Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Levné čínské smartphony špehují uživatele a odesílají citlivá data

  0:09
Svět je zaplaven smartphony nejrůznějších značek a čínský přístroj s obstojnou výbavou lze koupit již za v přepočtu 1 500 korun. Levné přístroje s čínským softwarem však mívají zadní vrátka, kudy jsou osobní data uživatelů odesílány na vzdálené servery. Upozornili na to zástupci společnosti Kryptowire.

Nejlevnější čínské smartphony mohou odesílat citlivá data na vzdálené servery. | foto: androidheadlines.com

Nechtěným bonusem v podobě softwarové díry, přes kterou systém pravidelně odesílá uživatelská data na čínské servery, nechvalně proslul smartphone značky BLU již loni v listopadu. Konkrétně to byl model R1 HD, který Amazon ve Spojených státech prodával za symbolických 50 dolarů (aktuálně je cena 60 dolarů).

Za ty zákazník obdržel telefon s pětipalcovým HD displejem, čtyřjádrovým čipem MediaTek, 2 GB operační paměti a 8MPix fotoaparátem. Firmware telefonům upravila čínská společnost Shanghai Adups Technology, která však, jak se později ukázalo, do systému přidala i funkci pro sledování uživatelů.

Tento vestavěný špion ukládal polohu uživatele, jeho telefonní hovory, seznam kontaktů, obsah textových zpráv, aktivitu na webovém prohlížeči a další. Všechna získaná soukromá data pak každých 72 hodin putovala na čínské servery.

Byla to chyba, kterou jsme odstranili, bránil se Adups

Když loni společnost Kryptowire na problém upozornila, dodavatel softwaru jej nazval chybou. Americké úřady v závěru své analýzy pouze konstatovaly, že není zřejmé, zda šlo o získávání dat pro reklamní účely, nebo o snahu čínské vlády dolovat citlivá data od amerických uživatelů.

Samotná společnost Shanghai Adups Technology uvedla, že jejich kód je přeinstalován na více než 700 milionech zařízení, kromě smartphonů to jsou i automobily a další chytrá zařízení. Zástupci společnosti BLU tehdy uvedli, že bylo dotčeno přibližně 120 tisíc jejich přístrojů.

Viceprezident společnosti Kryptowire Tom Karygiannis pak upozornil, že uživatelé neměli šanci špionážní aktivitu svých smartphonů odhalit, a hovořil o nevídaném útoku na jejich soukromí.

Chybka se „vloudila“ i na jiné smartphony

Po více než půlroce problém s odesíláním citlivých dat ze smartphonů čínské straně opět ožívá. V minulých dnech proběhla v Las Vegas konference věnovaná softwarové bezpečnosti a během ní zástupci společnosti Kryptowire upozornili, že softwarová zadní vrátka byla odhalena i u dalších smartphonů, jež jsou vybaveny softwarem od stejného dodavatele.

Princip je stále stejný, dotčené telefony nadále odesílají citlivá data na vzdálené servery v Šanghaji. Jediným rozdílem je, že to nyní dělají sofistikovaněji a odhalení je komplikovanější.

Ryan Johnson, spoluzakladatel firmy Kryptowire, během konference dále uvedl, že skrytého špiona v sobě mají nejméně tři další smartphony se softwarem od společnosti Adups Technology. Její mluvčí však v reakci na tato zjištění pouze uvedl, že byl zjištěný problém odstraněn již loni a nyní už neexistuje.

Odesílání dat probíhá přes příkazový a řídicí kanál, který společnosti Adups umožňuje danému přístroji udělovat prakticky libovolné pokyny. Kromě odesílání uložených dat mohou na přístroj také instalovat aplikace, pořizovat snímky obrazovky nebo uskutečňovat hovory.

Kryptowire v rámci svého šetření zkoumal více než dvacítku různých firmwarů, které jsou použity u levných smartphonů s Androidem, které měly onu softwarovou díru, jež otevírala zadní vrátka k uloženým datům a vlastně veškerému provozu daného telefonu.

Všechny tyto smartphony přitom byly vybaveny čipovou sadou MediaTek. Levné čínské přístroje jsou zpravidla vždy osazeny některým základním čipem právě od tohoto výrobce. Zjištěno také bylo, že sledování telefonu a jeho provozu umožňoval obslužný software čipové sady s názvem MTKLogger.

Stejně jako zástupci firmy Adups byli i představitelé MediaTeku skoupí k podrobným vyjádřením a jen uvedli, že problém byl eliminován již v listopadu.

To však odporuje zjištěním Kryptowiru, že i novější model BLU Advance 5.0 je stále dodáván se zranitelnou verzí uvedené aplikace. Smartphone je opět v prodeji na Amazonu, jeho pořizovací cena je také 60 dolarů a aktuálně je v rámci tohoto internetového obchodního giganta třetím nejprodávanějším smartphonem. Aktualizace, která by zranitelnost zastavila, přitom není k dispozici.

Zatím nebylo zjištěno, že by MTKLogger přímo stál za odesíláním citlivých dat bez vědomí uživatele, jeho zranitelnost přesto podle Kryptowiru přetrvává.

Zranitelnost u levných smartphonů trvá

Sám Ryan Johnson si letos v květnu, tedy šest měsíců poté, co Adups Technology garantovala odstranění části kódu, který odesílal data z telefonu do Číny, přes známého prodejce elektroniky Best Buy zakoupil smartphone BLU Grand M. Krátce nato zjistil, že telefon na čínské servery stále odesílá například seznam nainstalovaných aplikací, dále jednoznačné identifikátory daného přístroje (IMEI, MAC adresa), i telefonní číslo.

Přesnou polohu pomocí GPS souřadnic sice telefon nesledoval, ale poskytoval polohy základnové stanice, se kterou aktuálně komunikoval, což k přibližnému určení polohy s menší přesností stačí. Pokud se uživatel nachází v městské zástavbě, přesnost určení polohy roste.

Zatímco spyware je u těch nejlevnějších přístrojů poměrně častým jevem, u smartphonů nad 300 dolarů (cca 7 tisíc korun) Johnson nenarazil na jediný případ. Firmware společnosti Adups Technology je totiž výsadou těch nejlevnějších smartphonů, přesto však u Kryptowiru zjistili, že problém se netýká pouze smartphonů BLU. Adups dodává software také značkám ZTE a Huaweii, tedy velkým čínským hráčům. Dosud však nevyšlo najevo, že by některý model z jejich nabídky citlivé údaje přeposílal.

Takové chování však bylo zjištěno například u smartphonu Cubot X16S, který se prodával za cenu mezi 90 a 110 dolary. V tomto případě z telefonu na čínské servery putovaly záznamy telefonních hovorů, údaje o poloze i historie webového prohlížeče.

Ačkoli se společnost Cubot na dotaz zcela zdržela komentáře, Ryan Johnson po opětovném testování telefonu v tomto týdnu zjistil, že zadní vrátka byla v tichosti odstraněna. Stalo se tak jen pár dnů poté, co server CNET žádal od zástupců firmy oficiální stanovisko k únikům dat z jejich telefonu.

Je tedy jisté, že Adups Technology nasbírala spoustu citlivých dat z možná milionů různých levných čínských smartphonů. Na dotaz společnosti Kryptowire, jak s neoprávněně získanými daty naložila, mluvčí pouze odvětil, že byla smazána. To však nelze nijak ověřit. Zástupci bezpečnostní společnosti byli schopni zjistit, kam data putovala, ale samozřejmě už ne, jak s nimi bylo dále naloženo. To s jistotou ví jen správci příslušných serverů v Šanghaji.

  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Xiaomi už se nebude držet zpátky. Pro řadu T chystá další prémiové funkce

26. dubna 2024

Smartphony řady T od Xiaomi mají vždy parádní výbavu, ale zároveň i pár kompromisů, aby trochu...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

Toto mohl být nevídaný smartphone. Myšlenku však nakonec poslali k vodě

25. dubna 2024

S takovým smartphonem bychom už nikdy nemuseli řešit, že se zpomaluje, nemá dostatek paměti či je...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...