LG G5 byl první smartphone s výměnnými moduly.

LG G5 byl první smartphone s výměnnými moduly. | foto: www.technobuffalo.com

Modulární mobil se LG nepovedl. Vrátí se jen k vyměnitelné baterii

  • 6
LG G5 navzdory netradiční modulární konstrukci není prodejním hitem. Jeho nástupce tak podle posledních informací výměnnými moduly disponovat nebude. Měl by však mít vyměnitelnou baterii a snímač oční duhovky.

LG mělo s modelem G5 zkraje letošního roku velké plány. Kromě špičkové výbavy totiž disponoval neobvyklou konstrukcí, jež umožňovala vysunout spodní část přístroje a nahradit ji jiným modulem, třeba s lepším fotoaparátem nebo akumulátorem.

Zajímavý nápad narazil na vyšší ceny modulů a především na jejich značně omezenou nabídku, kterou výrobce nijak nerozšiřoval. Vlažný zájem o jinak povedený smartphone firmu přiměl modulární konstrukci u příští generace této řady vynechat (více zde).

Jihokorejský list The Korea Herald v minulých dnech přinesl informaci, že model G6 by měl mít vyměnitelnou baterii. Snadný přístup k akumulátoru a jeho uživatelská výměna se přitom u dnešních špičkových modelů vinou nerozebíratelného krytu vídá stále méně.

Výhodou takovéto konstrukce je tedy jednoduchá výměna baterie, která se obejde bez návštěvy servisu. Není vyloučeno, že se LG k takovému kroku rozhodlo po fiasku Samsungu s phabletem Note 7, jehož slibně rozjetý odbyt zastavily patálie s vadnými bateriemi, a jeho výroba proto byla ukončena jen pár měsíců po uvedení na trh. Pokud by byl kryt dvojdílný a akumulátor uživatelsky přístupný, pak by příběh Notu 7 nemusel mít tak katastrofický závěr.

Smartphone s odnímatelným krytem však nikdy v ruce neudělá takový dojem jako například konstrukce z jednoho kusu hliníku. Tak luxusně zkrátka tímto řešením působit nejde.

Po stránce výbavy samozřejmě nebude G6 žádné ořezávátko a lze počítat s maximální výbavou. Očekáváme tedy nejmodernější čipovou sadu Qualcomm Snapdragon spolu s nejméně 4 GB operační paměti a velký displej s rozlišením QHD nebo i 4K, které jako první dostala Xperia Z5 Premium. Dřívější odhady zmiňovaly také skener oční duhovky integrovaný v čelním fotoaparátu.

Hovoří se také o podpoře vlastního platebního systému Pay, který by mělo LG představit začátkem příštího roku. Čtečka duhovky by tak nepochybně sloužila nejen k odemčení telefonu, ale i k autentizaci plateb.

Prvenství úspěch nezaručuje

Mobilní divizi LG se v poslední době příliš nedaří a i vlažný zájem o model G5 ji donutil k propouštění. Jen během jednoho letošního čtvrtletí divize propustila přes 300 zaměstnanců (více zde).

G5 si přitom svou modulární konstrukcí připsalo prvenství a předběhlo třeba i později „odpískaný“ Project Ara od Googlu, byť se koncepce obou přístrojů výrazně lišila (více zde). Úspěch se přesto nedostavil.

Smartphony, které lze vylepšit moduly, nedávno uvedla také Motorola (dnes patří Lenovu). Modelová řada Moto Z umožňuje pomocí magnetů na záda přístroje snadno a rychle upevnit třeba lepší fotoaparát, přídavný akumulátor nebo dataprojektor. Přístroj spolu s příslušenstvím jsme již vyzkoušeli (více zde).