutí amerického prezidenta Donalda Trumpa o zvýšení cla na dovoz oceli a hliníku z Turecka nezůstalo bez odezvy....

Trump to potvrdil. Úředníci nesmí používat smartphony Huawei a ZTE

Donald Trump při předvolebním setkání s voliči v americkém městě North...

Technika značek Huawei a ZTE bude v USA zakázána státním úředníkům a jejich přímým spolupracovníkům. Zákon podepsal...

Najdete na iDNES.cz