Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Low-end podle CeBITu - všechno bude jinak

aktualizováno 
Letošní CeBIT potvrdil to, co se již delší dobu očekávalo. Low-end již neznamená telefon pro chudé, naopak, do této kategorie se hrnou především svojí cenou telefony, které by ještě před rokem každý považoval za luxus. Velké budou malé, hloupé budou chytré a šedivé budou hýřit barvami.

Telefony známé z předplacených sad, levné přístroje pro nenáročné a začínající zákazníky jsou již téměř minulostí. Kdo ještě před pár měsíci kupoval těžké a jednoduché přístroje, musí zamáčknout slzu a šetřit na nový přístroj. Za stejnou cenu totiž dostane o minimálně jednu kategorii lepší přístroj. Inovace samozřejmě provází tak mladý obor, jako mobilní telefony jistě jsou, pravidelně rok co rok, ale letos nastane ta pravá revoluce. Chcete kupovat nový low-endový mobil? Zapomeňte na to, co aktuálně nabízí pulty prodejen, nebo žádejte maximální slevu. Do konce roku dostanete za stejné peníze hodně muziky navíc.

Low-endy nevymřou, naopak, bude jich stále více, ale tento pojem pro kategorii mobilních telefonů se značně rozšíří. Na trhu zůstane i několik levných a opravdu jednoduchých přístrojů. Jeden již představil Philips, jmenuje se Fisio 120/121 a nenáročným zákazníkům bude jistě stačit. Cena do 3 000 Kč by této skupině kupujících měla vyhovovat a pokud by se jim Philips nelíbil, můžou sáhnou ještě po Alcatelu, který podobný přístroj s největší pravděpodobností připravuje, nebo do této kategorie zařadí současný OT311, který již na víc nemá. Stejně dopadnou současné hity od Nokie, Motoroly nebo Siemensu, i když především v prvním případě bude cena asi o trochu vyšší. Podle našich informací chce tuto nejnižší kategorii obsadit téměř každý výrobce,a to nejspíše některým ze současných modelů, možná mírně přepracovaným. Na víc totiž jejich současné modely v blízké budoucnosti mít nebudou, a to i ve vnitropodnikové konkurenci. Jejich vývoj se již dávno zaplatil a některé se stále velmi dobře prodávají, tak proč je nereinkarnovat.

Low-endy již nebudou jen levné a jednoduché telefony. Do této kategorie mají zamířeno styloví kolibříci, barevné displeje, GPRS nebo J2ME - Java aplikace, prostě zábava na druhou. A co to bude stát? Ne více než současné lepší low-endy, tedy často telefony spíš předražené než technicky vyspělé. Novinkám snad trochu vyšší cenu odpustíme, přesto bychom se měli vejít mezi 5 000 až 10 000 Kč. Letošním hitem bude barevný displej. Zatím jej pro tuto kategorii představil jen Panasonic u modelu GD67, ale telefon „v barvě“ plánuje i Motorola - E360, v zákulisí se hovoří i o Siemensu a Ericssonu a pozadu jistě nezůstane ani stále tajuplná Nokia. Do konce roku bude na trhu s největší pravděpodobností minimálně pět low-endů s barevným displejem, nepočítaje asijské tygry a tygříky, kteří barvu jistě nacpou i na displej digitálek. Že nepotřebujete barevný displej? To asi nejste sami, pro běžné telefonování je na nic, ale hry se na něm budou vyjímat perfektně. A propos hry. Telefon jen na telefonování? Kdepak, trend je jasný, místo dvou zařízení jen jedno, a tak kapesní GameBoye a podobná zařízení vstoupí do mobilů a mobily do nich. Jedna, dvě, tři nebo pět her v mobilu, to za chvíli omrzí. Proto nastupují Java - J2ME aplikace i do low-endů, když do telefonů vyšších kategorií se dostanou v masovém měřítku nejdříve ve stejnou dobu, zajímavý paradox. Javu v low-endech najdete u Siemensu v modelu M50, u Nokie v modelu 3410 a pozadu nechce zůstat ani Motorola. Java samozřejmě není jen pro hry, její využití je i smysluplnější, ale to asi bude platit především u dražších telefonů. V low-endech to budou především hry, co bude do mobilů ve formátu J2ME proudit.

A jak to tam dostat? Jednoduše, pomocí GPRS. Zatím je tato technologie mezi low-endy spíše popelkou, třeba jako u Motoroly T192. Letos však bude všechno jinak, GPRS v low-endech chystá opět Motorola, Nokia (3510), Siemens (M50), Panasonic (GD76), Sagem (MW3036), Sony Ericsson (R600 a vlastně i T65) a jistě se přidají i další včetně trochu váhajícího Alcatelu nebo asijského Samsungu a jeho bratří ve zbrani Sewonu a Maxonu. S GPRS přímo souvisí WAP a datové přenosy. WAP má dnes snad již každý mobil, výjimky musíme hledat s pomocí soukromých oček, z nových mobilů bude chybět asi jen u Philipsu Fisio 120 a u některých variant Sagemů pro rozvojové trhy. WAP bude letos většinou již jen ve verzi 1.2.1, rozdíl od současné verze většina zákazníků asi ani nepostřehne. S daty je to trochu komplikovanější. Ty telefony, které mají WAP, umějí i data. Výrobci však záměrně v kategorii low-endů často vypouštějí datové konektory, telefon však vždy musí mít konektor systémový, takže šikovné ručičky si již cestu najdou.

Pokud ani jednu z výše uvedených funkcí nepotřebujete, nezoufejte. Stále na vás u většiny nových low-endů čeká jedna z personifikačních funkcí, která vašemu mobilu dodá vaše alter ego a odliší vás od davu na ulici, v klubu nebo v tramvaji. K dispozici bude u většiny telefonů koktejl namíchaný z EMS zpráv, spořičů displeje, nejrůznějších způsobů vytváření nových vyzváněcích melodií, obrázků v menu nebo zakomponovaných do SMS zpráv. Sílu koktejlu pak budete moci zvýraznit výměnnými kryty, které budou mít nejenom jiné barvy, ale i různé tvary a rozmístění kláves (Nokia 3510) nebo budou mít naprosto odlišné tvary celých krytů, jako Motoroly řady C330. Telefon, který bude nabízet jen výměnné přední panýlky, bude pro smích a pro děti prvním stupněm základní školy povinné. A i ty budou mít se spolužáky kříž. Trapně byste mohli působit i s telefonem, z kterého čouhá anténa, ta patří jen na ty nejlevnější přístroje a na výprodejové zboží. A pokud vám třeba vnější anténa chybí, poohlédněte se v bazaru, možná se do módy dostanou historické kousky, starožitnosti letí, proč by to nemohlo být u mobilů stejné?

Když se dáte na oldtimery, můžete soutěžit s novými low-endy, kolikrát je váš telefon těžší. Ne, nemá cenu se přít o kolik, ale kolikrát. Váha 100 gramů již není vyhrazena jen drahým přístrojům za desítky tisíc Kč. Pod 100 gramů se dostává již skoro každý low-end a mnohé atakují i první desítku absolutního pořadí mezi mobily. Nad magických 100 gramů nechává svá želízka v low-endovém ohni snad jen Nokia a Sagem, kteří věří svým zákazníkům, že mají pevné kapsy a vytrénované ruce při držení mobilů u ucha nebo v dlani při psaní SMS zpráv. Naopak, Motorola C300 bude vážit jen 79 gramů a i ostatní poslali své vývojáře na odtučňovací kurz, aby své výtvory přizpůsobili současným trendům. S hmotností jdou dolů i rozměry, ale zde se již nejedná o takové šílenství. Přeci jen, majitelé low-endů píšou hodně SMS zpráv a na extrémně malém telefonu to půjde hůř než na přístroji normálních rozměrů, které ještě neurazí. S SMS zprávami souvisí i dnes již často používaná funkce SMS chatu či možnosti zasílání dlouhých SMS zpráv. V nabídce příslušenství však zatím chybějí náprsteníky na otlačené prsty. Naopak, nebudou chybět MP3 přehrávače, rádia a další vymoženosti, které z kapes zákazníků vytáhnou další peníze. Kdo chce ušetřit, vystačí si s pouzdrem, které ale nesmí být slídové s černou koženkou na boku, protože takovéhle je dnes již neodpustitelné faux pas. Pouzdro, které letí, musí být barevné, nepřehlédnutelné, nebo nejlépe žádné. Z Asie se na Evropu valí nová móda - poutka na mobily, věc, která se dříve dávala právě k slídovým pouzdrům a mizela v šuplíku nejdříve. Dnes by se mohla hodit, i když in s takovým poutkem asi nebudete. Aktuální styl vypadá jinak a inspirovat se můžete v tomto našem článku.

Low-endy roku 2002 by teoreticky mohly stačit každému. Funkčně za dražšími telefony nezaostávají, ale jen málokterý low-end má všechny funkce najednou. A proto zůstanou na trhu i dražší telefony, manažerské a luxusní kategorie, kde se již absence funkcí neodpouští a kde svou roli hrají i vybrané materiály a další vymoženosti. Podrobněji se na tyto dvě kategorie podíváme v nejbližší době.

Autor:


Nejčtenější

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Konkurence se trefuje do „předražených“ nových iPhonů

Všechny tyto produkty Xiaomi stojí stejně, jako nový model iPhone XR

Na vysoké ceny novinek od Applu reagovali konkurenti poněkud posměšnými nabídkami. Ukazují v nich, co všechno z jejich...Feministky kritizují nové iPhony. Jsou moc velké na ženskou ruku

iPhone XS/XS Max

Od doby, kdy Apple upustil od malých smartphonů, úhlopříčka nových modelů prudce narůstá. Nejnovější model ve verzi Max...

Toto je prapředek vašich smartphonů. První android slaví 10 let

T-Mobile G1

Prvnímu mobilnímu telefonu s operačním systémem Android je 10 let. Stroj známý jako T-Mobile G1 byl totiž představen...

Prohlédněte si nejlepší a nejdražší iPhone. Máme ho jako první

iPhone XS Max

Stejně jako v předchozích letech jsme se i letos vypravili do Německa, abychom mohli vyzkoušet nejnovější smartphone od...

Další z rubriky

Huawei se směje Applu. Lidem ve frontě na iPhony rozdával občerstvení

Huawei rozdával čekajícím ve frontě na nové iPhony džus a nabíjel jejich...

Minulý pátek se zájemci o nové iPhony tradičně postavili do front, aby mohli mít nový smartphone mezi prvními. Toho...

Smartphonová válka přinese bláznivý říjen. Tyto novinky budou stát za to

Podoba Huawei Mate 20 Pro

Na rozdíl od předchozích let bude podzim bohatý na novinky. Na trhu panuje válka, a tak výrobci musí představovat nové...

Vytvořili přelomový čip, který výrazně zvýší výdrž chytrých hodinek

Qualcomm představil Snapdragon Wear 3100 pro chytré hodinky

Qualcomm kromě čipsetů pro smartphony a tablety vyrábí také mozky pro chytré hodinky. Novinkou je v tomto směru...

Najdete na iDNES.cz