Nokia Lumia 1020 dodnes patří mezi nejlepší fotomobily

Nokia Lumia 1020 dodnes patří mezi nejlepší fotomobily | foto: nokia.com

Poslední kusy Lumie 1020 spatří světlo světa už v září

  • 8
Loni v srpnu uvedená špičková Nokia Lumia 1020 byla teprve třetím smartphonem s technicky vyspělým 41MPix fotoaparátem PureView. Ačkoli ještě nebyl představen její nástupce, výroba má podle serveru evleaks.com skončit už 14. září.

Ačkoli status "end-of-life" může evokovat dojem, že výrobce již s telefonem nepočítá a top Lumia už nedosáhne ani na softwarové aktualizace, není tomu tak. Pouze to znamená, že z výrobních linek toho dne vyjedou poslední kusy tohoto dodnes asi nejlepšího fotomobilu. Právě proto je ukončení produkce takto výjimečného smartphonu po zhruba roce od uvedení překvapivé.

Lumia 1020 bodovala veskrze velmi slušnou výbavou v čele s 4,5palcovým AMOLED panelem, 32 GB velkým datovým úložištěm a 2 GB operační paměti. Rychlou odezvu systému Windows Phone 8 pak zajišťoval dvoujádrový 1,5GHz Snapdragon S4.

Konkurence s Androidem už ale používala čtyřjádrové čipsety, které ovšem telefonní Windows začaly podporovat až v další velké aktualizaci. Papírově tak sice Lumia 1020 na konkurenci ztrácela, ovšem vyladěný systém zajišťoval vždy rychlou odezvu.

Hlavním tahákem ale samozřejmě byl 41MPix fotoaparát PureView. Tento fotomodul se poprvé objevil v roce 2011 u Nokie 808 s dnes již pohřbeným systémem Symbian. Snímač měl velikost 1/1,2" a obsahoval 41 světlocitlivých buněk.

Výsledkem expozice byly 5MPix snímky, které využívaly převzorkování, kdy se na tvorbě jednoho super-pixelu podílely informace z osmi pixelů. Z každého si systém vzal tu nejlepší obrazovou informaci. Technologie byla ekvivalentem zhruba 3× optického zoomu, tedy přiblížení bez ztráty obrazové kvality, kterou s sebou digitální zoom vždy nese (více o PureView v samostatném článku).

Další verzi PureView přinesla před dvěma lety Lumia 920. Snímač měl už běžnou velikost 1/3", počet pixelů se ale snížil na 8,7 milionu. Lumia 1020 pak spojila výhody obou předchozích generací, snímač se sice o něco zmenšil (na rozměr 1/1,5"), což při 41 milionech buněk znamenalo v porovnání s Nokií 808 menší rozměr pixelu (1,12 mikrometru).

Světlo tedy dopadalo na menší plochu, což ale částečně kompenzovala skutečnost, že byl použit snímač BSI, který díky konstrukci oproti běžnému CMOS snímače dokáže dopadající světlo využít efektivněji. Lepším výsledkům expozice napomáhá také optická stabilizace obrazu.

Nokia si v době uvedení nechala za Lumii 1020 jak se patří zaplatit, oficiální cena totiž atakovala 18 tisíc korun, dnes je u české distribuce k mání 11 tisíc. Podrobnou recenzi telefonu si můžete přečíst zde.