Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Magická Motorola E8 živě: v hlavní roli měnící se klávesnice

aktualizováno 
Motorola ROKR E8 není rozhodně tuctový telefon. Vedle ideálních predispozic na přehrávání hudby se může pochlubit zcela unikátní klávesnicí. Podívejte se, jak může klávesnice různě vypadat.

Motorola ROKR E8 živě - Nová Motorola ROKR E8 na MWC v Barceloně | foto: Mobil

Na letošním Světovém mobilním kongresu v Barceloně rozhodně nepatřil stánek Motoroly k těm nejzajímavějším. Možná s ohledem na aktuální krizi tohoto výrobce, ale možná jen v rámci tradice, kdy Motorola na velkých akcích mnoho novinek nepředstavuje, mnoho zajímavých produktů stánek nenabídl.

O Motorole Z6w s wi-fi jsme vás již informovali v samostatném článku, stejně jako o dvou nových a nepříliš zajímavých low-endech. Na první pohled se model Z6w ale stejně nepozná a oba levné modely vypadají jako jejich předchůdci. O novém modelu Z10, což je evoluce již prodávané Motoroly Z8, jsme vás podrobně informovali se značným předstihem. Pozornost tak upoutaly dva telefony. Stylové véčko U9, kterému se budeme věnovat později, a velmi neobvyklý model ROKR E8, který byl představen z kraje letošního roku.

ROKR E8 je telefon klasické konstrukce, oproti běžným zvyklostem ale o trochu širší a naopak nižší. S tloušťkou 10,6 mm pak patří mezi velmi tenké přístroje. Na první pohled upoutá nezvyklá klávesnice. Je zcela plochá, ale tlačítka jsou mechanická, nikoliv dotyková. Aktivní plocha každého z nich je ovšem miniaturní, což ovládání často znesnadňuje. Po krátkém zkoušení není radno vynášet definitivní soudy, v každém případě si ale na tuto klávesnici bude nutné zvyknout.

 Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě

Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě

A to navíc není ke klávesnici vše. Vedle navigační klávesy dominuje, a to především vizuálně, jakýsi půlkruh, který slouží k ovládání přístroje. Kruh je senzorový a pohybem po něm se lze pohybovat v nabídce telefonu. U zkoušeného vzorku se nám to nezdálo příliš přesné, většinou jsme položku přejeli. Je nutné postupovat obezřetně, což ale práci s telefonem příliš neurychluje. Nový ovládací prvek je výhodný především při rychlém listování, ale opět jsme naráželi na problém s přejetím požadované položky. Naštěstí zůstává k dispozici i běžná navigační klávesa.

Samotná klávesnice přináší ale ještě jedno kouzlo. Ve standardním režimu svítí obvyklým způsobem včetně alfanumerických kláves. Po přepnutí na hudební přehrávač ale většina tlačítek zmizí a zůstanou jen ty podstatné pro ovládání přehrávače. Zbytek klávesnice zůstane neaktivní. Při podrobnějším zkoumání je jasné, že obě schémata klávesnice jsou do sebe vložená a proto jsou aktivní plochy jednotlivých kláves tak malé.

Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě 

Z našeho krátkého seznámení jsme si odnesli dojem, že hra s nezvyklou klávesnicí je především efektní, ale už o poznání méně efektivní. Rozhodně si ale počkáme na podrobný test, kdy se telefonu budeme věnovat delší dobu.

Displej ROKRu E8 je výborný. Má QVGA rozlišení a není příliš veliký, takže je extrémně jemný. Díky tvaru samotného telefonu má rozložení na šířku, což v praxi příliš nevadí, není zase nikterak extrémně nízký. Menu telefonu má jinou podobu než se kterou se u nových motorol setkáváme. Zřejmě kvůli specifickému ovládání má menu podobu kolotoče, nikoliv běžné matice. Zde jde o zvyk, nelze říci, že by bylo vyloženě nepraktické. Ve spodní řadě se zobrazují všechny ikony menu, aktivní je barevně zvýrazněna a navíc je uvedena i samostatně uprostřed displeje.

Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě
Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě

Telefon používá černou tapetu menu, displej tak splývá s přístrojem, což doplňuje i minimalistická klávesnice. Na pohled je to velmi efektní a to i díky lesklému přednímu krytu telefonu. Jenže na něm zůstane každý otisk, což dokládají i naše fotografie.

Motorola ROKR E8 je zaměřena na hudbu a v tomto směru jí nelze nic vytknout. S přehrávačem se pracovalo velmi příjemně, zvuk do sluchátek se zdál dobrý a navíc telefon disponuje běžným konektorem 3,5 mm. Zbylá výbava odpovídá dnešnímu multimediálnímu průměru. Nechybí fotoaparát, podpora EDGE a další obvyklé funkce.

Problém je, že ani obsluha na stánku nám nedokázala odpovědět, kdy bude tento model běžně v prodeji. Mělo by se tak stát do měsíce, ale bohužel, Motorola je pověstná značným zdržením při uvádění mnoha svých novinek na trh. Nechme se tedy překvapit.

Technické parametry telefonu najdete zde.

Autor:Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Modulární Motorola Z2 Play je ultratenká na úkor baterie

Motorola Moto Z2 Play

Motorola uvedla druhou generaci modelu Moto Z Play. Opět jde o slušně vybavený smartphone s pohledným designem. Honba...

Supertenký a navíc modulární. Motorola ukáže nové špičkové modely

Lenovo Moto G5

Motorola pod křídly Lenova chrlí jednu novinku za druhou a 25. července představí další nové modely. Tentokrát to mají...

Toto je chystaná Moto X. Kdysi to bývala prémiovka

Motorola Moto X4

Řada Moto X bývala nejvyšší modelovou linií Motoroly, ale už loni tuto roli převzala kolekce Z. Nyní „xková“ řada hlásí...Najdete na iDNES.cz