Levný mobil a tisíce volných minut vás bude stát svobodu

aktualizováno 
Tisíce volných minut a mobilní telefon za korunu. Tak zní předvánoční nabídky snad všech světových operátorů. Výhody jsou však vázány na podmínky, které pro většinu z nás znamenají zásadní překážku.
Mobil za korunu není zas takové terno

Mobil za korunu není zas takové terno

Kdo chce svým blízkým nadělit na Vánoce mobilní telefon, z akčních nabídek operátorů si příliš nevybere.

Lákavé akce totiž mají jiný cíl: přitáhnout nové zákazníky, kteří se upíší smlouvou, případně odměnit balíkem volných SMS ty stávající.

Pokud operátor přidá do nabídky mobil, jde o nejjednodušší a nejlevnější přístroje, které dává jako odměnu za zakoupení některé ze služeb.

Operátoři prodají nejvíce

Přesto se v Česku stále prodávají tři čtvrtiny nových telefonů právě v obchodech operátorů. Důvodem je především cena.

O2, T-Mobile i Vodafone totiž dovedou obvykle nabídnout telefon levněji než samostatné prodejny, a to včetně internetových. Oproti dřívějšku už také mobilní společnosti neblokují telefon pro použití u konkurenční firmy.

Například Sony Ericsson K750i je možné u všech tří operátorů koupit za cenu kolem pěti tisíc, zatímco většina internetových prodejců, kteří mají nižší ceny než kamenné obchody, nabízí přístroj nejméně o několik stokorun dráž.

Telefon za korunu? Slibte utrácení...

Mobil pro svého syna shání i Hana Bratschadlová z Prahy. „Tarif už má, potřebuje jenom nový přístroj. Protože budu prodlužovat smlouvu, budu mít možnost ho koupit asi o čtyři tisíce levněji než normálně,“ říká.

Právě nákup tzv. dotovaného přístroje je další možností, jak na telefonu ušetřit. „Dotovaných telefonů prodáváme přibližně 60 procent,“ uvedl viceprezident Vodafonu pro marketing Chris Robbins. U T-Mobilu a O2 jich je o něco méně.

Kouzlo takového přístroje spočívá především v nízké ceně. Ta mnohdy začíná na jedné koruně. Aby ji zákazník získal, musí si buď pořídit dražší paušál, nebo se zavázat k měsíční útratě, která už u střední třídy telefonů (v ceně kolem pěti tisíc) přesahuje tisíc korun.

Pravidlo „Čím víc utratíš, tím víc dostaneš“ platí i u vánočních nabídek operátorů. Ti až na jednu výjimku, jíž jsou SMS zprávy do vlastní sítě zadarmo u Vodafonu, cílí především na nové zákazníky.

„Vánoční akce počítají s ochotou zákazníků přenést číslo k jinému operátorovi či přejít z předplacené karty na paušál,“ přiznává Martina Kemrová z T-Mobilu.

Předplacenky netáhnou

Z módy naopak vyšly předplacené Go a Twist sady, kdy operátor nabízel v jedné krabici SIM kartu a telefon. „Přestali jsme je nabízet v únoru. Nabídka telefonů byla omezená, zákazníci si raději zakoupí kartu zvlášť a k ní si vyberou přístroj podle svého uvážení,“ sdělil mluvčí Telefóniky O2 Martin Žabka.

Přesto operátoři připravili nabídku i pro nové majitele dobíjecích karet. T-Mobile jim dá na půl roku víkendová a večerní volání za korunu za minutu, Vodafone zase zlevnil hovory do vlastní sítě a nabídl bonus 300 korun při prvním dobití. Kredit zdarma rozdává i O2, nejpilnějším dobíječům může nadělit až dva tisíce.Nejčtenější

GLOSA: Proč je iPhone XS Max jednoduše nejlepší smartphone na světě

iPhone XS Max

Každý rok patří iPhony na špičku aktuální produkce a u nového modelu XS Max tomu není jinak. A to i přesto, že v...

Tomu říkáme omluva. Výrobce dá za zpoždění objednávek druhý mobil zdarma

RED Hydrogen One

Výrobce profesionální fototechniky RED bude mít brzy na trhu i vlastní smartphone. Sliboval jej ve dvou verzích, zatím...Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...

Tři roky a tak obrovský skok. Porovnání fotoaparátu iPhonu SE a XS Max

Posunem si prošel i fotoaparát. iPhone SE měl v roce 2016 stejný foťák jako typ...

Fotoaparáty v mobilních telefonech v posledních letech dělají mílové pokroky. Mezi fotomobily patřily iPhony vždy na...

Google se vysmívá nepovedeným fotkám. U něj se to nestane

Pixel 3: Top Shot

Třetí generace Pixelů disponuje navzdory trendům pouze jedním hlavním fotoaparátem. Přesto podle Googlu nehrozí, že by...

Další z rubriky

Takto vypadá boj o zákazníky: pětkrát více dat a úhrada smluvní pokuty

Slovenský operátor O2 navýšil základní data u vybraných tarifů

Od revoluce v roce 2013 zažívá český mobilní trh spíše menší otřesy, zákazníci operátorů toužící po neomezeném tarifu s...

Operátoři slaví 100 let republiky a rozdávají slevy nebo výhry v soutěži

Operátoři připomínají stoleté výročí České republiky

V neděli 28. října oslaví Česko 100 let existence a mobilní operátoři toto významné jubileum nenechali bez povšimnutí....

T-Mobile přidává k tarifům data navíc. Na prodejně ovšem nepochodíte

T- Mobile.

Není pochyb, že se boj o zákazníky z hlasových služeb přesunul do oblasti mobilních dat. Potvrzuje to i aktuální akční...Najdete na iDNES.cz