Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Máte málo místa? (2) - Dokončení

aktualizováno 
Dokončení článku o možných úsporách RAM paměti - pokusíme se odpovědět na ošidnou otázku: "Opravdu potřebujete všechny nainstalované aplikace?" Podíváme se na několik dalších tipů a triků, jak ušetřit paměť (a leckdy i vaši peněženku), řekneme vám, na co si máte dát pozor a jak zbavovat váš Palm nepotřebného balastu...

 

6. Opravdu potřebujete všechny aplikace?
Programy, které máte nainstalované v Palmu, se dají jednoduše rozdělit na ty, které pravidelně i nepravidelně využíváte, a na ty ostatní, které "jednou můžete potřebovat", či "se k nim jednou určitě dostanete (až budete mít víc času apod.)". Ty druhé z paměti klidně smažte!

Chápu, že některé programy jste získali velmi nákladně (koupili jste je a pak jste zjistili, že vám nesedí), či jste si je opatřili nějakým jiným, dobrodružným způsobem a teď je vám líto se s nimi rozloučit... Ale jestli jste je nepoužívali dosud, tak je nebudete asi už nikdy potřebovat, a jestli ano, tak si je jednoduše do Palmu zase nahrajete!

A jestli chcete jednoduše a bez sentimentů zjistit, které programy to jsou (které můžete vymazat), vyzkoušejte program Application Usage Hack - to je program, který sleduje počet spuštění všech aplikací i délku práce v ní. Po týdnu vám bude v tomto směru docela jasno!

 

7. Likvidujte balast!
Jestli jste u předchozího bodu byli na pochybách a některé programy jste mazali s těžkým srdcem, při odstraňování nepotřebného balastu tyto pocity mít určitě nemusíte.

A co je míněno tím balastem v paměti vašeho Palmu? Je to všechno, co se vám kupí v paměti Palmu bez možnosti nějakého smysluplného využití - různé pozůstatky instalací dávno smazaných aplikací, "osiřelé" soubory po nich (po nekorektním odstraňování nevyužívaných programů), konfigurační zápisy o odstraněných programech v bobtnajících souborech SavedPreferences, psysLaunch apod.

Budeme si taky pamatovat, že programy je dobré odinstalovávat korektně, včetně databází (třeba přes launcher).

Čas od času se mrkněte do paměti nějakým programem, který umí zobrazit CreatorID u každého souboru (a ještě lépe dle něj soubory seřadit) - celkem snadno tak přijdete na nepotřebné soubory a databáze. Pokud hodně zkoušíte programy, začnou vám značně zbytňovat soubory SavedPreferences, Unsaved Preferences, psysLaunch apod. Pravidelně v tomto případě používejte Preference Manager a odstraňujte Orphan files. Krajní a drastickou metodou je úplné vymazaní těchto souborů, po ní ale budete muset znovu registrovat většinu zbylých aplikací!

 

8. Pozor na různé paměťové pasti a pastičky!
Některé programy se nechovají zrovna úsporně k datům a před používáním svých aplikací se důkladně seznamte s návodem.

- Například klasickým příkladem je QuickSheet - pokud z rozdělané tabulky neodejdete přes CLOSE a pak ukončení programu, uloží ji aplikace před svým ukončením do dočasného souboru, který zabere v paměti minimálně jednu tabulku navíc!

- Některé browsery používají zase nastavitelnou cache k ukládání souborů k off-line prohlížení - podívejte se, co zde máte nastaveno, a popřípadě cache smažte!

- Nevídaným paměťožroutem se mohou stát emailové programy, pokud máme nastavenu synchronizaci s desktopem a dostatečně neomezíme počet stahovaných zpráv (či třeba délku souborů). Pohromou se může stát emailový program, který stahuje s emaily i přílohy (třeba emailery kancelářských balíčků od DataViz či Iambicu) - pár obrázků či rozsáhlejší excelová tabulka vám může vyplnit celý zbytek RAMky!

9. Dobrý tip - používejte univerzální programy!
Velkou výhodou Palmů je jejich mobilita a pohotovost. Přímo se nabízejí k různým evidencím, které potřebujete mít více či méně často po ruce - třeba vedení sbírky známek, evidenci videokazet, CD, služebních cest, návštěv u lékaře a mnoha dalších. Výhodou PalmOS platformy je velký rozsah software, takže takřka na vše už existuje nějaký samostatný evidenční program ("tracker"). 

Pokud zápasíte s pamětí, zvažte, zda vašim potřebám nevyhovuje spíše univerzální databázový program, do kterého si můžete potřebné databáze sami vytvořit (či stáhnout jeden z bohatých archivů výrobců databázových programů). Výborné jsou třeba ThinkDB, HanDBase či JFile - nejen že ušetříte paměť (z 100 kB aplikace je najednou 10 kB databáze), ale i peníze, protože univerzální databázový program stojí jen o málo víc než specializované trackery a nic jiného nepotřebujete!

 

A co dodat závěrem? Pamatujte si, že volné paměti se nedostává takřka všem uživatelům (lhostejno, zda má v palmu 512kB, či 16 MB RAM)!

 Témata: Lékař, software

Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na iDNES.cz