Dočkáme se v budoucnu telefonů HTC s webOS?

Dočkáme se v budoucnu telefonů HTC s webOS? | foto: www.geeky-gadgets.com

Legendární Palm je na prodej. Jeho kupcem může být Lenovo nebo HTC

  • 8
Americká společnost Palm, tvůrce kdysi velice populárního mobilního systému Palm OS, je na prodej. Plánovaná akvizice je pouze logickým vyvrcholením táhnoucích se finančních problémů firmy. V seznamu možných nových vlastníků figuruje Lenovo, HTC i dva největší výrobci telefonů z Číny.

Dle lidí blízkých Palmu společnost svěřila hledáním vhodného investora uskupení Goldman Sachs. Jak uvádí zdroj, jež si nepřál být jmenován, stejným úkolem je pověřena i společnost Qatalyst Partners, dodává agentura Reuters.

Novým vlastníkem Palmu by se prý mohla stát společnost Lenovo. Tento krok se jeví jako docela logický. Lenovo v oblasti notebooků platí za premianta kategorie v čele s legendární řadou ThinkPad, ovšem ve světě chytrých telefonů se stále hledá.

Vždyť první zmínky o údajném OPhonu, coby prvním smartphonu značky Lenovo s operačním systémem Google Android, se objevily již koncem roku 2008, ale záhy se o něm přestalo mluvit. Spojení Lenovo a chytrého telefonu tak začalo být aktuální až letos v Barceloně, kde firma prezentovala svůj LePhone, tedy svůj druhý první smartphone. LePhone by si mohl uživatele získat tenkou konstrukcí, AMOLED displejem, rychlým procesorem a v neposlední řadě demontovatelnou QWERTY klávesnicí.

Lze tedy předpokládat, že pokud by se Lenovo skutečně stalo investorem Palmu, soustředilo by veškeré své síly na vývoj zařízení běžící na webOS a samozřejmě na jejich následnou distribuci na všechny klíčové trhy. Wong Wai Ming, finanční ředitel společnosti, se však k případné akvizici odmítl vyjádřit.

To druhému adeptu na akvizici, tchajwanskému HTC nemá Palm (alespoň na první pohled) moc co nabídnout. HTC se daří a krom aktuálních top modelů s Google Android a Windows Mobile (Desire, Legend, HD2) letos představilo i model Smart na platformě Qualcomm BREW.

Jenže. Je zde patentová válka HTC a Applu a hovoří se o tom, že důvodem možné investice necelé miliardy dolarů je právě poměrně velká sbírka patentovaných technologií, které byly Palmu v minulosti přiřknuty.

Současný šéf Palmu Jon Rubenstein za dobu své kariéry u Apple okoukal i snahu společnosti patentovat vše, co patentovat při troše štěstí lze. Není proto divu, že i arsenál Palmu disponuje přiznanými patenty, které by se HTC hodily. Palm včetně přiznaných patentů by tak pro HTC mohl znamenat účinnou zbraň vůči společnosti Apple.

Připomeňme ale, že Palm dříve s HTC poměrně úzce spolupracoval. Tchajwanský výrobce totiž dříve Američanům vyráběl některé modely řady Tréo, krom povedeného Trea 750v se HTC podepsalo i pod poslední Windows Mobile zařízení Palmu Treo Pro.

V souvislosti s akvizicí Palmu je na serveru BloomBerg zmíněna i dvojice největší čínských výrobců telefonů; ZTE a Huawei.

Tiskový mluvčí druhé jmenované společnost Ross Gan naznačil, že je firma vždy otevřena novým a zajímavým příležitostem, nicméně hypotetickou akvizici společnosti Palmu přímo nekomentoval. Oficiální reakci představitelů společnosti ZTE se nepodařilo získat vůbec.

Dle analytika tajpejské společnosti Macquarie Group Ltd. jsou tito čínští giganti nejpravděpodobnějšími budoucími majiteli společnosti Palm z důvodu plánované expanze na mezinárodní trhy, což by bylo pod záštitou zavedené značky výrazně jednodušší.

O společnosti Palm

Palm Inc. byla založena roku 1992 a je právem označována za průkopníka v oblasti handheldů, kapesních počítačů a později také chytrých telefonů. Především telefony řady Tréo se do historie zapsaly zlatým písmem a mnozí uživatelé na ně dodnes nedají dopustit.

V posledních letech se ale Palm potácí ve finančních problémech a poslední celoroční zisk společnost vykazuje za fiskální rok do května 2007, a sice 56 milionů dolarů.

Téměř jistý zánik společnosti zachraňuje koncem roku 2008 investor Elevation Partners nákupem cenných papírů v hodnotě 100 milionů dolarů.

V té době již tým Jona Rubensteina, který působí v Palmu od října 2007 (počínaje červnem 2009 na pozici CEO) usilovně pracuje na zbrusu novém systému webOS.

Ten je oficiálně představen v lednu 2009 v americkém Las Vegas v rámci tradičního veletrhu spotřební elektroniky CES. Palm Pre s novým webOS sklidil při představení veliký úspěch, což se tehdy odrazilo na výrazném posílení akcií až o 80 % na 5,96 USD; do září téhož roku se hodnota akcie téměř ztrojnásobila, až na 17,46 USD.

To už byl krátce na trhu Palm Pre, který v listopadu doplnil levnější model Pixi s pevnou QWERTY klávesnicí pod displejem. Obě zařízení přitom byla v prodeji exkluzivně pouze u amerického operátora Sprint. V lednu tohoto roku pak do nabídky poskytovatele Verizon vstoupily vylepšené verze s přídomkem Plus.

Systém webOS ale přesto zůstane v historii zapsán jako systém, který doslova nadchl média a specializované servery, ale ne kupující. Očekávaný zájem potenciálních uživatelů se tedy bohužel nedostavil a z téměř milionu na trh uvedených webOS zařízení se jich prodala jen necelá polovina (440 000 ks.).

Americká burza reagovala na zvěsti o možné budoucí akvizici společnosti mírným zvýšením (7,7 %) ceny akcie na 5,56 USD.

Zdroj: BloomBerg, Reuters