Leagoo T5

Leagoo T5 | foto: Lukáš Hron, Mobil.iDNES.cz

Leagoo T5 má parádní výbavu, prodává se za zlomek ceny konkurence

  • 11
Dvojitý fotoaparát, obří úložiště i operační paměť, velký Full HD displej, to vše jsou parametry telefonů s cenovkou okolo deseti tisíc korun a víc. Čínský výrobce Leagoo však takový model prodává za zhruba tři tisíce korun.

Telefon od výrobce Leagoo nemáme v ruce poprvé ani podruhé, jde naopak už o poměrně jasně definovanou značku, která v pravidelných intervalech přináší na mezinárodní trh modely typické čínské produkce - maximální výbavu za minimální peníz. Samozřejmě vždy s mnoha kompromisy.

Ačkoliv na jejich zajímavější kousky stále čekáme (například model MIX s bezrámečkovým designem a nízkou cenovkou), pozastavíme se i u „obyčejnějšího“ modelu T5, který v je v současnosti paradoxně jedním z nejzajímavějších kusů v nabídce od Leagoo. Proč? Jeho výbava na první pohled zcela nedopovídá ceně, která se pohybuje pod 3 tisíci korun (plus daň a celní poplatky). Ovšem v tom dobrém slova smyslu.

Teď ale pěkně popořadě. Leagoo T5 je telefonem, který cenou leží někde na hranici nižší střední a nejnižší třídy, ovšem výbava spadá do vyšší střední. Jde o model s 5,5palcovým IPS displejem s rozlišením Full HD, ke kterému prakticky nemáme výhrady - za podobné peníze jsou stále dostupné spíše 5palcové HD panely.

Trochu netradičně se však ovládá - kombinuje systémová tlačítka na displeji a čtečku otisků prstů pod displejem, která ovšem zároveň slouží jako pomyslné středové tlačítko u iPhonu - kombinuje v sobě funkce jako návrat zpět (jedno klepnutí) a rychlý návrat na domovskou obrazovku (dvě klepnutí). Sem tam si tak můžete klávesy na displeji schovat a ovládat telefon pomocí této funkce, pokud zrovna nepotřebujete přepínat mezi aplikacemi.

Leagoo T5
Leagoo T5

Umístění čtečky otisků prstů pod displejem je dobré designové řešení, které jednak ušetří místo na zádech a také působí o něco více prémiověji. Samotný snímač otisků prstů funguje rychle a spolehlivě.

Když už jsme u designu, ani na něm výrobce zdánlivě úplně nešetřil. Tělo je pokryté na přední straně sklem, záda pak z většiny kryje kov, pouze dva proužky na horní a spodní straně zad jsou plastové. Kovový kryt je ovšem poměrně hodně náchylný na umaštění prsty při běžném používání. Telefon má unibody konstrukci, k baterii se tedy nedostanete.

Konektorová výbava čítá klasický sluchátkový jack a micro USB port. Telefon si poradí s dvojicí SIM, ovšem kvůli hybridnímu slotu se budete muset rozhodnout mezi druhou SIM nebo paměťovou kartou. Leagoo T5 podporuje všechny české LTE frekvence.

Leagoo T5
Leagoo T5

O výkon se stará procesor Mediatek 6750T s osmi jádry. Nejde o žádného přehnaného siláka, ve výkonnostním testu AnTuTu si vysloužil 43 tisíc bodů, což je ale poměrně slušná hodnota. Zajímavější je ovšem fakt, že procesor doplňují celé 4 GB operační paměti a pro data je k dispozici 64 GB (reálně asi 50 GB) volného místa. Připomínáme, že stále je řeč o telefonu za tři tisíce korun. Na tuto cenu jsou to skutečně fenomenální kapacity paměti.

Další eso v rukávu tohoto telefonu je dvojitý fotoaparát. Ano, čtete správně, na zadní straně jsou hned dva snímače. Jde ovšem o ten nejvíce „obyčejný“ typ, tedy o hlavní snímač, kterému ten druhý pouze asistuje v měření vzdálenosti a stará se o lepší hloubku ostrosti snímků.

Duo fotoaparátů má rozlišení 13 a 5 megapixelů společně se světelností f/2.0. Samotná kvalita snímků není už celkem očekávatelně nijak zázračná (problémy lze sledovat zejména v množství šumu a ostrosti), ovšem hloubku ostrosti zvládá dobře a obecně na mobil za tři tisíce korun fotí poměrně hezky - v rámci možností. Přední snímač pro selfie fotky má rozlišení 13 MPix a telefon zvládne natáčet videa až do rozlišení Full HD.

Fotografie pořízená telefonem Leagoo T5
Fotografie pořízená telefonem Leagoo T5

Výčet výhod telefonu ovšem stále nekončí. Potěší také třeba aktuální verze Androidu 7.0, která má ovšem značně pozměněné uživatelské prostředí. Výrobce Leagoo použil model správy aplikací na domácích plochách, nikoliv v menu (to zcela chybí), jinak ale spousta ostatních menu (nastavení, roletka s rychlými volbami) zůstala v podobě čistého Androidu.

Mimo základní aplikační výbavy v telefonu naleznete také třeba nástroje pro sledování stavu počasí, rádio, správce stahování, nástroje SIM či alternativní aplikační obchod. Tím ovšem výčet aplikačního balastu naštěstí končí.

Že jde o telefon, který je jen všeobecně určený pro mezinárodní trhy, nikoliv specificky optimalizován pro ten český, lze vidět v mnoha menu včetně běžných nastavení, kde se mísí čeština a angličtina. Zejména u voleb v rozhraní fotoaparátu poznáte, že jsou některé funkce pouze projety automatickým překladem, a v názvech se tak mísí čeština a angličtina takovým způsobem, že nemáte šanci odhadnout, co vlastně daná funkce znamená.

Uživatelské prostředí telefonu Leagoo T5
Uživatelské prostředí telefonu Leagoo T5
Uživatelské prostředí telefonu Leagoo T5
Uživatelské prostředí telefonu Leagoo T5

Baterie telefonu má kapacitu 3 000 mAh, což je zcela přijatelná hodnota a telefon tak vydrží v provozu standardní den až dva při běžné zátěži, při nižší pak i déle. Některé zdroje uvádějí i podporu rychlonabíjení, z naší zkušenosti se však telefon nabíjí běžnou rychlostí (do plného stavu necelé dvě hodiny).

Co říct k telefonu více? Za současnou cenu 129 dolarů (v nabídce má telefon například mezinárodní obchod Gearbest či Aliexpress) jde až o překvapivě dobrou koupi - telefon v přepočtu vyjde na 2 800 korun, s daní a poplatky se pravděpodobně vejdete do 3 500 korun. Mít za tyto peníze telefon s dvojitým fotoaparátem, kvalitním Full HD displejem a paměťovou konfigurací 4/64 GB je skutečně zajímavá volba.

Ano, jedná se samozřejmě o na pohled vzorovou čínskou produkci se všemi jejími negativy - nepříliš úspěšně přeložené prostředí telefonu, slabší procesor i nepříliš výrazný design. Na telefon samozřejmě nemáte dostupný ani servis v případě jakékoliv poruchy, na tom se musíte domluvit přímo s prodejcem (v cizím jazyce). Ovšem i tak je Leagoo T5 dobrým adeptem pro všechny, kteří chtějí za málo peněz hodně muziky a nebojí se nakupovat přímo z čínských e-shopů.