Máte blikající nálepku na mobilu? Pak porušujete zákon

  • 100
V případě, že používáte některou z mnoha blikajících nálepek či antén, porušujete dle Českého telekomunikačního úřadu zákon. Jejich používáním totiž můžete značně rušit radiové sítě ostatních operátorů.

Český telekomunikační úřad (ČTÚ), odbor státní kontroly elektronických komunikací, dnes vyzval všechny uživatele blikajících antén a nálepek k jejich odstranění z mobilního telefonu. Jejich používáním prý porušují zákon. - více zde

Reagoval tak na stížnosti operátorů pevných přístupových sítí (FWA), kteří zaregistrovali plošné rušení ve velkých městech.

Za zdroj tohoto rušení označil úřad blikající antény či nálepky nalepované na mobilní telefony. Takové příslušenství totiž při příjmu hovoru ve fázi sestavování spojení ruší signál sítí FWA.

Největší rušení způsobují mobilní telefony s nalepeným blikačem v síti společnosti T-Mobile, v menší míře pak Eurotelu a Vodafone. Intenzita rušení je závislá na provozním zatížení sítí GSM.

Může za to harmonická

Co je FWA?

Technologie FWA (Fixed Wireless Access, FWA) je obecné označení pro skupinu technologií, které umožňují zřízení pevné rádiové přípojky prostřednictvím obousměrného rádiového spoje. Toto řešení je vhodné pro operátory bez vlastní přístupové infrastruktury, kteří chtějí poskytovat širokopásmový přístup k internetu, zejména v oblastech, kde není možné nebo účelné využívat účastnická vedení. Cílem FWA není podporovat mobilitu koncového účastníka, naopak předpokládá se, že se pohybovat nebude. To je základní rozdíl mezi sítěmi FWA a mobilními sítěmi. V našich končinách provozují tyto sítě například společnosti GTS a České radiokomunikace.

Nalepené samolepky v době sestavování hovoru vyzařují parazitní frekvenční složku (druhou harmonickou) kmitočtu z pásma GSM 1710 až 1785 MHz, která způsobuje rušení v oblastech pokrytých signálem v pásmu FWA 3400 až 3600 MHz.

Kvůli tomu dochází k netolerovatelnému rušení služby bezdrátového přístupu k internetu ve výše uvedeném kmitočtovém pásmu. Na rušení si stěžovali poskytovatelé z velkých měst jako je Praha, Brno, Hradec Králové či Liberec.

Druhým nepříznivým jevem při použití blikače je snížení doby provozu baterie mobilního telefonu, protože k napájení blikače se využívá energie vysílače, který je nucen vysílat s vyšším výkonem.

Ruší hlavně mladíci

Blikající doplňky jsou přitom rozšířeny zejména mezi mladými lidmi, kteří je povětšinou získají jako přílohu k časopisům pro mládež. Nálepky jsou k dostání i ve stáncích, trafikách či jako reklamní součást nejrůznějšího zboží. Jejich široké portfolio najdete i u mnoha prodejců příslušenství pro mobilní telefony.

Upozornění ČTÚ varuje před používáním takových nálepek a přímo vyzývá majitele tohoto příslušenství k jeho odstranění z mobilního telefonu. Použitím nálepky totiž porušuje zákon o elektronických komunikacích. - více zde (.pdf, ext. odkaz)

Zákon říká:

"Provozovatelé zařízení, jejichž provozováním vzniká vysokofrekvenční energie, jsou povinni zajistit, aby vysokofrekvenční energie těchto zařízení nezpůsobovala rušení provozu elektronických komunikačních zařízení a sítí, popřípadě rušení poskytování služeb elektronických komunikací nebo provozování radiokomunikačních služeb, nestanoví-li zvláštní právní předpis jinak." (§ 100 odst. 1 zákona č. 127/2005 Sb.)