Mají vysílačky místo ve světě mobilních telefonů?

  • 38
Ačkoliv se v éře mobilních telefonů na vysílačky stále více zapomíná, tyto přístroje mají rozhodně své uplatnění. Narozdíl od mobilů totiž fungují všude, i v zapomenutých koutech přírody, a navíc za možnost promluvit si neplatíte ani korunu. Jak se s takovou obyčejnou vysílačkou pracuje a k čemu se může hodit?

Motorola Talkabout 200Ve městě vládnou mobilní telefony, ale v přírodě mají stále velkého konkurenta, často zbytečně opomíjené vysílačky. Narozdíl od mobilů nepotřebují pokrytí signálem, fungují kdekoliv, a navíc zadarmo. Neplatíte za čas, strávený hovorem, jako je tomu na telefonu. Pochopitelně mají vysílačky i své nevýhody, ale často méně, než mobily. Zkusili jsem, jaké to je, používat k dorozumívání vysílačky, v našem případě přístroje Motorola Talkabout 200.

Co říkají zkušenosti

Oficiální dosah těchto přístrojů jsou maximálně tři kilometry. Tento údaj však platí pro ideální podmínky, ve volné krajině. Ve skutečnosti jsme se na volné pláni dokázali dorozumět na vzdálenost slabě přesahující dva kilometry, v lese tento údaj klesl na cca 1,5 kilometru. Největším problémem však, podobně jako v případě mobilních telefonů, je zastavěná oblast. Město se svými železobetonovými budovami dokáže radiovou komunikaci omezit natolik, že se může stát téměř nepoužitelnou. Z vlastní zkušenosti víme, že v oblasti moderních vysokých budov, mezi tramvajovým vedením se dosah prudce snižuje a málokdy přesáhne kilometr, přičemž není nijak nezvyklé, že si přestanete rozumět již po necelých 300 metrech.

Zatímco tedy kvůli čistému spojení jste někdy nuceni přesouvat se na ideální pozici, ovládání přístroje vás naopak k žádným nepříjemným věcem nenutí. Je snadné, postačí vám zvládnout měnění hlasitosti a přelaďování kanálů. Při komunikaci totiž pouze tisknete tlačítko pro přenos, nic víc. Musíte si však spíš zvyknout na systém „jeden mluví“ (simplexní přenos). Nějaké překřikování jako v mobilním telefonu nepřichází v úvahu. Ačkoliv vám možná z počátku bude připadat neustálé opakování „přepínám“ jako nesmysl, brzy zjistíte, že máte-li se s někým účelně a jasně bavit, je to nejlepší způsob.

Motorola Talkabout 200  Motorola Talkabout 200  Motorola Talkabout 200

Velikostí a vahou připomíná Motorola Talkabout 200 spíše mobilní telefony z počátků éry GSM. O nějakém snadném nošení v kabelce nelze vůbec uvažovat. Vysílačka je však vybavena pevným klipem pro připevnění na opasek, takže je možné ji nosit velmi pohodlně. Když navíc použijete sluchátko s mikrofonem (stejné jako osobní handsfree sada pro mobil), nemusíte přístroj od pasu vůbec odepínat, pokud nebude potřebovat přeladit. Bez headsetu je třeba vysílačku zvedat při hovoru k ústům, asi na vzdálenost 10-30 centimetrů. Hlasitost lze zvednout natolik, že zvuk, linoucí se z reproduktoru, uslyšíte i přes zeď.

A co teprve profesionální přístroje...

Testované přístroje Motorola Talkabout 200 jsou takzvané rodinné modely, tedy jednoduché, nevelké vysílačky, umožňující snadné dorozumívání na kratší vzdálenost. Jsou ideální na nejrůznější výlety, mohou se velmi dobře využít například na dětských táborech, nebo třeba při společné jízdě několika aut v koloně. Pokud se totiž udržíte v dosahu vysílaček, ušetříte za volání pomocí mobilu a navíc se domluvíte i v místech, kde není signál sítě GSM. Motorola Talkabout 200Další výhodou těchto základních modelů je pochopitelně nižší cena, která se pohybuje již od dvou tisíc korun. 

Především kvůli dosahu dokonalejší přístroje jsou zhruba dvakrát dražší, nicméně zajistí vám spojení na vzdálenost i 7-8 kilometrů. Ještě dokonalejší profesionální vysílačky pak zvládají nejen deset kilometrů ve volné krajině, ale především i použitelné spojení ve městě, například by měly zvládat spojení v budově až přes osmdesát pater. Pochopitelně tyto přístroje jsou o něco větší a také těžší, některý i dvojnásob oproti jednoduchým rodinným vysílačkám.

Model

Druh

Velikost (mm)

Váha (g)

Dosah

Pásma

Talkabout T289

Rodinná

83 x 57,5 x 34

150 - baterie NiMH

170 - baterie AAA

až 3 km

UHF/FRS

Talkabout Distance

Střední třída

133 x 63.5 x 30.5

332

až 8 km

UHF-FRS/GMRS

XTN XU2600

Profesionální

121 x 60 x 30,5

280,5

až 9,5 km

UHF/VHF

Jde o zvyk

Zatímco v Evropě se vysílačky používají spíše profesionálně, v Americe jsou mnohem běžnějším komunikačním prostředkem. Nejlepším důkazem toho je obliba přístrojů, kombinujících funkce mobilního telefonu a vysílačky. Sice je telefon větší, ale když jste v dosahu, nemusíte utrácet za volání. Dokonce moderní přístroje pro mobilní síť standardu iDEN fungují také jako vysílačky, umožňující přímé spojení. Motorola Talkabout 200Dosah sice není tak daleký jako u klasických Talkaboutů, ale často postačí, a především velikost telefonu v podstatě není ovlivněna. Podobně užitečná je funkce některých bezdrátových telefonů DECT (např. Siemens Gigaset 4015), které se dokáží spojit přímo mezi sebou, nepotřebují k tomu základnu. Lze je tedy používat k přímému hovoru i mimo dosah základny, fungují až na vzdálenost 300 metrů (opět hovoříme o volné krajině).

Přestože vysílačky používá jen málo lidí, možná že by mnozí další zjistili, jak jim může být tato „hračka“ za relativně nízkou cenu užitečná. Přestože mobilní telefony dokáží zajistit komunikaci na jakoukoliv vzdálenost, nemusí fungovat kdekoliv. A hlavně, pro vysílačku hovoří velké plus - hovory jsou zadarmo. Proč tedy utrácet za telefonování z jednoho konce zahrady na druhý?