Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Letem PDA světem ...

aktualizováno 
Když se sejde řada drobnějších aktualit a novinek, nezbývá, než se je pokusit shrnout do jednoho článku. Palmy v boji s kriminálními živly, nové typy kabelů, GPS modul pro Clié, Bluetooth pro vývojáře, akvizice palmu v branži elektronických knih, nový RoutePlanner po všechny hlavní platformy a první PPC2002 v Japonsku - to jistě stojí za zaznamenání.

 

Palmy v boji s kriminalitou

Policejní důstojníci okrsku Bellevue ve Washingtonu používají bezdrátové Palmy VIIx k propojení se státní databází v terénu. Třicet důstojníků na motocyklech používají Palmy k ověření platnosti řidičských průkazů, registrací zbraní a jiných informací uložených v databázi. Policisté si nové Palmy velmi pochvalují - vždyť třeba ověření řidičského průkazu přes rádio trvalo dřív přes 10 minut a nyní je podobná informace k dispozici obratem.

Jiným způsobem využívají handheldy policisté ve městě Santa Clara v Kalifornii - zaznamenávají do Palmu informace z dopravních nehod.

 

Co takhle kabely?

I ve věku Bluetooth přijdou vhod nejrůznější kabely pro propojení handheldu s nejrůznějšími periferiemi. V této oblasti se objevilo několik novinek :

SupplyNet vyvinulo kabely pro všechny Palmy a Visory pro připojení rozšířených mobilních telefonů (Motorola, Samsung, Kyocera, Sanyo apod.).

Jedná se o novou generaci "chytrých" kabelů s vestavěnou elektronikou. Zpřístupní vám internet, e-maily a faxové služby i s mobilem bez IrDa. Připojují se do spodu handheldu.

Jejich cena je $49,95, resp. $39,95.

Purple Data Cables zase objevila unikátní cestu k propojení handheldu s jiným zařízením. Na jedné straně kabelu je vstup do handheldu a na druhé straně je standardní RS232 konektor. Ten již může být připojen PC data kabelem k mobilu či jinému zařízení, plní tedy funkci jakési redukce.

 

Sony oznámilo prodej GPS modulu v Japonsku

Firma Sony si dobře uvědomuje, že k vítěznému tažení svých handheldů Clié potřebuje vybavit tyto počítače dostatkem příslušenství kompatibilního s Memery Stick slotem. Vývoj GPS modulu pro Clié byl oznámen již před nějakou dobou, nyní však firma představila GPS modul oficiálně.

PEGA-MSG1 bude stát 20.000 YEN, popřípadě $165. Bude fungovat se sérií T a N (ne na S). GPS modul si bere energii z handheldu, výdrž na T sérii se předpokládá asi 50 minut a na N sérii 75 minut. Součástí dodávky bude mapový software Navin´You Pocket 2.0.

 

TomTom Route Planner pro všechny platformy

Známý výrobce mapového software vydal novou verzi populární aplikace Route Planner, a to pro všechny hlavní platformy - PalmOS, PocketPC a Epoc.

Nově můžete plánovat svoji cestu i přes hranice - je zde mapa Evropy v měřítku 1:200.000. CD ROM verze obsahuje mapy více než 40 zemí Evropy.

 

Bluetooth pro Palm vývojáře


Firma Rad-M připravila dva Bluetooth kity, které by měly pomoci vývojářům důkladně otestovat jejich Bluetooth aplikace. První je určena k testování sítě - má připojení k LAN. Druhá je vyvinuta jako modul k Palmu V/Vx, obsahuje rovněž kabel pro připojení k PC s běžícím Palm emulátorem. Stojí $199.

 

Průnik Palmu do světa elektronických knih

Palm, Inc. podepsal včera smlouvu s nakladatelstvím HarperCollins Publishers. Budou spolu distribuovat e-knihy řady HarperCollins PerfectBound prostřednictvím Palm Digital Media, který se zabývá distribucí knih pro handheldy.

HarperCollins je jeden z největších vydatavelů anglicky psané literatury na světě. Řada e-knih PerfectBound dnes představuje přes 3000 titulů.

Toshiba přináší Pocket PC 2002 do Japonska

Navzdory agilním japonským firmám si museli v Japonsku na první handheld s lokalizovaným japonským Pocket PC 2002 počkat. Nyní by jim ho měla přinést Toshiba s lokalizovanou verzí série Genio - pod jménem Toshiba Genio e550X. Má stejné technické specifikace jako modely e550 a e550/MD, dostupné by měly být 6. 12. 2001.Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Ten určitě neznáte. Toto je úplně první dotykový mobil v Evropě

Alcatel One Touch Com a Sharp MC-G1

Před dvaceti lety se na trh dostal jedinečný mobilní telefon. Alcatel One Touch Com byl jedním z prvních přístrojů s...

Další z rubriky

Na klávesnici od Googlu můžete mít jen dva znaky. Tečku a čárku

Klávesnice od Googlu bude umět i moresovku

Google oznámil, že jeho softwarová klávesnice Gboard bude podporovat psaní pomocí Morseovy abecedy. A to jak na...

Ve světě se 3G vypíná, na ostrově svobody ho teď se slávou spouštějí

Mobilní internet spouští už i na Kubě

Ostrovní stát Kuba konečně začal umožňovat svým občanům připojení na mobilní internet. Zatím však poskytuje služby...

Evropská komise chce po Googlu něco, co zatím moc nefunguje

Evropská komise nakázala Googlu, aby přestal výrobce omezovat v alternativních...

Evropská komise nakázala v rámci rekordní pokuty Googlu i to, aby přestal výrobce smarpthonů omezovat v nabízení...

Najdete na iDNES.cz