Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Legendární logická hra Sokoban ožívá ve 3D rozměru

aktualizováno 
Logický Sokoban, ve kterém je úkolem hráče přemístit po jednom bedny na vyznačená pole nebude znát asi málokdo. Tato hra se díky výrobci Resco dostala na kapesní počítače i ve 3D provedení. Uškodilo jí to, nebo naopak?

Japonská hra Sokoban je známá již přes pětadvacet let. Za tuto dobu se dostala snad na všechny platformy, nyní přichází díky společnosti Resco i na displeje PocketPC kapesních počítačů a to hned ve třetím rozměru, což jí posouvá opět o něco dále.

Princip hry asi netřeba popisovat - úkolem hráče je přesunout všechny objekty na vyznačená místa. Platí jednoduché pravidlo, že bedny, sudy a další předměty, které se ve hře vyskytují lze pouze sunout před sebou a při umístění například do rohu hracího pole se s nimi již nedá dále hýbat. Do toho se započítává hráčův čas a počet pohybů - podle nich je následně počítáno skóre.

Legendární logická hra Sokoban ožívá ve 3D rozměru

Po instalaci zhruba 3MB velkého souboru se zobrazí menu hry ve stylu informační tabule. Kliknutím na jednotlivé šipky se tak můžete dostat do informací o hře, vybrat si postavičku, za kterou budete hrát (v základu jsou dvě, je ovšem možné si ze stránek výrobce stáhnout charaktery další). Volit je možné také z levelů, kterých je ve hře rovná stovka, načíst uloženou pozici nebo změnit standardní nastavení. Celkem na hráče čekají čtyři různé typy skladů odstupňované podle volby typu náročnosti hry.

Hra samotná je, jak již bylo zmíněno, komplet ve 3D. Pohled na hrací plochu je šikmo shora a pokud budete chtít mít co největší přehled, můžete využít přepínání úhlů kamery.

Ovládat postavičku je možné buď předdefinovanými tlačítky, ta je však možná uzpůsobit si podle svého. Samotný pohyb ve hře je plynulý, v akci je vybraný "skladník" plně animovaný.

Zpočátku se hrací pole vejde na jednu obrazovku, se zvětšující se rozlohou a přibývajícími objekty však bude nutné stylusem rolovat displejem.

Hru doplňuje celkem slušná hudba na pozadí. Hrát lze jak v landscape, tak portrait módu, přičemž hra je uzpůsobena pro ovládání jednou rukou.

Jestliže hráče omrzí standardní nabídka levelů, může si pomocí editoru vytvářet vlastní. Se svou obtížností však 3D Sokoban vydrží i zkušeným hráčům minimálně několik dní, spíše však týdnů, protože některé úrovně jsou na vyřešení opravdu zapeklité.

Hru je možné spustit jak na starším systému, tak na nejnovějším Windows Mobile 5. Kromě standardního rozlišení QVGA i VGA je možné Sokoban hrát i na čtvercových displejích.

Sokoban stojí 15 USD, přičemž je možné si vyzkoušet trial verzi, která je omezena na první tři levely. Pokud si budete chtít zakoupit hru za české koruny, můžete využít například nabídky serveru PDASoft.cz.
Nejčtenější

Vybitý telefon připojila kvůli hovoru k nabíječce. Stálo ji to život

Vybuchlá Nokia 5233

Osmnáctiletá indická dívka zemřela poté, co svůj telefon kvůli vybité baterii připojila k nabíječce, aby mohla zavolat...

Je čas smazat Facebook, vyzývá zakladatel WhatsAppu

Whatsapp bude umět zpětně vymazat odeslané zprávy

Ve světle poslední kontroverze Facebooku se zneužitím dat více než 50 milionů účtů se do této sociální sítě opřel i...Na český trh dorazil supersmartphone Honor View 10. Za bezkonkurenční cenu

Honor View10 na premiéře v Londýně

Příznivci značky Honor měli až doposud výběr ze spousty zajímavých modelů, ale pro ten nejzajímavější, Honor View 10,...

Kupujete zbytečně drahé smartphony, tvrdí čínský výrobce čipů

Čipová sada MediaTek

Generální obchodní ředitel MediaTeku tvrdí, že za prémiové telefony uživatelé přeplácejí. Spoustu funkcí ani nikdy...

Levné androidy mají problém. Enormně roste zájem o použité iPhony

Apple iPhone 6 a iPhone 6 Plus

Nejrychleji rostoucím segmentem na trhu smartphonů nejsou cenově dostupné mobily s Androidem, ale repasované drahé...

Další z rubriky

Sem chodí smartphony umřít. Aplikaci lze použít jen s vybitou baterií

Die With Me

Aplikace s názvem Umři se mnou má velmi neobvyklé omezení. Nemůžete ji zapnout, pokud máte telefon nabitý víc než na...

Na aplikace alternativních taxi útočí virus. Pase po údajích ke kartám

Virus pro Android

Uživatelé mobilních aplikací alternativních taxi včetně aplikace Uber by měli být obezřetní. Ohrožuje je totiž nový...

Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

Find Wifi funkce na Facebooku

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi...Najdete na iDNES.cz