Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Mapa v PDA bez GPS

aktualizováno  1. ledna 0001 
Nepatříte-li k lidem vybaveným GPS jednotkou a některým mapovým software, neznamená to, že nemůžete mít ve svém PDA nějakou užitečnou mapu. Třeba jedete někam na dovolenou a nějakou byste ve svém PDA chtěli mít po ruce. O těchto možnostech bude náš článek.

 

Hej je lidem, kteří mají GPS modul a mapový software s podrobnými mapami. Přesto ale mohou i ostatní uživatelé v určitých situacích přivítat možnost nahrát do svého PDA třeba mapku městského centra či turistickou mapu okolí místa pobytu o dovolené. PDA máte totiž většinou vždy sebou a přestěhovat papírovou mapu na displej PDA není zase až tak velký problém.

Je ovšem třeba uvědomit si a respektovat několik věcí:

- musíte mít nějaký zdroj, odkud mapu získáte
- musíte mít software, který vám umožní mapu zobrazovat v PDA
- musíte mít v PDA dost místa (bitmapové mapy zabírají poměrně dost paměťového prostoru)

 

Zdroje pro vaši mapu

Mapu/obrázek můžete obstarat několika způsoby:

- stažením z internetu
Na www stránkách je k nalezení opravdu mnoho zdrojů nejrůznějších map - turistických, center měst, automobilové mapy apod. Mapy měst nejčastěji nalezneme na oficiálních stránkách příslušných měst a na ostatní mapy jsou tu speciální servery (třeba http://mapy.idnes.cz a mnoho dalších).

- z PC programů
Máte-li zakoupen některý z mapových produktů na stolní počítač/notebook, můžete z něj získat požadovaný detail místa/města.

- naskenováním mapy
Požadovanou mapu si můžete rovněž naskenovat a získat tak požadovaný obrázek.

Pro zobrazení mapy na displeji PDA je nejlepší mít ostrý obrázek ve formátu třeba GIF či BMP a pomocí nějakého grafického programu v něm rozumně zredukovat počet barev, či upravit kontrast pro použití v černobílém PDA.

 

Software pro prohlížení mapy

Obrázek/mapou musíte pochopitelně do svého PDA nějak dostat, aby se dala rozumným způsobem prohlížet. Za "rozumný" způsob považuji takový program, který vám mapu nezkonvertuje na nějaký nesmyslný formát 160x160 pixelů apod., kterým se dá bezproblémově pohybovat po displeji (tažením stylusem či hardwarovými tlačítky).

PocketPC platforma to má zde asi nejsnadnější. Obrázek v GIF formátu prostě přenesete do nějakého adresáře v PPC a poté jej otevřete přes průzkumníka v Pocket Exploreru.

Nic víc skutečně nepotřebujete a výsledek je perfektní - obrázkem můžete listovat pomocí posuvných lišt, pomocí povelu "Vtěsnat na obrazovku" můžete i trošku zoomovat (i když při správně zvoleném rozlišení a detailu byste neměli muset...).

 

Na PalmOS to již tak geniálně jednouché není, přesto však to není nic nemožného. Musíte si obstarat některý z grafických programů, jejichž součástí je i konvertor obrázků do PalmOS formátu.

Zde ovšem pozor - musíte mít aplikaci, která vám opravdu obrázek přenese v jeho skutečné velikosti - některé grafické programy fungují tak, že vám při konverzi obrázek převedou na rozlišení 160x160, resp. 320x320, což je pro tyto účely fatální závada.

V současné době jsou to zejména tyto produkty:
- FireViewer Suite s prakticky neomezenou velikostí obrázku (32.000x32.000 pixelů). Neumí vyšší rozlišení. Stojí $29,95.
- AcidImage s podporou vyšších rozlišení a přímým ukládám obrázků GIF/BMP/JPG na kartu. Stojí $12.
- další možností je použití některého mapového produktu - například GPSAtlas se dá využít i bez GPS jednotky k prohlížení mapy, firma dodává zdarma i konvertor map Cartographer. Program ale stojí $35.
- v neposlední řadě je možno doporučit freewarový produkt Pilot Install od Envi.Con. Pomocí něj nainstalujete do PDA mapu ve formátu BMP/GIF atp. a nemusíte vlastnit ani specializovaný prohlížeč.

 

 

 Nejčtenější

Nové iPhony Xs budou stát až 43 500 korun. Do Česka dorazí 29. září

Matura Jan: Online #7043

Apple na akci Apple Keynote 2018 představil tři nové iPhony. Nástupce modelu X se jmenuje Xs, zvětšená varianta pak Xs...

To si ještě nikdo nedovolil, nejlepší iPhone je za neuvěřitelnou sumu

iPhone Xs/Xs Max

S nadsázkou, na nejlepší provedení nových iPhonů X bude potřeba hypotéka. Apple nový top model Xs Max s 512 GB paměti ...Apple má tři nové iPhony. Podporují dvě SIM, ale v Česku to nefunguje

iPhone Xs/Xs Max

Apple letos představil tři nové iPhony, které navazují na loňský model X. Úplně nových smartphonů od Applu se ovšem...

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...

Nejnovější hodinky Apple Watch se povedly. Změří i elektrokardiogram

Apple představil Watch Series 4 s většími displeji a senzorem pro měření EKG

Přestože byly hlavními hvězdami tiskové konference Applu nové iPhony, zájem vzbudila i další generace chytrých hodinek....

Další z rubriky

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Bez reklamy ani ránu. Bude už i na Facebook Messengeru v mobilu

Mobilní Messenger projde změnou, k nelibosti uživatelů v něm budou cílené...

Oblíbený mobilní kecálek se brzy promění. Facebook totiž do Messengeru po úspěšném testování implementuje cílené...

Už přes ni vyhrožovali smrtí. Přesto je aplikace extrémně populární

Logo aplikace Sarahah

Vysoký nárůst popularity zaznamenala aplikace Sarahah, určená k posílání anonymních zpráv. Ačkoliv se v posledních...

Mýty a fakta o nočním pomočování dětí
Mýty a fakta o nočním pomočování dětí

Podle odhadů trpí nočním pomočováním neboli enurézou asi pětina dětí ve věku 5 let, obtíže se však nevyhýbají ani starším jedincům. Rodiče často spoléhají na to, že „z toho dítě vyroste“, v horším případě děti trestají. Noční pomočování přitom může velmi negativně ovlivnit sebeúctu a duševní pohodu dítěte.

Najdete na iDNES.cz