Lékař má sbírku telefonů v ordinaci, budku na zahradě

aktualizováno 
Sbírat se dá ledacos - od pohlednic přes půllitry až k historickým vozům. Lubomír Nečas ze Zlína se před lety rozhodl pro telefony. V současné době jich má na 200.

Sbírka Lubomíra Nečase | foto: ČTK

Pochlubit se přitom může i malou vojenskou ústřednou, která dříve sloužila krajskému úřadu, nebo telefonní budkou z 50. až 60. let minulého století. Většina telefonů je navíc plně funkční.

Telefony začal lékař Lubomír Nečas sbírat před 15 lety, když mu přišli do ordinace vyměnit jeho starý telefon s otáčivým ciferníkem za modernější tlačítkový. "Jenže to byla taková krabice. Ten vytáčivý se mi líbil mnohem víc, tak jsem se rozhodl, že si ho nechám. Postupně k tomu přibývaly další a další," řekl ČTK.

Za nejpěknější telefony považuje ty nejstarší, které už dávno nesplňují parametry moderní komunikace. Jde o velmi těžké přístroje z 20. a 30. let minulého století. Za nejzajímavější pak ty, jež patřily někomu významnému.

Ve sbírce Lubomíra Nečase je i telefonní budka Ve sbírce Lubomíra Nečase je i telefonní budka

Sběratel se tak může chlubit třeba telefonem, který sice vzhledově není nijak zvláštní, ale na stole jej prý měl bulharský komunistický vládce Todor Christov Živkov.

Jiný exponát zase získal od policisty, který sloužil v Bagdádu. "Mám také přístroje z Číny, Libanonu, Brazílie. Ty jsem koupil od bezdomovců přímo na ulici za zhruba deset korun," poznamenal. Z novější doby se může pyšnit i prvním typem mobilního telefonu, tedy velkou plastovou krabicí, která váží asi dva kilogramy a jejíž cena kdysi činila bezmála 100.000 korun.

Za celou dobu své sběratelské mánie se však Nečasovi nepodařilo získat kousky nejcennější, a to úplně první telefonní přístroje, které se začaly vyrábět na přelomu 19. a 20. století a byly buď celé dřevěné nebo kovové.

Ve sbírce Lubomíra Nečase je i telefonní budka Sbírka Lubomíra Nečase

Plastové telefony byly k vidění až okolo roku 1920. Mírnou útěchou mu jsou dvě celodřevěná telefonní sluchátka bez přístrojů.

Vzhledem k tomu, že se jeho sbírka stále rozrůstá, musel jí vyčlenit zvláštní prostory. Některé přístroje jsou k vidění přímo v jeho ordinaci, další má uloženy ve sklepě, telefonní budku pak vystavenu na zahradě.

Autor:


Nejčtenější

GLOSA: Proč je iPhone XS Max jednoduše nejlepší smartphone na světě

iPhone XS Max

Každý rok patří iPhony na špičku aktuální produkce a u nového modelu XS Max tomu není jinak. A to i přesto, že v...

Tomu říkáme omluva. Výrobce dá za zpoždění objednávek druhý mobil zdarma

RED Hydrogen One

Výrobce profesionální fototechniky RED bude mít brzy na trhu i vlastní smartphone. Sliboval jej ve dvou verzích, zatím...Honor bude mít smartphony se slevou 80 procent. Ale jen v pátek po obědě

Fronta na zlevněné smartphony Xiaomi na Černém Mostě

Honor se rozhodl okopírovat prodejní strategii Xiaomi. A tak s otevřením svého prvního prodejního stánku v obchodním...

Tři roky a tak obrovský skok. Porovnání fotoaparátu iPhonu SE a XS Max

Posunem si prošel i fotoaparát. iPhone SE měl v roce 2016 stejný foťák jako typ...

Fotoaparáty v mobilních telefonech v posledních letech dělají mílové pokroky. Mezi fotomobily patřily iPhony vždy na...

Google se vysmívá nepovedeným fotkám. U něj se to nestane

Pixel 3: Top Shot

Třetí generace Pixelů disponuje navzdory trendům pouze jedním hlavním fotoaparátem. Přesto podle Googlu nehrozí, že by...

Další z rubriky

Tomu říkáme omluva. Výrobce dá za zpoždění objednávek druhý mobil zdarma

RED Hydrogen One

Výrobce profesionální fototechniky RED bude mít brzy na trhu i vlastní smartphone. Sliboval jej ve dvou verzích, zatím...

Vyberte si: hodinky mají ručky i dotykový displej. Vydrží až tři měsíce

LG Watch W7

LG vedle špičkového smartphonu V40 ukázalo i své nové chytré hodinky. I když jsou chytré jen napůl. Hodinky sice mají...

Google se vysmívá nepovedeným fotkám. U něj se to nestane

Pixel 3: Top Shot

Třetí generace Pixelů disponuje navzdory trendům pouze jedním hlavním fotoaparátem. Přesto podle Googlu nehrozí, že by...Najdete na iDNES.cz