Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letošní CeBIT nebude větší - ale měl by být kvalitnější

aktualizováno 
CeBIT Team:Dnes začal největší evropský veletrh telekomunikací a informačních technologií. Zpravodajský tým Mobil.cz je na místě a průběžně bude do vydání posílat nové materiály. Již včera jsme v průběhu dne zařadili šest aktuálních článků. Co můžete od letošního CeBITu čekat?
Několik posledních hodin zbývá (v době psaní článku) do otevření hannoverského výstaviště skrývajícího poslední vymoženosti techniky. V pavilónech se stále intenzívně pracuje, dělníci dodělávají poslední části expozic a zdaleka to nevypadá, že už zítra má být vše hotové. Ovšem mezi tím vším probíhají tiskové konference společností, snažících se upoutat pozornost ještě před vstupem prvních návštěvníků.

Bezpochyby nejzajímavější byla včerejší prezentace Nokie, která představila čtyři zcela nové a dva inovované telefony. Jejich společným jmenovatelem je podpora programovacího jazyka Java, díky níž uživatelé konečně získají nástroj pro maximální personalizaci svého mobilu. Nebudeme už tedy zcela závislí na představách vývojového oddělení výrobce. Nokia se tak konečně přiřadila ke svým konkurentům, Motorole a Siemensu, kteří Jávu nabídli už mnohem dříve.

Oproti tomu Ericcsson na svolané tiskové konferenci neukázal nic převratného. Hlavním tématem prezentace byly výhody sítí třetí generace a multimediálních zpráv MMS. Nízká účast novinářů i upadající pozornost mluvily za vše. Den před zahájením výstavy mnozí vyhledávali spíše novinky, a ty Ericsson představil již dříve. Ostatní výrobci si nechávají své technické lahůdky až na příští dny.

Subjektivně nám připadá, že pořadatel každým rokem výstavu zlepšuje. V novinářském centru se rozmnožil počet počítačů připojených k internetu, mikrobusy rozvážející odbornou veřejnost po výstavišti voní novotou a s akreditací on-line médií nejsou nejmenší problémy. Pro novináře však letošní CeBIT znamená mnohem větší nápor než loni. Spousta firem totiž své tiskové konference uspořádala již den před zahájením veletrhu (a toto označení má u CeBITu skutečně svůj význam). To ostatně můžete pozorovat na množství článků, které na Mobil.cz vyšly již den před zahájením CeBITu. Dalo by se říct, že si firmy více hlídají, aby jim neunikaly informace. Za nás a naše zahraniční kolegy ale musíme poznamenat, že i tak se najde spousta mobilů, které světlo světa spatří dříve, než si představovaly marketingová oddělení.

Při procházce výstavištěm je na stáncích vidět, že letošním heslem bude zaměření na zákazníky. Loni byly v kurzu ještě technologie; dnes se výrobce snaží potenciální zákazníky přesvědčit, že právě jejich produkty jsou pro ně to pravé a že jim přinesou více pohodlí a ušetří peníze. Možná vám to přijde samozřejmé, ale ještě loni tomu tak nebylo; technologie hrály prim. S tím souvisí i možná skromnější stánky – ty tolik nepřekypují rozmařilostí, ale o to více nápaditostí. Ale možná se mýlíme, jde jenom o naše první dojmy.

Jak je zmiňováno na jiném místě tohoto článku, velmi dobře je postaráno o novináře a také o návštěvníky (musíme ale uznat, že novináři mají lepší servis, zákazník přehled hannoverských restaurací jen tak nedostane…). Všude je plno veřejných záchodku, stánku s občerstvením, a co víc – po celém výstavišti je dostatek piktogramů navigujících vás až do cíle. Dobře řešena je i veřejná doprava. Na výstaviště jezdí několik mimořádných linek, na kterých před výstavištěm hlásí informace i v angličtině. Jestliže zázemí hannoverského výstaviště je velmi dobré, nedá se to prohlásit o jazykové vybavenosti zaměstnanců. „Já“ si možná ještě zaměníte za „Yeah“, ale další poněmčená slovíčka tvářící se jako angličtina vám budou dělat problémy, i když mluvíte alespoň částečně německy. Naštěstí vždy, když nebudete rozumět, pracovník výstaviště pronese kouzelnou větu, že vám jistě poradí jeho kolega, na kterého ukáže. Má pravdu – a pokud budete mít štěstí jako my, promluví na vás kolegyně vrátného po pohledu na vizitku česky.

Zatímco při tiskové konferenci Nokie se novináři tlačili jako stádo pubescentních fanynek rockového zpěváka před koncertem, v pozdním odpoledni se projevila jejich soudržnost. Když náš kolega z konkurenčního serveru přišel nedopatřením o peněženku, odnesl ji poctivý nálezce na recepci. Je to drobnost, ale vedle velmi dobrého zázemí (lidé pořádající Invex by se sem skutečně měli zajet alespoň na den podívat a vše si prohlédnout…) to potěší. Nemusíme myslet na spoustu starostí a můžete se plně věnovat rozhovorům se zástupci firem, získávání informací a fotografování. A i díky tomu – doufáme – budeme moci vám čtenářům přinášet každý den z CeBITu několik dobrých článku.

Autor:Nejčtenější

iPhone SE 2 má být už v květnu. Takto by měl vypadat

Údajný iPhone SE 2.

iPhone SE byl představen před dvěma roky, jeho design je pak vyloženě zastaralý. Vychází z šest let starého modelu....

Obchod pětiletky finišuje. Spojení Vodafonu a UPC ovlivní i trh v Česku

Vodafone jedná o převzetí operátora UPC

Vodafone by měl v nejbližší době koupit některé evropské pobočky Liberty Global. Obchod se týká i Česka, znamenalo by...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

V sobotu koupíte smartphony Xaiomi za 399 Kč a sluchátka za korunu

Sleva

Čínské Xiaomi od loňska oficiálně působí v Česku a po několika stáncích otvírá i plnohodnotný obchod. První zákazníci...

Nejnovější smartphone od Samsungu se nedokáže připojit k internetu

Samsung Galaxy J2 Pro ve verzi bez internetu

Samsung připravil smartphone, který by u nás ocenili možná jen senioři. Případně ti, kteří se obávají možného zneužití...

Další z rubriky

Prodloužení penisu inzerovala reklama v dětských mobilních hrách

Reklama na pomůcku pro prodloužení penisu na stránkách Wish.com (cenzurováno)

Britská reklamní komise upozornila na závadné reklamy americké nákupní služby Wish, které se zobrazovaly v dětských...

Přímá linka do záhrobí. Z tohoto telefonu se volá pouze mrtvým

Telefonní budka v japonském Otsuchi

Pozůstalí po obětech ničivého zemětřesení a tsunami z roku 2011, které tehdy zasáhlo pobřeží Japonska, se vyrovnávají...

Účet na Facebooku si zrušil i spoluzakladatel Applu Steve Wozniak

Spoluzakladatel Apple Computer Steve Wozniak skoncoval s Facebookem

Skandál úniku informací z Facebooku, který se dotkl přibližně 87 milionů účtů, spustil iniciativu #DeleteFacebook, v...Najdete na iDNES.cz