Máte málo paměti? Kupte si kartu!

Máte málo paměti ve vašem palmu? Co udělat pro to, abyste měli dostatek místa jak pro nové aplikace, tak pro běh těch stávajících? Přečtěte si dnešní článek, který je určený spíše pro začátečníky a středně pokročilé uživatele. Přinášíme vám odpovědi na často kladené otázky.

Na situaci, kdy máte málo volného místa v paměti RAM, existuje jedno velice jednoduché řešení – pořiďte si paměťovou kartu.

Předně si musíme ujasnit, jaké soubory v paměti RAM máme. Jsou tu jediné dva typy, které se do paměti RAM dají nahrát: soubory s koncovkou PRC a PDB. Soubory s koncovkou PRC jsou programy, aplikace. PDB jsou databáze, datové soubory a soubory, v kterých se nacházejí údaje uživatelem uložené k dané aplikaci, nebo nastavení, různé podpůrné knihovny atp.

Jak místo ušetříme, pokud si zakoupíme paměťovou kartu?  
Jednoduše. Veškeré aplikace s příponou PRC lze přesunout na paměťovou kartu! A z této paměťové karty je lze spouštět.

Znamená to, že data a údaje k aplikacím musí zůstat v paměti RAM?  
Obecně se dá říct, že ano. Existuje ale i několik programů, které umějí pracovat i se soubory na kartě (viz dále). Taky existují programy na lepší správu dat na kartách - např. PowerRUN, TealAlias.

Jak si aplikace na kartu umístíme?  
Možností je hned několik. Tak zaprvé už před instalací přes PalmDesktop je možné určit, kam se bude aplikace nahrávat - zda do RAM nebo na paměťovou kartu SD / MMC. Pokud již však máme aplikaci v RAM a chceme jí přesunout na kartu, můžeme použít některý z launcherů, nebo speciální aplikaci např. souborový manager FileZ (velice povedená aplikace a šířená jako freeware), McFile atp.

Jak pak probíhá spuštění?  
Velice jednoduše. Ve svém Launcheru máte buď kategorii "paměťová karta", nebo můžete jednotlivé aplikace, ač jsou na kartě, vidět v jednotlivých kategoriích. Stačí na ni kliknout a systém ji automaticky zkopíruje z karty do RAM a tam jí spustí. Vy si jen nesmíte PDB soubory k aplikaci nechat v RAM, aby je aplikace viděla. Některé aplikace ale mohou mít spouštěná data na kartě, např. iSilo, Plucker, AcidImage, PocketTunes, DocumentsToGo, QuickOffice a jiné.

Tím, že umístíte některé aplikace na kartu, ušetříte podstatné místo v RAMce. Má to však jediný zádrhel a tím je rychlost spouštění. U aplikace, která je v RAM, je spuštění téměř okamžité. Pokud je aplikace na kartě, musí se nejprve do RAM zkopírovat a pak se spouští, ale za to místo to stojí!

Témata: knihovna, Knihovny