Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

LauncherPlus - máme launcherovou sezónu?

aktualizováno 
Málo platné - launchery pro PalmOS jsou dnes v kursu. Tento měsíc se mezi elitu pokouší zařadit další z nich. A je to úplný nováček - jmenuje se Launcher Plus.

 

O příčinách fenoménu oblíbenosti launcherů v posledních měsících by se toho daly napsat stohy. 

Launchery si dokáží poradit s rostoucí pamětí i kartami lépe než vestavěný PalmOS launcher, který byl přece jen stavěn spíš na situaci starších PalmOS handheldů s 2MB, maximálně 8MB paměti. Dnes máme v Palmech daleko víc aplikací, větší množství z nich spouštíme ještě z karet, takže pořádek v nich se daleko lépe provádí v nových launcherech s vylepšenou prací s kategoriemi, soubory, programy, oušky apod. Dalším důvodem je tedy i pohodlnější práce, protože moderní launchery nabízejí daleko víc operací s vašimi programy.

Rostoucí oblibu si launchery získají rovněž svým grafickým zpracováním, které přispívá k jednodušší a pohodlnější práci a umožní rovněž přizpůsobit vzhled handheldu po spuštění. Můžete si nastavit velmi osobitý vzhled, a to nejen pomocí podkladových obrázků (skinů), ale rovněž třeba přizpůsobením nástrojů, které má váš launcher zobrazit, jejich rozvržením po displeji a podobně.

 

Firma Quick Tap Software podnikla zatím poslední pokus dobytí softwarových výšin v této kategorii, a to se svým produktem Launcher Plus. 

LauncherPlus se na první pohled zase až tak moc neliší od ostatních produktů tohoto typu. Po instalaci a spuštění vám nabídne obrazovku, v jejíž horní části naleznete proužek s datumem (po kliknutí se změní na čas)  napravo rozbalovací menu kategorií s ikonkami. Hlavní část obrazovky jsou ikony aplikací a vespod je nástrojová lišta s několika ikonami pro spouštění pomocných utilit (informace o programu, beamnout aplikaci, smazat aplikaci)  a rozbalovací příkaz pro další operace. Nástrojovou lištu lze skrýt kliknutím na šipku vpravo dole a zvětšit tak prostor pro ikony.

Celý launcher se tak na první pohled nejvíc podobá asi SilverScreen. Podporuje HiRes rozlišení, barevné i černobílé displeje a paměťové karty MS a SD, to je ale dnes u nových launcherů spíš nezbytnost.

Co tedy LauncherPlus nabízí navíc a čím chce zaujmout případného kupce?

 

Správce kategorií
První věcí je prolomení bariéry 16 kategorií. Můžete mít až 256 kategorií a u každé mít přiřazenou ikonku, která vám umožní rychlejší vizuální orientaci v kategoriích.

K práci s kategoriemi má launcher vestavěný Category Manager se dvěma oušky - v Applications prostě přiřazujete svým aplikacím jednu z kategorií a v Categories můžete spravovat vaše kategorie - editovat je, mazat, vytvářet nové a přiřazovat jim ikonu.

Mimochodem - ikony se mi moc nelíbí, ale autoři je snad v dalších verzích vylepší. Hodil by se editor ikon. Co se týká počtu kategorií, neumím si představit situaci, kdy budu potřebovat třeba 100 kategorií a nepohodlně v nich listovat. Prolomení 16 kategorií se ale řadě lidem hodit může - třeba 20-30 kategorií si již představit dokážu. Nelíbí se mi ale ještě to, že nemohu měnit pořadí kategorií (zkoušel jsem to tažením - marně). Jestli už jednou kategorii vytvoříte, nemáte šanci změnit její pořadí.

 

Skiny a přizpůsobení
Do aplikace můžete dohrávat skiny, jeden obdržíte pro každé rozlišení a barevnou hloubku již s programem. Autoři uvádí, že každý element ve skinu lze přizpůsobit, což se týká nástrojové lišty, podkladového obrázku, tlačítek, ikon a barev. To je trošku matoucí, neboť rozvržení ovládacích prvků zůstává vždy stejné a mění se vždy jen podkladový obrázek (skin). Několik obrázku si můžete stáhnout z firemních stránek, kde je k vidění i k mání asi 9 obrázků v různých rozlišeních.

 

Závěr
Chybějící manuál i poněkud rozpačitý základní "upoutávací" skin na mne budí dojem, že aplikace je šita trošku horkou jehlou. Přes několik nesporně zajímavých vlastností (zejména ve vztahu ke kategoriím) nepřináší celkem nic, co by ostatní produkty tohoto typu neměly již dávno vyprecizované (Mega Luancher, Silver Screen, YiShow). Nabízí jen velmi málo přizpůsobení (jen skiny, kategorie a ikony).

Na druhou stranu může program pro svoji jednoduchost jistě zaujmout nejednoho uživatele.

 

Launcher Plus

Náhrada PalmOS launcheru

Autor: Quick Tap Software
Verze: 1.11
Jazyk: anglicky
Podporované počítače: PalmOS
Cena: $18 (zaváděcí cena, běžná cena je $29,95)

Hodnocení Palmare.cz

+ 
Jednoduchá práce
Správce kategorií, víc než 16 kategorií
Skiny

-  
Chybí hlubší možnosti přizpůsobení aplikace
- dále viz text

 
Užitné schopnosti:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Zpracování a uživatelská přívětivost:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Rychlost a stabilita:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Dokumentace a nápověda:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
Poměr cena/výkon:   1 2 3 4 5 6 7 8 9 10
 
Celkové hodnocení

 

 

 Témata: palma, aplikace, software

Nejčtenější

Berte, dokud je. Mobil pro fajnšmekry po neúspěchu drasticky zlevnil

Essential PH-1

Keramické tělo, jeden z nejmodernějších procesorů, 128 GB vnitřní paměti a velký displej s tenkými rámečky a...

Konkurenci poprvé ukazuje záda, Huawei P20 Pro je nejlepší smartphone

Huawei P20 Pro

Čínský Huawei si dal letos na nových modelech řady P20 opravdu záležet. Model P20 Pro chce být tím nejlepším...Drsná metoda autoškoly, žáci museli položit své mobily na silnici

Neobvyklý způsob učení parkování v čínské autoškole

V čínské autoškole vymysleli originální způsob, jak naučit studenty velmi opatrně zaparkovat. Na čáry vyhrazené pro...

Američtí teenageři se mohou z iPhonů zbláznit. A zájem roste

iPhone 8 Plus v Drážďanech

Ve Spojených státech je mezi mladými uživateli smartphonů enormní zájem o iPhony - v současnosti je vlastní 82 procent...

Bezplatná služba Spotify u O2 končí. Zatrhl ji ČTÚ

Operátor O2 nabízí zákazníkům prémiový účet Spotify na tři měsíce zdarma

Od června 2016 umožňovalo O2 zákazníkům využívat službu Spotify zcela bezplatně. Podle Českého telekomunikační úřadu...

Další z rubriky

Ušetříte za mobilní data. Facebook vám ukáže bezplatnou wi-fi

Find Wifi funkce na Facebooku

V aplikaci sociální sítě Facebook se objevila nová užitečná funkce - dovede vás nasměrovat k nejbližší veřejné wi-fi...

Aplikace ukazovala otravující čísla. Data kradl antivir přímo z mobilů

Škodlivý kód Cooligan napadá zařízení s Androidem 4 a 5

Zajímavý model vymyslelo studio DU. Jedna jejich android aplikace ukazovala, kdo volá, včetně obtěžujících čísel...

Online randění pozastaveno. Facebook nechtěně odstřihl uživatele od Tinderu

Aplikace Tinder

Změna bezpečnostních nastavení Facebooku v reakci na nedávné skandály s úniky dat má celkem závažný důsledek pro ty,...Najdete na iDNES.cz