Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Manažerská elita od Nokie myslí i na zábavu. Přečtěte si první dojmy

aktualizováno 
Dostali jsme krátkou možnost blíže se seznámit s novými manažerskými modely Nokia E66 a E71. Jen pár dní po jejich představení vám přinášíme první dojmy a živé fotografie.

Historie řady Eseries je poměrně krátká a přesto si již dokázala najít řadu svých příznivců. Modely, které do ní spadají, jsou určeny primárně pro práci. Přesto dokáží být i slušným multimediálním společníkem.

Nedávno představené novinky to ostatně jen dokazují. Navíc posouvají hranice svého umu ještě o kousek dále. Přichází s novými nápady, funkcemi a zejména stylovým vzhledem podtrženým módní bílou barvou.

Nokia E66 - oddělte práci od soukromí

První z představené dvojice modelů nese označení E66. Nejen příznačným názvem tak dává najevo, že jde o nástupce oblíbeného modelu E65. Má s ním společnou i vysouvací konstrukci, velmi blízké jsou si oba přístroje i vzhledově. Novinka si pouze oblékla modernější kabátek.

Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71

Nokia E66 působí oproti své předchůdkyni mnohem kvalitněji, výrobce zapracoval zejména na dnes kritizovaném mechanismu vysouvání. Povrchová úprava telefonu navíc již nepůsobí dojmem, že se při nejbližší příležitosti oloupe. - čtěte Kráska samá vráska - dlouhodobé zkušenosti s manažerskou Nokií E65

Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71

Kryt baterie je k tělu telefonu připevněn důmyslným mechanismem. Úkony potřebné k jeho odstranění by se daly označit za jistý druh alchymie. Je to daň za pevnost konstrukce, naneštěstí pro nás jej budeme sundavat i v případě vkládání paměťové karty.

Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71

Klávesnice se Nokii skutečně povedla, díky použité konstrukci je nadprůměrně rozměrná. To samé lze říci o komfortu jejího používání. Ani na první pohled přeplácaný funkční blok netrpí žádnými konstrukčními neduhy, snad jen podsvícení lesklých kláves, které nechává vyniknout i piktogramům jejich funkcí, je nešťastným řešením. Na slunci příslušné symboly totiž neuvidíte. Chce to zkrátka pamatováka, jinak budete dlouze tápat.

Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71

Konstrukční kvalita je obecně na velmi vysoké úrovni, nějaké povrzávání či vůli vysouvacího mechanismu ponechala novinka své předchůdkyni. U jednoho z testovaných vzorků však po chvíli používaní odpadla spoušť fotoaparátu, po níž zbyla jen nevzhledná díra. Nutno podotknout, že šlo o předprodejní vzorky, u nichž se takovéto nedokonalosti zkrátka musí tolerovat.

Odporoučená spoušť nás ale nijak netrápila, jelikož u zapůjčených kusů nefungovala fotoaplikace. To je zároveň důvod, proč nepřinášíme ukázkové fotografie z integrovaného 3 mpix fotoaparátu. Na jeho výkony se společně podíváme až v plnohodnotné recenzi.

Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71

Na recenzi naopak nemusíme čekat, pokud chceme znát velikost použitého audiokonektoru. Jde o Jack 2,5 mm, standardní sluchátka tedy půjde připojit leda pomocí redukce. Jelikož je ale konektor na boku, o komfortu takového řešení raději pomlčet. Stejné platí i o stále nepříliš rozšířeném systémovém konektoru microUSB, který naštěstí neslouží i k nabíjení a odpadá tak starost s dalším typem nabíječky Nokia. Uf!

Výrazného vylepšení se dočkal displej, který svého uživatele bude hýčkat o poznání rozměrnější zobrazovací plochou i kontrastnějšími barvami. Ostatní parametry zůstaly zachovány; rozlišení 240 × 320 obrazových bodů, podpora 16 mil. barev i aktivní technologie TFT.

Nokia E66 (ukázky displejů) Nokia E66 (ukázky displejů) Nokia E66 (ukázky displejů)

Velké změny s sebou přináší systém obohacený o nový Feature pack, o němž se více rozepíšeme až po jeho důkladném "proklepnutí". Toto systémové vylepšení lze na první pohled rozeznat snad jen díky animovaným přechodům v menu, které lze samozřejmě vypnout.

Nokia E66 (ukázky displejů) Nokia E66 (ukázky displejů) Nokia E66 (ukázky displejů)

Další rozdílnosti lze objevit v kalendáři (vylepšený a doplněný o kontextovou nabídku) či v kontaktech, v nichž lze například vyhledávat pomocí prediktivního psaní. Pro nedočkavce lačné po vyhledávání změn přinášíme desítky screenshotů v naší obsáhlé fotogalerii.

Nokia E66 (ukázky displejů) Nokia E66 (ukázky displejů) Nokia E66 (ukázky displejů)

Velmi vítanou funkcí je přepínání mezi pracovním a soukromým profilem telefonu. Tato vlastnost po potvrzení jediné položky zcela změní vzhled aktivního pohotovostního režimu, změní schéma atp. Během pár vteřin tak můžete mít ze svého pracovního otrokáře příjemného společníka při volnočasových aktivitách.

Nokia E66 (ukázky displejů) Nokia E66 (ukázky displejů) Nokia E66 (ukázky displejů)

Funkční výbava Nokie E66 byla již mnohokrát propírána v našich předchozích článcích (viz. Přečtěte si také), pro detailní parametry je připraven i náš katalog mobilů. Jeden štěk tu ale přece jen zmíním - E66 má rádio. Zda je to dobře či špatně, na to si musí odpovědět již každý sám (platit či neplatit koncesionářské poplatky?).

Nokia E66 (ukázky displejů) Nokia E66 (ukázky displejů) Nokia E66 (ukázky displejů)

Přístroj bude k dostání ve dvou barevných variantách, a to v ocelově šedé a ocelově bílé. Každá z nich má své kouzlo; bílá vypadá moderně, tmavá zas elegantně. Navíc obdržíte v základu i stylové kožené pouzdro.

Nokia E71 - s QWERTY žádné žerty

Druhá novinka je právem trošku přehlížena, v žádném případě nepůjde o masově prodávaný model. Je určena úzkému okruhu uživatelů, kteří nedají dopustit na plnohodnotnou QWERTY klávesnici. E71 tedy spadá do kategorie tzv. messangerů a je logickým nástupcem modelu E61(i) a jasnou konkurencí pro BlackBerry.

Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71

Oproti předchozímu modelu novinka dospěla; vypadá mnohem hodnotněji, zmenšila své rozměry a osvojila si kvalitnější materiály. Díky použitým barevným variantám získala i na eleganci, která předchůdci chyběla nejvíce.

Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71

Menší rozměry E71 však nepřináší pouze výhody. Zatímco menší tloušťku ocení snad každý, méně milimetrů v pase již může být na obtíž. Podepisují se totiž i na klávesnici, která je nyní titěrnější. Příliš to nezachraňuje ani jinak povedené profilování kláves.

Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71

Dvoumetrový novinář s rukama dřevorubce (tedy já) z tohoto řešení rozhodně nadšen nebyl. Na druhou stranu chápu, že ne každý má ruku velikosti Shaquilla O'Neala, proto tuto připomínku berte jen jako čistě subjektivní dojem. Kolegové ke klávesnici tak kritičtí nebyli.

Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71

Naopak bezproblémově hodnotím funkční blok klávesnice, který se díky výborně řešené profilaci kláves ovládá velmi snadno. Na přehmaty s klidem zapomeňte.

I E71 používá k uchycení krytu baterie onen kvalitní, leč nepříliš komfortní mechanismus. Naštěstí zde kryt budeme odstraňovat skutečně jen pro vložení SIM karty, paměťovky najdou své místo pod plastovou krytkou umístěnou na boku telefonu. Škoda, že od sebe modely ze stejné rodiny neopisují, E66 má v tomto smyslu dluh.

Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71 Nokia E66 a E71

Jistým vylepšením prošel displej, který je oproti E61 mnohem kontrastnější a v podání barev věrnější. Parametry jsou ale stejné, tedy rozlišení 320 × 240 pixelů a podpora 16 milionů barev. Vítanou změnou je úbytek hmotnosti o celých 23 gramů (127 oproti 150).

Funkční výbava modelu je opět na špičkové úrovni, detailní parametry si lze prohlédnout v katalogu mobilů. Potěší zejména široká datová podpora, od GPRS až po HSDPA a wi-fi. Zarazí přítomnost rádia.

Nokia E71 (ukázky displejů) Nokia E71 (ukázky displejů) Nokia E71 (ukázky displejů)

Použitý systém přináší i zde změny v dodání několika kontextových nabídek ve vybraných aplikacích (kalendář, kontakty), v případě E71 jde ale spíše o kosmetický zásah. Uživatel zvyklý na Symbian S60 se tu bude cítit jako ryba ve vodě a drobné niance oproti předchozím systémům bude vnímat jako logický posun.

Nokia E71 (ukázky displejů) Nokia E71 (ukázky displejů) Nokia E71 (ukázky displejů)

Mnohdy na novou funkci přijde právě tak, že ji bude podvědomě na daném místě očekávat. Že je tomu tak dobře snad ani netřeba zmiňovat. I tato novinka nabízí možnost přepínání mezi pracovním a soukromým režimem.

Nokia E71 (ukázky displejů) Nokia E71 (ukázky displejů) Nokia E71 (ukázky displejů)

Model E71 přijde na trh ve stejných barevných variantách jako u E66. Bohužel k tomuto stylovému messengeru již nedostanete žádné pouzdro.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Očekávaný „banán“ jde do prodeje. Spolu s ním i Nokia 3.1 se slevou

Nokia 8110 4G na premiéře v Barceloně

Nokia konečně začíná v Česku prodávat očekávaný model 8110 4G, kterému se přezdívá banán. Spolu s tímto modelem jde do...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Tlačítková Nokia 3310 může stát 100 000 korun. Nic extra navíc neumí

Gresso 3310

Předností obyčejných telefonů je kromě delší výdrže baterie i nízká pořizovací cena. Nicméně i tlačítkový mobil může...

Najdete na iDNES.cz