Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Magpie - optimální propojení mobilních aplikací a internetu

aktualizováno 
Datové přenosy na mobilních telefonech, to není jen prohlížení internetu. Jde také o automatické dodávání informací, které právě v tu chvíli potřebujete. Díky technologii Magpie od Symbianu najdete ve svém kalendáři informace o počasí a nebude vám ani chybět informace o tom, že je váš známý právě připojen k oblíbenému chatu.

Technologie rychlého paketového přenosu dat (GPRS i UMTS) přinášejí mnoho možností, jak využít informace, které mohou proudit do moderního mobilního telefonu. Nejde však jen o rychlost, ale také o způsob přenosu dat. Stálé připojení k síti, po kterém se kdykoliv mohou přenést potřebná data, nám umožní mít v telefonu interaktivní součásti aplikací, které se mění podle informací průběžně dodávaných z internetu. Toto maximální provázání vnitřních aplikací mobilu s internetem již dnes řeší technologie Magpie, která je součástí operačního systému Symbian. Ten používají ve svých chytrých telefonech velcí výrobci jako Nokia nebo Sony Ericsson.

Co Magpie umí...

Představte si, že se chystáte jet odpoledne přes celé město, přičemž tuto cestu musíte absolvovat autem. Počítáte s tím, že silnice budou ucpané a bude tedy vhodné najít tu nejvolnější cestu. Magpie vám v tom snadno pomůže. Do kalendáře si kromě naplánované schůzky vložíte také interaktivní ikonu obsahující informaci o průjezdnosti silnic. Ta se bude průběžně měnit, podle vývoje na silnici, takže můžete kdykoliv snadno zjistit, jak to vypadá v ulicích a zda budete mít šanci se na místo dostat včas. V případě, že byste chtěli podrobnější informace, stačí na ikonu kliknout a podívat se na mapu s detailním popisem dopravní situace.

Toto je jen jeden příklad, jak je možné využít propojení běžných aplikací, jako diáře nebo adresáře, s informacemi z internetu, dodávanými přímo přes vašeho operátora. Stejně se vám může hodit třeba průběžný přehled počasí nebo ikona u kontaktu na vašeho přítele, značící, zda je připojen k chatu, na kterém si někdy povídáte. Ovšem Magpie lze využít i v oblasti telefonních hovorů. Na displeji můžete mít neustále se aktualizující informaci o vašem měsíčním účtu (provolané minuty a cena) a další drobnosti.

...a jak funguje

Na rozdíl od dnešních SMS aplikací, které vlastně znamenají jakýsi první krok v oboru informací posílaných na mobil, je Magpie o poznání komplexnější. Příchozí data se směřují nejprve do tzv. manažeru obsahu. Ten zajistí, aby se obdržené informace dostaly do všech aplikací v mobilu, které s nimi pracují. To znamená, že například zpráva o aktuálním počasí v republice se objeví nejen v kalendáři, ale také v mapě a přímo na displeji (pokud jste si takovou funkci nastavili).

Symbian Magpie
Zdroj: Symbian

Data distribuovaná manažerem obsahu jednotlivým aplikacím se objevují jako malé ikony, které nabízejí základní informaci. Po kliknutí se otevře okno s podrobnostmi, obsahující i odkazy na stránky provozovatele obsahu, kde najdete ještě víc. Také může jít o dodatečnou aplikaci v jazyce Java.

Konkurence Symbianu zatím podobnou technologii nemá. Palm vůbec, Microsoft nabízí jen jednodušší verzi, dodávající informace jen na displej, nikoliv přímo do všech aplikací. Symbian je tedy již dnes připraven na rozvoj GPRS a sítí třetí generace. Jakmile podpoří tuto funkci operátoři a provozovatelé obsahu na internetu, majitelům chytrých telefonů s tímto systémem to usnadní život. Není totiž možné zapomenout zkontrolovat důležitou informaci, když se vám do telefonu sama nahraje a v pravou chvíli zobrazí.
Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Přiblížil se konec smartphonů ZTE? Mohou přijít o Android

Výjimečný skládací smartphone ZTE Axon M. I ten využívá procesor americké...

Huawei a ZTE to v USA nemají jednoduché. Prvního tam Američané nechtějí kvůli obavám ze špionáže, druhý výrobce nyní...

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...

Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...Najdete na iDNES.cz