Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


LTE vstupuje do Česka. O2 a T-Mobile mají Prahu, Vodafone Karlovy Vary

aktualizováno 
I přes zpackanou aukci kmitočtů určených právě pro nové mobilní sítě LTE se tato nejrychlejší datová technologie začíná pomalu v Česku rozšiřovat. Mobilní operátoři již odhalili své plány na první komerční provoz. Síť O2 již funguje v Praze, T-Mobile ji testuje ve zkušebním provozu a Vodafone "rozsvítil" svou síť v Karlových Varech krátce před filmovým festivalem.

Testovací LTE vysílač v Praze. Ilustrační snímek. | foto: Mobil

Nejrychlejší mobilní sítě současnosti se měly v České republice vcelku rychle rozšířit hlavně díky novým frekvencím, které se Český telekomunikační úřad rozhodl vydražit v aukci. Jenže její první vydání skončilo fiaskem a start druhého pokusu je prakticky v nedohlednu. Ale čeští mobilní operátoři už se spuštěním LTE nechtějí čekat, důvodem je zřejmě i fakt, že v rámci přípravy na aukci do testů a plánování sítě investovali nemalé peníze a teď nechtějí, aby tyto investice přišly zcela vniveč.

A tak O2, T-Mobile i Vodafone spouštějí komerční provoz LTE sítí bez ohledu na výsledek aukce. Ovšem s tím rozdílem, že budou pokrývat pro ně lukrativní lokality a nikoli plnit přísné rozvojové podmínky, které stanovil ČTÚ. I tak však všichni jednomyslně dodávají, že právě s přísnými podmínkami rozvoje sítě počítali a že především frekvence 800 MHz, která umožňuje relativně snadné pokrývání rozsáhlých oblastí, je pro ně a pro velkoplošnou budoucnost LTE stále velmi důležitá.

Aktuální komerční provoz začne bez výjimky v pásmu 1 800 MHz, tedy na frekvencích, na kterých doposud operátoři provozovali především ve městech klasické sítě GSM. Každému z operátorů se podařilo v tomto pásmu ve vybraných lokalitách vyčlenit dostatečně širokou část spektra a LTE tak mohou spustit.

O2 drží prvenství, zatím jen se speciální SIM

Operátor O2 spustil jakýsi testovací komerční provoz LTE již vloni v červnu v Jesenici u Prahy. Po vyzkoušení v těchto méně náročných podmínkách teď operátor spouští LTE v Praze. Zatím jsou k dispozici vysílače v Praze 1, 2, 4 a 10, v průběhu léta se má pokrytí postupně významně rozšiřovat na kompletní širší centrum města a také na ruzyňské Letiště Václava Havla. Na podzim se pak má dočkat i Brno a pokrytí Prahy se bude nadále rozšiřovat a zahušťovat.

V současné podobě ovšem LTE od O2 funguje jen při použití speciálních SIM karet a pochopitelně i patřičných datových modemů. Operátor to trochu omlouvá tím, že nabídka mobilních telefonů podporujících nejnovější datové sítě je zatím chabá. Pravda je ovšem taková, že síť O2 zatím nemá implementovánu funkcionalitu Circuit-switch fall back (CS FallBack), která je nutná pro správné fungování LTE v telefonech pro zachování schopnosti mobilu přijmout hovor v klasických 2G nebo 3G sítích.

Tuto funkci O2 teprve intenzivně testuje a komerčního spuštění bychom se měli dočkat do konce letošního roku. Vzhledem ke krokům konkurence se nejspíš bude snažit Telefónica nástup CS FallBack urychlit. Maximální přenosová rychlost je při šířce pásma 10 MHz, kterou O2 používá, 75 Mbit/s směrem k uživateli a 38 od něj.

Zatím se tedy speciální modem do LTE připojí, pokud je síť dostupná při prvním navázání spojení. Automaticky se do LTE umí přepnout z 3G, pokud zrovna modem nepřenáší data. V případě, že pokrytí spadlo až na 2G síť, je nutné pro připojení do rychlé sítě připojení restartovat.

T-Mobile rovnou v mobilech

Také T-Mobile už má s LTE své zkušenosti, od listopadu loňského roku provozuje komerční síť v Mladé Boleslavi. Teď však operátor rozšiřuje komerční provoz i v Praze a s ním přichází rovnou možnost používat LTE i v chytrých telefonech. Speciální SIM nově není potřeba. Stejnou možnost získají i zákazníci v Mladé Boleslavi. V obou městech zahájil 1. července zkušební provoz.

T-Mobile a jeho odladění LTE a CS FallBack jsme krátce testovali v sídle operátora na pražských Roztylech. Při přenosu dat jsme běžně dosahovali rychlostí přes 50 Mbit/s a odezvy okolo 25 ms, teoretickým maximem je 100 a 37,5 Mbit/s, T-Mobile totiž nakonec pro LTE vyhradil pásmo 2 X 15 MHz. I CS FallBack funguje bez problémů.

Jediné, na co se musí uživatel připravit, je trochu delší doba sestavování hovoru v případě, že se právě nacházel v LTE síti. Oproti běžnému spojování hovoru v GSM síti to trvá asi o 2 – 3 sekundy déle. Je to trochu nezvyklé, ale občas se můžeme s delšími sestavovacími časy setkat i v místech s horším signálem, takže zákazníci by neměli být zmateni.

Takto fungující síť má T-Mobile v Mladé Boleslavi a vybraných částech Prahy, pokrytí se má v hlavním městě postupně rozšiřovat. Operátor na rozdíl od konkurence navíc nežehrá na nedostatek LTE telefonů. Z jeho současné nabídky mají LTE podporovat krom dvou modemů Huawei telefony Nokia Lumia 820, HTC One SV, Sony Xperia Z, Apple iPhone 5, Samsung Galaxy S4, HTC One a BlackBerry Q10. Krom Xperie Z , HTC One SV a BlackBerry je u všech ostatních potřeba softwarový update. T-Mobile momentálně s výrobci intenzivně pracuje na tom, aby byl patřičný software dostupný včas. Speciální SIM nebude potřeba.

Vodafone v Karlových Varech

Nejmenší z velkých českých operátorů, Vodafone, prozatím své snahy ohledně LTE příliš neventiloval. Spuštění LTE Vodafone oznámil začátkem června v Karlových Varech, jen několik týdnů před startem tradičního filmového festivalu. Tady se Vodafone již obvykle chlubí nejnovějšími technologiemi.

V současnosti má LTE v testovacím provozu spuštěno na dvaceti základnových stanicích v centru města i blízkém okolí, síť je tak dostupná pro 44 000 obyvatel. Podobně jako T-Mobile, i Vodafone rovnou spouští LTE s funkcionalitou CS FallBack. Vodafone také v některých částech města vyšlenil pásmo Vodafonu se o šířce 2 x 15 MHz a tak lze teoreticky dosahovat maxima až 100 Mbit/s. Během filmového festivalu jsme zde několikrát dosáhli dokonce špičkové rychlosti 73 Mbit/s, běžně se v našem provozu na telefonu BlackBerry Q10 objevovala rychlost mezi 40 a 50 megabity.

Současný testovací provoz by měl do ostrého přejít do konce léta. Tou dobou tedy můžeme očekávat od Vodafonu další zprávy ohledně jeho záměrů s nejrychlejšími mobilními sítěmi.

Aukce je pro budoucnost nezbytná

Zdá se, že mobilní operátoři by mohli LTE docela dobře spustit i bez oné komplikované aukce nových frekvencí. Jenže tak tomu úplně není. Současné komerční spuštění provozu slouží spíše jako demonstrace připravenosti a operátoři by raději šli cestou spouštění na nových frekvencích. Vyhrazováním části 1 800 MHz spektra mohou totiž operátoři pokrýt jen pro ně lukrativní oblasti, navíc jsou s tím spojeny vcelku velké potíže s přesunem provozu z klasických GSM sítí.

Ani pro zákazníky není spouštění LTE ve velkých městech tak lákavé, jak se může zdát. V současné podobě s omezenými možnostmi spektra totiž maximální rychlosti dosahují většinou jen necelý dvojnásobek toho, co umí HSPA+ DC v současných 3G sítích. Tuto technologii s maximem 42 Mbit/s přitom operátoři postupně v místech s pokrytím 3G zavádějí.

LTE je tak pro ně a pro zákazníky nejatraktivnější právě v oblastech, kde současné pokrytí 3G není a vlastně ho ani není z ekonomických důvodů možné budovat. Sítě 3G u nás (a vlastně v celé Evropě) fungují na vysokých frekvencích, kterými se dají pokrývat jen menší oblasti. To by si v případě velkoplošného pokrytí vyžádalo příliš mnoho vysílačů.

Naopak sítě čtvrté generace jsou připraveny pro start na frekvenci 800 MHz, která sice nabízí o trochu nižší kapacity, ale umožní relativně snadno a levně pokrývat rozsáhlé oblasti. Operátoři by tak mohli rychlé datové přenosy konečně nabídnout i mimo větší města, což by jim mělo přinést řadu nových zákazníků. I těm stávajícím městských by tato situace zlepšila náladu, po vyjetí z domova by totiž o možnost snadné a rychlé internetové komunikace nepřišli.

To, jak se ovšem bude opravdu LTE v Česku rozvíjet, závisí až na výsledcích aukce.

Nejčtenější

Nové ovládací centrum umožňuje přidávat další funkce.
Nová funkce v iOS 11 má bezpečnostní trhlinu. Apple ji přidal schválně

Vypnout wi-fi nebo Bluetooth v nové verzi operačního systému iOS je těžší, než se na pohled zdá. Rychlé volby je totiž pouze odpojí, nikoliv však deaktivují....  celý článek

Google Pixel XL 2
Nové Pixely od Googlu odhaleny, ovšem zatím jen zezadu. Levné nebudou

Google oficiálně představí nové smartphony řady Pixel za necelé dva týdny. Podoba novinek je už odhalena, ovšem zatím pouze zezadu. Známé jsou už i ceny.  celý článek

iPhone 8 Plus v Drážďanech
Máme iPhone 8 Plus jako první. Prohlédněte si jej

Drážďany (od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Pro nový iPhone 8 Plus jsme se vypravili v den zahájení prodeje do německých Drážďan. Přinášíme vám první dojmy z nejnovějšího prémiového modelu od Applu,...  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie
Extrémní rozdíl. Základní model je čtyřikrát levnější než ten nejlepší

Asus uvádí na evropský trh své smartphony řady Zenfone 4. Přístroje představené už v srpnu doma na Tchaj-wanu firma přizpůsobila evropskému trhu a chce se o...  celý článek

LG Q6
Do prodeje se dostal nový zmenšený supersmartphone. Cena je solidní

Na našem trhu se začalo prodávat zmenšené LG, která boduje designem, rozměry a skvělým displejem. Přináší moderní konstrukci vycházející ze špičkového modelu...  celý článek

Další z rubriky

Ilustrační snímek
ČTÚ smetl ze stolu žádosti virtuálů. Roaming je pro ně noční můrou

Již v průběhu května obdržel Český telekomunikační úřad od tří virtuálních operátorů žádosti o povolení účtovat příplatek k roamingu. Virtuálové bez vlastní...  celý článek

Ilustrační snímek
Zrušený roaming: data nejvíc letí v Chorvatsku, volání v Německu

Statistiky operátora O2 ukazují, jak si Češi užívají nově bezpříplatkových roamingových služeb v oblíbených zahraničních destinacích. Fotky z pláží nejčastěji...  celý článek

ilustrační snímek
Operátorská anarchie končí. Výpovědní doba nesmí přesáhnout 30 dnů

V sobotu 2. září nabývá účinnosti relevantní část novely zákona o elektronických komunikacích, která mimo jiné upravuje i délku výpovědí lhůty. Ta nebyla dosud...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.