Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máte mobil? Máte problém!

aktualizováno 
Stačí chvilka nepozornosti a váš mobilní telefon vás může společensky znemožnit, zablokovat přístup k penězům, nadosmrti vás zmrzačit, poslat do blázince, případně uspíšit váš odchod z tohoto světa. Přečtěte si o nástrahách a nebezpečích, které na vás při manipulaci s mobilem čekají - a o kterých se nedozvíte ze žádného manuálu ani všeobecných podmínek.

O tom, že mobilní komunikace usnadňují - nebo alespoň usnadňovat mohou - život, není sporu. Zároveň ale příkře rostoucí penetrace sítí GSM znamená, že se k obsluze mobilních telefonů dostává stále více těch lidí, kteří - narozdíl od čtenářů této publikace - si s technikou rozumějí jen málo, necítí se úzce spjati s příkazovou řádkou Linuxu a pod výrazem "souboj Siemense s Ericssonem" mají sklon představit si semifinále Wimbledonu.
Zejména tito lidé se při používání mobilního telefonu vystavují celé řadě nebezpečí, tím záludnějších, že o nich většinou nemají ani tušení. Stačí pak slabší moment a ztráta koncentrace může takového uživatele stát společenskou prestiž, tělesné i duševní zdraví - a někdy možná i život.

1) Jde o život
Střezte se momentu, kdy vás policie požádá o doklady. Newyorské Timesy přinesly zprávu, že při zásahu policistů v  této světové metropoli došlo k politováníhodné události: jistý emigrant z Dominikánské republiky byl vyzván, aby se legitimoval; když si sáhl do náprsní kapsy (údajně pro mobil), kde měl potřebné údaje uložené, dostalo se mu několikanásobné odpovědi v podobě policejních kulek. Strážci zákona se domnívali, že dotyčný sahal po pistoli, a vpálili do něho nejméně 20 ostrých. Uživatel - poměrně logicky - zemřel.

 2) O život nejde, ale...
V minulém případě se nejednalo o nepozornost uživatele; přesto měla záměna telefonu se zbraní fatální důsledky. O to spíš si lze představit případ, kdy někdo s takovou záměnou přímo počítá, jako v nedávno zveřejněném případě, kdy (opět americký) bankovní lupič, který na úřednice u přepážek namířil svůj telefon se starou známou výzvou "peníze nebo život". Sám si tím řekl o elektrické křeslo. Vyhrožoval totiž "se zbraní v ruce".

3) Zdravotní újma (fyzická)
Důsledky jiných omylů nemusejí být stejně ničivé, ale k záviděníhodnosti mají také málo. Anekdoticky vyhlížející příběh o nešťastníkovi, který ve snaze vypomoci své manželce s domácími pracemi - žehlil a telefonoval naráz a jednou oba přístroje zaměnil - je zábavný jen pro toho, kdo si nikdy v dobré víře, že uslyší svoji milou, nepřitiskl k uchu žehličku.

4) Velmi naléhavé nebezpečí újmy psychické 
Podobný problém, který je popsán v předcházejícím odstavci, může snadno potkat ty, které lze klasifikovat jako roztržité.Je totiž velmi pravděpodobné, že právě mezi nimi se najdou lidé, kteří a) vehementně mačkají červené tlačítko ve snaze vypnout neoblíbený televizní program, b) marně posílají elektronickou poštu pomocí tlačítka zeleného, c) zvedají sluchátko své pevné linky a s hrubým zaklením jej znovu pokládají, aniž by si uvědomili, že to, co celou dobu zvonilo, byl vlastně mobil.

5) Společenské znemožnění
Málokdo z těch, kdo vlastní mobilní telefon, si neprožil horkou chvilku, když seděl a) v restauraci b) ve vlaku c) v té či oné zasedací síni a navyklým pohybem zareagoval na zvonění svého telefonu, jen aby zjistil, že totéž učinilo nejméně devatenáct okolních přítomných. Britští vědci se v současné době pokoušejí tento problém odstranit tím, že u zvonění jednoho každého telefonu bude zjevný směr, odkud přichází; hodně štěstí na fotbale, chtělo by se připomenout. Dokud však jejich vynález nebude plně funkční, bude se většina z nás chytat za náprsní kapsy i ve chvílích, kdy k tomu nemáme žádný důvod.

6) Jde o peníze
Dlouhodobá komunikace s mobilním telefonem vás však může přivést do úzkých i ve chvíli, kdy se večer snažíte vybrat poslední dva tisíce korun z bankomatu. Zaměnit v takovém vypjatém momentě mobilní PIN za bankovní je velmi jednoduché,  na zapravení účtu netrpělivě čekajícího vrchního však takové vysvětlení vaší slabší finanční situace patrně neuspokojí.

Vidíte tedy, že vedle nesporných výhod přinášejí moderní komunikace i chvíle utrpení. Pokud tedy máte v okruhu svých známých někoho, kdo si naivně myslí, že Oscar je cena udělovaná americkou filmovou akademií a Paegas bájný okřídlený kůň (o Eurotelu se možná domnívají, že jde o postoj Evropské unie k mladému skotu), vyřiďte jim, čeho všeho se mají vyvarovat. Uděláte dobrý skutek. A o ty je nouze vždycky.

 

 

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Krásné mechanické chytré hodinky jsou i v menší variantě. Ale ta cena

Značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu svých chytrých modulárních...

Švýcarská hodinářská značka TAG Heuer představila zmenšenou variantu chytrých hodinek Connected. Zatímco jejich první...

Další z rubriky

Vlajkové lodi Androidu nejsou žádný velký hit. A trápí je problémy

Google Pixel 2 XL a Pixel 2

Googlu se zatím s jeho smartphony moc nedaří. První generace Pixelů příliš úspěšná nebyla a ta druhá to zatím zcela...

Připadá vám mobil málo těžký? Obalte ho do kamene

Kryty Roxxlyn

Z poměrně neobvyklého materiálu vyrábí pouzdra pro mobilní telefony firma Roxxlyn. Speciální kryt smartphone pokryje...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...

Najdete na iDNES.cz