Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Nepřišel jsem s ničím, co by stálo za patent, tvrdí duchovní otec SMS

aktualizováno 
Zatímco krátké textové zprávy oslavily v pondělí dvacet let své existence, myšlenka na jejich zrod je mnohem starší. Přednesl ji finský inženýr Matti Makkonen v roce 1984 na konferenci o budoucnosti mobilních komunikací. Přesto za svůj nápad nikdy neviděl žádné peníze. Nápad si totiž nepatentoval.

Matti Makkonen, duchovní otec krátkých textových zpráv | foto: Suomen Kuvalehti

Makkonen nepatří zrovna k lidem, kteří by vyhledávali zájem médií. O to vzácnější je tak rozhovor, který při příležitosti dvacátého výročí SMS, které připadlo na 3. prosinec 2012, poskytl zpravodajskému serveru BBC. Zaujala ho přitom hlavně forma, kterou redaktor britského média zvolil: SMS rozhovor.

Dnes šedesátiletý Fin je přitom považován médii za "otce SMS". Toto označení, které on sám víceméně odmítá, mu přisuzují za vyřčená slova na konferenci z roku 1984. Tehdy poprvé vyslovil myšlenku textových mobilních zpráv, a to v jedné z pizzerií v Kodani při příležitosti konference o budoucnosti mobilní komunikace.

I dnes, osmadvacet let poté, však skromně tvrdí, že on vlastně nic nevynalezl.

Cn u txtspk?

Omezená délka SMS na 160 znaků dala vzniknout zkrácené verzi jazyka a několika více či méně známým zkratkám, které ušetřily při psaní zpráv cenné znaky. Tento "SMS jazyk", nazývaný textese (či txt-speak , txtese , chatspeak , txt , txtspk , txtk , txto , txt Lingo , SMSish , txtslang atp.) je velmi podobný stylu a jazyku, který se používá na internetu. Příkladem může být OMG (Oh my God, tedy Ó, můj bože) či GR8 (great, skvělý) a podobně.

Ne každý je však z této formy komunikace nadšený. Na výzvu, zda může napsat něco právě v SMS jazyce, Makkonen reagoval: "Ne! Dávám přednost standardnímu jazyku (finštině) s využitím všech 160 znaků." Ale chápe lidi, kteří se k txtspk uchylují. "Vlastně se lze na SMS dívat jako na způsob určitého vývoje jazyka: více symbolů, méně znaků," míní Makkonen.

"Před dvaceti lety jsem neviděl SMS jako samostatnou službu, byla to jen součást revolučního komunikačního systému. Velmi užitečná pro rychlou obchodní komunikaci," reagoval Makkonen na dotaz, zda si tehdy dovedl vůbec představit, jakého úspěchu SMS dosáhly (více o 20. výročí zde).

Jelikož si však svůj nápad nikdy nepatentoval, neviděl z tohoto oslnivého výsledku nikdy žádné peníze. Kdyby tomu bylo naopak, mohl dnes být pohádkově bohatý. I při minimálním podílu na výdělku z jedné SMS by mu totiž přinesly přinejmenším miliardy, ne-li biliony. SMS se totiž celosvětově ročně pošle několik bilionů.

Skromný Fin s týmovým duchem

"Nemyslím si, že jsem přišel s patentovatelnou inovací. Byl jsem jen jeden z prvních, kdo pochopil potřebu a koncept. Jsem rád, že tato práce byla dokončena v rámci GSM standardu," říká skromně s odstupem téměř tří dekád Makkonen.

Textovky podle svých slov nikdy nepovažoval za svůj osobní úspěch, ale za "výsledek společného úsilí při definování specifikací jednotlivých služeb".

I proto mohlo jeho jméno zůstat navždy skryto. On sám se totiž k vynálezu přihlásil až pod tlakem finských novinářů, kteří se po původu SMS začali pídit v roce 2002. Jedním z dotazovaných byl právě Makkonen, diplomovaný inženýr s dlouholetými zkušenostmi při tvorbě telekomunikačních norem. Tehdy popsal proces, jak SMS vznikly, ale beze jmen, informuje na svém webu finská ambasáda v Soulu.

Další rozhovory však přivedly investigativce zpět k Makkonenovi. Ten se pak k myšlence váhavě přiznal. Údajně se o ní zmínil právě v Kodani, a to během rozhovorů o přestávkách mezi jednáním o koncepci GSM standardu.

Chybělo tak málo a lidstvo se příběh jednoho z nejvýznamnějších finských vynálezů nemuselo nikdy dozvědět.

A jak Makkonen vidí budoucnost SMS? Budou tu ještě dalších dvacet let? "Dvacet let je hodně dlouhá doba. Ale domnívám se, že prostor pro spolehlivé a vhodné použití SMS tu bude vždy," říká muž, který stojí za zrodem jedné z nejúspěšnějších služeb mobilní historie.

Autor:Nejčtenější

Vybitý telefon připojila kvůli hovoru k nabíječce. Stálo ji to život

Vybuchlá Nokia 5233

Osmnáctiletá indická dívka zemřela poté, co svůj telefon kvůli vybité baterii připojila k nabíječce, aby mohla zavolat...

Je čas smazat Facebook, vyzývá zakladatel WhatsAppu

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Ve světle poslední kontroverze Facebooku se zneužitím dat více než 50 milionů účtů se do této sociální sítě opřel i...Kupujete zbytečně drahé smartphony, tvrdí čínský výrobce čipů

Čipová sada MediaTek

Generální obchodní ředitel MediaTeku tvrdí, že za prémiové telefony uživatelé přeplácejí. Spoustu funkcí ani nikdy...

Na český trh dorazil supersmartphone Honor View 10. Za bezkonkurenční cenu

Honor View10 na premiéře v Londýně

Příznivci značky Honor měli až doposud výběr ze spousty zajímavých modelů, ale pro ten nejzajímavější, Honor View 10,...

Levné androidy mají problém. Enormně roste zájem o použité iPhony

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Nejrychleji rostoucím segmentem na trhu smartphonů nejsou cenově dostupné mobily s Androidem, ale repasované drahé...

Další z rubriky

Na 24 hodin vypnou v sobotu mobilní internet. Potřebují se zbavit démonů

Svátek Nyepi na Bali

Na indonéském ostrově Bali slaví v sobotu nový rok. Místo bujarých oslav se však celý ostrov ponoří do ticha. Svátek s...

Kupujete zbytečně drahé smartphony, tvrdí čínský výrobce čipů

Čipová sada MediaTek

Generální obchodní ředitel MediaTeku tvrdí, že za prémiové telefony uživatelé přeplácejí. Spoustu funkcí ani nikdy...

Fitbit Versa jdou po krku Apple Watch. Jsou podobné a výrazně levnější

Fitbit Versa jsou vhodné i na plavání. Potěší snímačem tepu a cenou, zamrzí...

Fitbit patří k výrazným výrobcům nositelné technologie, již loni nabídku chytrých náramků rozšířil o čistokrevné chytré...

Už víte, kam do školky?
Už víte, kam do školky?

Také vás čeká tento rok zápis do školky? Poraďte se, jaká školka je nejlepší ve vašem okolí, či jestli zvolit státní nebo soukromou.Najdete na iDNES.cz