Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Magická Motorola E8 živě: v hlavní roli měnící se klávesnice

aktualizováno 
Motorola ROKR E8 není rozhodně tuctový telefon. Vedle ideálních predispozic na přehrávání hudby se může pochlubit zcela unikátní klávesnicí. Podívejte se, jak může klávesnice různě vypadat.

Motorola ROKR E8 živě - Nová Motorola ROKR E8 na MWC v Barceloně | foto: Mobil.iDNES.cz

Na letošním Světovém mobilním kongresu v Barceloně rozhodně nepatřil stánek Motoroly k těm nejzajímavějším. Možná s ohledem na aktuální krizi tohoto výrobce, ale možná jen v rámci tradice, kdy Motorola na velkých akcích mnoho novinek nepředstavuje, mnoho zajímavých produktů stánek nenabídl.

O Motorole Z6w s wi-fi jsme vás již informovali v samostatném článku, stejně jako o dvou nových a nepříliš zajímavých low-endech. Na první pohled se model Z6w ale stejně nepozná a oba levné modely vypadají jako jejich předchůdci. O novém modelu Z10, což je evoluce již prodávané Motoroly Z8, jsme vás podrobně informovali se značným předstihem. Pozornost tak upoutaly dva telefony. Stylové véčko U9, kterému se budeme věnovat později, a velmi neobvyklý model ROKR E8, který byl představen z kraje letošního roku.

ROKR E8 je telefon klasické konstrukce, oproti běžným zvyklostem ale o trochu širší a naopak nižší. S tloušťkou 10,6 mm pak patří mezi velmi tenké přístroje. Na první pohled upoutá nezvyklá klávesnice. Je zcela plochá, ale tlačítka jsou mechanická, nikoliv dotyková. Aktivní plocha každého z nich je ovšem miniaturní, což ovládání často znesnadňuje. Po krátkém zkoušení není radno vynášet definitivní soudy, v každém případě si ale na tuto klávesnici bude nutné zvyknout.

 Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě

Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě

A to navíc není ke klávesnici vše. Vedle navigační klávesy dominuje, a to především vizuálně, jakýsi půlkruh, který slouží k ovládání přístroje. Kruh je senzorový a pohybem po něm se lze pohybovat v nabídce telefonu. U zkoušeného vzorku se nám to nezdálo příliš přesné, většinou jsme položku přejeli. Je nutné postupovat obezřetně, což ale práci s telefonem příliš neurychluje. Nový ovládací prvek je výhodný především při rychlém listování, ale opět jsme naráželi na problém s přejetím požadované položky. Naštěstí zůstává k dispozici i běžná navigační klávesa.

Samotná klávesnice přináší ale ještě jedno kouzlo. Ve standardním režimu svítí obvyklým způsobem včetně alfanumerických kláves. Po přepnutí na hudební přehrávač ale většina tlačítek zmizí a zůstanou jen ty podstatné pro ovládání přehrávače. Zbytek klávesnice zůstane neaktivní. Při podrobnějším zkoumání je jasné, že obě schémata klávesnice jsou do sebe vložená a proto jsou aktivní plochy jednotlivých kláves tak malé.

Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě 

Z našeho krátkého seznámení jsme si odnesli dojem, že hra s nezvyklou klávesnicí je především efektní, ale už o poznání méně efektivní. Rozhodně si ale počkáme na podrobný test, kdy se telefonu budeme věnovat delší dobu.

Displej ROKRu E8 je výborný. Má QVGA rozlišení a není příliš veliký, takže je extrémně jemný. Díky tvaru samotného telefonu má rozložení na šířku, což v praxi příliš nevadí, není zase nikterak extrémně nízký. Menu telefonu má jinou podobu než se kterou se u nových motorol setkáváme. Zřejmě kvůli specifickému ovládání má menu podobu kolotoče, nikoliv běžné matice. Zde jde o zvyk, nelze říci, že by bylo vyloženě nepraktické. Ve spodní řadě se zobrazují všechny ikony menu, aktivní je barevně zvýrazněna a navíc je uvedena i samostatně uprostřed displeje.

Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě
Motorola ROKR E8 živě Motorola ROKR E8 živě

Telefon používá černou tapetu menu, displej tak splývá s přístrojem, což doplňuje i minimalistická klávesnice. Na pohled je to velmi efektní a to i díky lesklému přednímu krytu telefonu. Jenže na něm zůstane každý otisk, což dokládají i naše fotografie.

Motorola ROKR E8 je zaměřena na hudbu a v tomto směru jí nelze nic vytknout. S přehrávačem se pracovalo velmi příjemně, zvuk do sluchátek se zdál dobrý a navíc telefon disponuje běžným konektorem 3,5 mm. Zbylá výbava odpovídá dnešnímu multimediálnímu průměru. Nechybí fotoaparát, podpora EDGE a další obvyklé funkce.

Problém je, že ani obsluha na stánku nám nedokázala odpovědět, kdy bude tento model běžně v prodeji. Mělo by se tak stát do měsíce, ale bohužel, Motorola je pověstná značným zdržením při uvádění mnoha svých novinek na trh. Nechme se tedy překvapit.

Technické parametry telefonu najdete zde.

Autor:


Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Na český trh dorazí levné smartphony Motorola s nadstandardní baterií

Motorola Moto G6 Play

Značka Motorola představila šest novinek, z nichž pět dorazí i na náš trh. Těšit se můžeme především na nástupce řady G...

Supertenký a navíc modulární. Motorola ukáže nové špičkové modely

Lenovo Moto G5

Motorola pod křídly Lenova chrlí jednu novinku za druhou a 25. července představí další nové modely. Tentokrát to mají...

Dokáže se potopit a odfiltrovat všechny barvy, až na jednu jedinou

Motorola Moto X4

Motorola se v Berlíně pochlubila čtvrtou generací modelu X. Povedený přístroj střední třídy má několik unikátních...

Najdete na iDNES.cz