Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Levněji už to nejde – recenze Nokia 1200

aktualizováno 
O pozici nejpopulárnějšího nejlevnějšího telefonu se rozhořel tvrdý boj. Nokia neustále přilívá olej do ohně se svojí řadou 1xxx a ostatní výrobci s ní jenom těžko srovnávají tempo. Jak s touto situací zahýbá novinka - Nokia 1200?

Čtyř směrné ovládací tlačítko mohlo být vystouplejší nad povrchem | foto: Michal Havryluk, Mobil

Boj o nejlevnější mobilní telefon má smysl až do té doby, než se nízká cena začne projevovat do základní použitelnosti telefonu. Celkem známý je v tomto ohledu případ nepříliš povedeného editoru SMS u Vodafone 225 nebo podivných gumových kláves u Sony Ericssonu J120i. Nokii v tomto případě můžeme snad věřit a nemusíme se obávat, že by některá ze základních funkcí přišla díky nízké ceně k úhoně.

Co tedy od Nokie 1200 čekat? Spolehlivý mobil s dlouhou výdrží a dobře čitelným monochromatickým displejem. Funkční výbava navíc bohatě vystačí většině běžných uživatelů. V této kategorii telefonů rozhoduje kromě nízké ceny především jednoduchost ovládání. A kolik tedy budete muset za takový přístroj nakonec zaplatit? Necelou tisícikorunu. Jak moc výhodný obchod to bude, se dočtete v naší recenzi.


Katalog mobilů: 

Vodafone 225  Nokia 1208 Sony Ericsson J120i

Obdobně levný Vodafone 225, stájový kolega Nokia 1208 a Sony Ericsson J120i vybavený FM rádiem.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Jeden z nejlevnějších přístrojů na trhu zaujme především monochromatickým displejem, výdrží baterie a solidními rozměry.


Vzhled a konstrukce – více inspirace

O tom, že i ty nejlevnější přístroje mohou dobře vypadat, jsme se už několikrát přesvědčili. Nokia však na toto neslyší, dále jede ve svých zajetých kolejích a používá stále stejný design telefonu jako před lety. Došlo k jistým kosmetickým úpravám, ale ve výsledku jde o tu samou plastovou skořápku.

Recenze Nokia 1200 det

Recenze Nokia 1200 telo Recenze Nokia 1200 telo Recenze Nokia 1200 telo

Recenze Nokia 1200 telo Recenze Nokia 1200 telo Recenze Nokia 1200 telo

Nokia 1200 svůj vzhled nevylepší ani zajímavou barevnou variantou a vždy se budete muset spokojit se světlou čelní stranou a tmavě šedivou barvou, která pokrývá kryt baterie a boky přístroje. K nám do redakce dorazila černá verze, která se od modré liší pouze v lemování čelní strany. Zkrátka nenápadná šedivá myš se v Nokii 1200 nezapře.

Pokud by někdo ohrnoval nos nad plastovou konstrukcí kvůli vrzání, můžeme ho ubezpečit, že za celou dobu testování Nokia nevydala ani hlásku a podle všeho ještě dlouho dobu nevydá. Vše drží pevně na svém místě a i kryt baterie můžete sundávat téměř do nekonečna. Nezbývá než dodat fyzické rozměry, které činí 102x44,1x17,5 mm a hmotnost se zastavila na velice příjemných 77 gramech. Po této stránce nemůžeme Nokii nic vytýkat.

Recenze Nokia 1200 det

Recenze Nokia 1200 telo Recenze Nokia 1200 telo Recenze Nokia 1200 telo

Recenze Nokia 1200 telo Recenze Nokia 1200 telo Recenze Nokia 1200 telo

Klávesnice a ovládání – zbytečné prohřešky

Celou klávesnici tvoří měkký plastový odlitek, na němž se kupodivu velice dobře píše. Samozřejmě v rámci možností dané tímto typem provedení. Tlačítka alfanumerické části jsou kaskádovitě poskládána a mezi jednotlivými klávesami jsou dostatečné mezery. Nepochválíme však podsvícení, které je příliš slabé a pro méně zkušené uživatele může být psaní zprávy potmě problém.

Stejně kritičtí budeme i v případě čtyř směrného tlačítka, které je příliš málo vystouplé a vděčí za to hlavně své gumové povaze. Stisk není vůbec jistý a občas si budete muset pomoci nehtem, což není zrovna dvakrát pohodlné. Uvítali bychom použití úplně jiného rozložení vzhledem k absenci středního potvrzovacího tlačítka. Naopak práce se dvěma kontextovými tlačítky a červeným a zelených sluchátkem je příkladná.

Ovládání přístroje se zjednodušilo na tu nejmenší možnou úroveň. V menu se zobrazuje vždy pouze jedna položka a většina podnabídek je opět doplněna názorným obrázkem. Zbytek menu nabízí už tři řádky možných voleb. Čtyř směrné tlačítko umožňuje přístup k SMS zprávám, svítilně, kalendáři a telefonnímu seznamu. Přes pravou kontextovou klávesu se dostanete k nabídce "Jdi na". Tu lze samozřejmě libovolně upravovat a zahrnuje prakticky všechny možné nabídky telefonu.

Recenze Nokia 1200 det

Recenze Nokia 1200 telo Recenze Nokia 1200 telo Recenze Nokia 1200 telo

Recenze Nokia 1200 telo Recenze Nokia 1200 telo Recenze Nokia 1200 telo

Displej a výdrž baterie – dvě barvy stačí

Monochromatické displeje ještě naštěstí nadobro nevymřely a svým uživatelům přinášejí hlavně lepší kontrast a s tím související lepší čitelnost textu. Oproti barevným displejům je lepší i čitelnost na přímém slunečním světle. Zamrzí snad jenom velmi nízké rozlišení  96x68 pixelů a i u takto levného přístroje bychom uvítali daleko větší jemnost zobrazování.

Nejzásadnější výhoda černobílého displeje ale souvisí hlavně s výdrží baterie. Při našem testu vydržela Nokia 1200 při životě více než týden. To vše při zhruba dvaceti minutách telefonování, několika odeslaných zprávách a hodině další práce s telefonem. V současné době se jedná o jeden z nejlepších výsledků a konkurenci může hledat třeba u Motoroly W220, kterou však pořídíte zhruba o pět set korun dráž.

Recenze Nokia 1200 det

Recenze Nokia 1200 disp Recenze Nokia 1200 disp Recenze Nokia 1200 disp

Recenze Nokia 1200 disp Recenze Nokia 1200 disp Recenze Nokia 1200 disp

Telefonní seznam a zprávy – téměř bez chyb

Nokia 1200 podporuje vícepoložkové kontakty a ke každému jménu můžete uložit více čísel – další položky byste hledali pouze marně. Takovýchto kontaktů se vejde do paměti přesně dvě stě s tím, že každému z nich lze přiřadit jednoduchý obrázek nebo melodii. U Nokie je běžnou součástí těch nejlevnějších telefonů i filtrování hovorů.

Škoda jen, že sdílená paměť neslouží i k ukládání SMS zpráv, pro které je vyhrazeno pouze 60 míst. Naopak si většina uživatelů oblíbí MP3 melodie, které přístroj podporuje. Z editoru SMS zpráv by se mohly poučit i některé dražší telefony. Hravě totiž zvládá odpočítávání znaků a zobrazuje, do kolika částí bude zpráva rozdělena. Slovník T9 před odesláním ořezává háčky a čárky a lze ho bez problému vypnout.

Recenze Nokia 1200 det

Recenze Nokia 1200 disp Recenze Nokia 1200 disp Recenze Nokia 1200 disp

Recenze Nokia 1200 disp Recenze Nokia 1200 disp Recenze Nokia 1200 disp

Kalendář a další funkce – slušný všeuměl

Přestože kalendář zobrazuje pouze dva řádky z aktuálního měsíce, rozhodně se může v některých situacích hodit. Hlavně díky tomu, že podporuje události s připomenutím, do nichž však žádné další údaje nedostanete. O trochu méně tak bolí jediný opakovaný budík, který lze těmito upomínkami částečně nahradit.

Z dalších jednoduchých pomocníků vybíráme velmi prostou kalkulačku, převodník „všeho na všechno“, časovač, stopky a v neposlední řadě skladatel melodií. V nabídce byste ještě nalezli svítilnu, která bohatě stačí na nalezení klíčů nebo posvícení na jízdní řád. Mezi hrami se již dlouhá léta bezpečně vyhřívá oblíbený had a vzorně mu tentokrát asistuje fotbal a jednoduchá plošinovka s utíkajícím míčkem v hlavní roli.

Recenze Nokia 1200 det

Recenze Nokia 1200 disp Recenze Nokia 1200 disp Recenze Nokia 1200 disp

Recenze Nokia 1200 disp Recenze Nokia 1200 disp Recenze Nokia 1200 disp

Závěr – dobrý obchod

Na počátku recenze jsme položili otázku, zda se vyplatí Nokii 1200 za necelých tisíc korun koupit. Odpověď je pro Nokii příznivá, ale případný zájemce se musí vypořádat s horším čtyřsměrným tlačítkem a plastovým vzhledem, který zůstal po několik let téměř nezměněn. Naopak si bude vychutnávat dlouhou výdrž baterie a ve své třídě vcelku solidní funkční výbavu. Perfektně čitelný monochromatický displej využijí hlavně lidé s horším zrakem.

Konkurence pro Nokii 1200 vyvstává především z řad stájových kolegů. Nokia 1208 nabízí prakticky identickou funkční výbavu, ale její displej září do světa 65 tisíci barvami. Zhruba čtyři stokoruny si však na ní připlatíte. Dalším protivníkem je zajisté již zmiňovaný Vodafone 225 a Sony Ericsson J120i, který dostal do vínku ještě FM rádio.

Proč koupit?

  • nízká cena
  • výdrž baterie
  • funkční výbava
  • monochromatický displej
  • jednoduché ovládání

Proč nekoupit?

  • plastový vzhled
  • nízké rozlišení displeje
  • gumová klávesnice
  • absence FM rádia

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

945 Kč s DPH
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Další z rubriky

Propadák v testu fotoaparátu. Nokia 8 na konkurenci propastně ztrácí

Nokia 8

Nokia 8 je nejlepším smartphonem značky. Je to první model nové řady s optikou vyvinutou světoznámou společností Zeiss....

Špičková Nokia 9 se ukáže už v lednu. Stejně jako nová „osmička“

Údajná Nokia 9 v ochraném krytu

Nokia by měla v lednu uvést dva nové modely. Zcela nový model 9 a vylepšenou Nokii 8. Ovšem zatím pouze v Číně,...

Dobrý první rok. Nokia loni prodala přes osm milionů smartphonů

Nokia 8

Značka Nokia má za sebou v podstatě první rok působení na trhu po svém návratu na pole smartphonů. Firma HMD Global,...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz