Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Levný vysouvák mířící na přehlídková mola – recenze Nokia 7100

aktualizováno 
Ani ne půl roku od startu designové série Supernova přichází vysouvací přístroj, který opět sází především na vzhled. V záloze má ale i časem prověřené uživatelské prostředí a solidní výdrž baterie. Lákadlem je i docela výhodná cena.

Nokia 7100 Supernova si po stránce vzhledu rozhodně zaslouží vaší pozornost. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Nokia odstartovala svojí módní kolekci s jedním véčkem, vysouvákem a dvěma přístroji s klasickou konstrukcí. Očividně to bylo málo a zákazníci si žádají další modely. V případě modelu 7100 Supernova se však nemůžeme těšit na vyměňování krytů nebo podobné barevné kreace, kdy například model 7610 disponoval schopností dynamicky měnit vzhled uživatelského prostředí podle svého okolí.

Nokia 7100 tak zdědila po svých ne o moc starších bratříčcích pouze postupně čím dál tím více známé jméno a trochu vyšší cenu. Za cenu pohybující se lehce pod třemi tisíci by tak měl každý právo očekávat i na low-end poměrně slušnou výbavu a zejména kvalitní provedení.


Katalog mobilů:

Nokia 7310 SupernovaNokia 7610 SupernovaNokia 7100 Supernova

Kolegové ze série Supernova odlišujících se svými konstrukcemi - Nokia 7310, 7610 a dnes recenzovaný model 7100.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Povedený vysouvací telefon s pěkným designem a solidní výdrží baterie. Vzhledem ke svojí ceně by však mohl nabídnout lepší funkční výbavu.


Vzhled a konstrukce – za levný peníz málo muziky

Zmínka o starším modelu 7610 v úvodu nebyla samoúčelná. Dnes recenzovaný přístroj se jí podobá možná více, než by se mohlo na první pohled zdát. Stačí si odmyslet chromovanou část okolo navigačních kláves a další třpytivé kovy po celém těle přístroje a zbude vám právě model 7100.

Jeho vzhled není tak „in“ jako u stájového kolegy, ale přesto nepostrádá jistou zajímavost. O pozornost se postará i zadní kryt, který je kompletně v barvě a dává zapomenout temnější přední straně. Za zmínku stojí i lehce vyvýšená oblast okolo reproduktoru a prakticky jediná chromovaná část obklopující čočku fotoaparátu.

Recenze Nokia 7100 detail

Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo

Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo

Šetření se však neprojevilo pouze na vzhledu, ale především na použitých materiálech a kvalitě konstrukce. Zadní kryt tak při pohybu do stran či silnějším stisku výrazně vrže a plast přímo nedosedá na část okolo baterie. Nejspíše za to může princip odendávání krytu, o nějž se stará posuvný jezdec na vrchní straně přístroje. Otisky prstů na čelní lesklé straně již patří k folkloru. Na druhou stranu se zdá být čelní strana o něco méně náchylná na škrábance než u jiných přístrojů.

Posledním pohyblivým prvkem je mechanismus otevírání klávesnice, kde vývojáři neponechali nic náhodě a pracuje se s ním výtečně. Jenom si musíte zvyknout zapírat palec výhradně do čtverce, který tvoří čtyř směrné tlačítko. Lehce vyšší je hmotnost 105 gramů a rozměry činí přijatelných 98 x 48 x 15 mm (tyto míry jsou naprosto identické jako u modelu 7610).

Recenze Nokia 7100 detail

Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo

Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo

Klávesnice a ovládání – téměř ideál

Hlavní ovládací část přístroje tvoří tradiční sestava dvou navigačních tlačítek a zeleného a červeného sluchátka. Bezchybný je i zdvih čtyř směrné klávesy nad okolní povrch a především střední potvrzovací tlačítko, s nímž si ještě před rokem nevěděla Nokia příliš rady. Na bocích přístroje naleznete pouze spoušť fotoaparátu. Jinými slovy se musíte rozloučit s takovými stálicemi jako je vypínací tlačítko a dvojice pro regulaci hlasitosti.

Recenze Nokia 7100 detail

Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo

Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo Recenze Nokia 7100 telo

Každé z tlačítek alfanumerické klávesnice tvoří drobné stříšky a jednotlivé klávesy od sebe jasně rozeznáte. Odezva je velmi jasná a následuje za ní i znatelné cvaknutí. Jediným problémem může být větší úsilí, které musíte vynaložit ke stisku jednotlivých tlačítek. Tipujeme však, že časem se přístroj tohoto nešvaru zbaví a klávesy se trochu „opotřebují“.

Recenze Nokia 7100 detail

Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej

Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej

Prakticky už nemá smysl popisovat uživatelské prostředí Series 40, s nímž se setkáváme v téměř nezměněné podobě po již velmi dlouhou dobu. Pro bližší informace se podívejte do starších recenzí. Telegraficky jenom zopakujeme, že po funkční stránce se téměř blíží chytřejší Series 60 a není tak příliš vhodné pro začínající uživatele.

Displej a výdrž baterie – výtečný výkon

Rozlišení QVGA (240x320 pixelů) je v nejnižší třídě vidět stále častěji. Bohužel to platí prozatím pro ty nejdražší mobily, které v této kategorii naleznete. Jedním z nich je i model 7100, který k tomu přihazuje podporu 65 tisíc barev a relativně slušnou čitelnost na přímém slunečním světle.

U tohoto modelu nás oslnila i výdrž baterie a telefonovat jsme vydrželi prakticky celý týden. To vše při zhruba patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS a zhruba dvou hodinách poslechu rádia. Dokonce i na třídu low-endů jde o velmi solidní výsledek a konečně je vidět, proč má telefon pár gramů nadváhy.

Recenze Nokia 7100 detail

Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej

Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej

Telefonní seznam a zprávy – stále výtečně

Už je asi zbytečné opakovat, že v uživatelském prostředí Series 40 zůstává i v této sekci vše při starém. K telefonním kontaktům tak můžete přidávat nepřeberné množství údajů, libovolně je třídit a samozřejmě synchronizovat s počítačem. Díky nerozšířitelné paměti s kapacitou 4MB si však příliš neužijete vlastní vyzváněcí tóny ve formátu MP3.

Beze změn je i prostředí pro psaní SMS zpráv, které snadno umožňuje proměnit standardní zprávu na MMS. Nechybí odpočítávání již napsaných znaků, a přestože slovník T9 píše s diakritikou, nedochází ke zkrácení ani o jediné písmenko. K dispozici je i jednoduchý emailový klient.

Recenze Nokia 7100 detail

Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej

Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej Recenze Nokia 7100 displej

Organizátor a zábava – prostor pro zlepšování

Jakkoliv mohla předchozí část vyznít pozitivně, v organizaci času a multimédiích je model 7100 resp. prostředí Series 40 trochu pozadu. Přestože nabízí povedený kalendář, už neumožňuje nastavit více jak jeden budík. Výsledek navíc kazí jednoduchým úkolovníkem a poznámkami. Samozřejmě lze něco dohnat Java aplikacemi, ale přímo integrované řešení by bylo lepší. Stále se sice pohybujeme v kategorii low-endů, ale některým jiným výrobcům se podařilo tyto nedostatky již odstranit.

Recenze Nokia 7100 detail

Recenze Nokia 7100 foto M Recenze Nokia 7100 foto M Recenze Nokia 7100 foto M

Recenze Nokia 7100 foto M Recenze Nokia 7100 foto M Recenze Nokia 7100 foto M

Děs a hrůza přichází s multimédii a v kategorii lehce pod tři tisíce pomalu začíná být paměťová karta prakticky standardem, což Nokia příliš nebere v potaz. Podobně se dá hovořit i o FM rádiu, které v případě modelu 7100 nepodporuje RDS. Příliš radosti vám neudělá ani integrovaný fotoaparát s rozlišením 1,3Mpix. Ten se totiž v některých situacích nemůže rovnat ani s více jak o rok staršími fotoaparáty s polovičním rozlišením.

Závěr – trochu hloupý manekýn

Nokia 7100 bohužel není tou vytouženou variantou stylového telefonu, který toho navíc hodně umí za drobný peníz. Jeho solidní vzhled se mu rozhodně nedá upřít a stejně tak základní funkčnost jako je například výtečné psaní zpráv a propracovaný telefonní seznam. Nesmí se zapomínat ani na v dnešní době skoro neuvěřitelnou výdrž baterie. Pokud se však začněte zajímat o multimediální funkce, Nokia 7100 vás bohužel zklame.

Za necelé tři tisíce se dá pořídit daleko více zajímavých kousků s výtečným poměrem cena/výkon. Mezi takové patří třeba Sony Ericsson G502 či W302 a konzervativní stájový kolega Nokia 3110 Classic. Trochu extravagance nabízí třeba Motorola Rokr EM25. Mimochodem všechny výše zmíněné telefony nabízejí paměťové karty. Zkrátka tak nezbývá, než se v případě modelu 7100 Supernova rozhodnout, jestli styl dostane přednost.

Proč koupit?

  • solidní výdrž baterie
  • povedený vzhled
  • pohodlné psaní zpráv

Proč nekoupit?

  • špatný fotoaparát
  • rádio bez RDS
  • chybí podpora paměťových karet

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

2 899 Kč s DPH

Nejčtenější

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

Portfolio smartphonů Samsung
Devět letošních Samsungů, který je nejzajímavější?

Samsung letos na našem trhu uvedl celkem 9 různých modelů napříč řadami J, A, S a Xcover. Měli jsme v redakci unikátní příležitost nafotit je všechny pohromadě...  celý článek

Asus Zenfone 4 Selfie Pro
U volební urny neroztahujte selfie tyčku. Fotit však zakázáno není

Mobily budou hrát u právě probíhajících parlamentních voleb specifickou roli - spousta lidí si jimi bude dokumentovat svoji aktivitu při volbách. Co je ve...  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou už postavené

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

iPhone X
iPhonů X bude zoufale málo. Vyprodáno může být za pár minut

Uvedení iPhonu X se blíží, předobjednávky Apple spustí za několik dnů a první kusy zamíří ke koncovým zákazníkům už 3. listopadu. Telefonů však bude ve...  celý článek

Další z rubriky

Nokia 3310 3G
Nokia vylepšila legendární 3310. S internetem je to teď mnohem lepší

U novodobé Nokie 3310 od nového vlastníka značky HMD Global byla kritizována absence alespoň trochu smysluplného internetové připojení. Proto je tu Nokia 3310...  celý článek

Bude takto vypadat nejlepší letošní nokia?
Nokia osmičkou letos nekončí. Chystá ještě lepší smartphone

Minulý týden představená Nokia 8 je první novodobou nokií, která snese srovnání s těmi nejlepšími smartphony. Vrcholem letošního roku ovšem není, prý se totiž...  celý článek

Huawei P10
Nokia by mohla mít stejného „ladiče“ fotoaparátů jako Huawei

Společnost Leica, která spolupracuje s Huaweiem, je na prodej. Zájem projevila společnost Zeiss, která bude dodávat optiku pro fotoaparáty v nových nokiích.  celý článek

Mercedes Třída G 5,5 63...
Mercedes Třída G 5,5 63...

r.v. 2016, naj. 36 400 km, benzín
2 800 000 Kč (s DPH)

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.