Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kupujeme si mobily, které se nám líbí?

aktualizováno 
Příloha: V anketě našeho serveru dominovala Nokia, ale to není vše. Alcatel byl zase o něco úspěšnější než loni, Motorola pohořela, Ericsson se Sony budou mít po sloučení dobrou pozici. Jedno je ale jisté již nyní - lidé si často kupují jiné telefony, než které obdivují.

Nejjasnějším závěrem z letošní ankety Mobil roku je jistě to, že Nokia dominuje. Ovšem z výsledků lze vyčíst i další zajímavá fakta, která jsou zvláště ve světle širších souvislostí často velmi překvapivá. Proč světová dvojka Motorola tak pohořela? Jak to, že je Alcatel překvapivě úspěšný a Siemens je stále v českém království mobilních telefonů korunním princem.

Stejné komponenty, jiná popularita
Snaha maximálně zlevnit výrobu vede nejen automobilové koncerny, ale také výrobce spotřební elektroniky k unifikaci používaných komponentů. Nejde jen o slučování velkých firem mezi sebou, jako například u Ericssonu a Sony, ale také o používání stejných komponentů mezi různými modely, neřkuli dokonce značkami. Hodně zřetelným příkladem je Nokia 5510, kterou tvoří 3330 s jiným firmwarem a rozšiřující základnová deska. Sjednocování komponentů však zaznamenáte i na mnohem vyšší úrovni. Výrobce mobilních telefonů NEC vzdal vývoj svých vlastních desek zajišťujících komunikaci s mobilní sítí a používá GSM moduly Wavecom. Obdobně s modulem Siemens TC35 se setkáte u osobních organizérů od Hewlett Packard, Sharpu či Casia. Typickým příkladem vytváření aliancí mezi výrobci je smart-phone Siemens SX-45, který mimo jiné kombinuje PDA Casio se zmíněnou TC35. V nejbližší době jen těžko budeme moci očekávat, že další rivalové na trhu s mobilními telefony standardu GSM začnou používat shodné platformy. Ovšem u UMTS tato otázka začíná být hodně aktuální. Vývoj je složitý, investice značná a budoucnost nejistá.

O první příčky se již v minulých letech prala Nokia především se Siemensem, Ericssonem a Motorolou. Hned při prvním porovnání s vývojem trhu je zřejmé, že Mobil roku, sledující oblibu jednotlivých telefonů u zákazníků, nekoresponduje s celosvětovým prodejem telefonů. Zkrátka, lidé hlasují pro telefon, který se jim líbí, ale pořídit si často musí jiný, protože na ten vysněný nemají.

Ukázkovým příkladem je Motorola, která v Mobilu roku pohořela. Nepočítáme-li kategorii chytrých telefonů, jež si velké procento uživatelů nepořídí (jsou příliš drahé), pak dokázala Motorola svým největším soupeřům úspěšně konkurovat jen mezi stylovými přístroji díky mobilu V66. Přitom z pohledu podílu na trhu s mobilními telefony je tato společnost dlouholetou dvojkou za Nokií, svých patnáct procent si drží pevně. Pravdou však je, že její úspěchy jsou z velké části založené na dominantním postavení v severoamerickém regionu. V Evropě Motorolu již rok předhánějí dravci, jako je Siemens, Alcatel  a pochopitelně i celosvětově třetí Ericsson.

Ve skutečnosti však prodej Motoroly ani v Evropě není tak špatný jako výsledky v Mobilu roku. Například telefony Motorola T180 a T2288 se většině lidí nelíbí, ale přesto je vlastní poměrně hodně uživatelů. Na rozdíl od jiných přístrojů jsou totiž právě tyto modely velmi levné, a proto také dostupné. Jsou ideálním dárkem rodičů dětem - hodně vydrží a jejich případná ztráta vás tolik nemrzí.

Výrobce Úspěšnost na telefon (%)
Nokia 39,54
Siemens 11,56
Alcatel 9,83
Ericsson 6,67
Sony 6,05
Panasonic 3,1
Motorola 3
Philips 0,98
Samsung 0,86
Sagem 0,8

(Číslo v této tabulce ukazuje, kolik procent hlasů získal průměrně jeden ze zúčastněných telefonů výrobce.)

Zajímavá je pozice Alcatelu, který z pohledu poměru mezi množstvím zúčastněných telefonů a úspěšností skončil na třetím místě. Dobrý výsledek mu zajistila především obliba low-endových modelů One Touch 501 a One Touch 511, ale ani manažerský telefon One Touch 701 nepropadl, získal páté místo s 6,36 procenty hlasů.

O tom, že spojení Ericssonu se Sony bylo tou nejlepší možnou svatbou pod sluncem, hovoří i podobná úspěšnost obou firem v anketě. Jejich spojení může v příštím roce přinést Siemensu solidního protivníka v boji o druhé místo.

Z nejnovějšího vývoje na světovém trhu (výsledky za třetí čtvrtletí roku 2001) vystupuje nový dravec, korejská firma Samsung. S podílem 7,5 procenta se vyhoupla na čtvrté místo před lehce klesající Siemens. V České republice se však zatím telefony Samsung příliš neprodávají, mezi operátory se jim podařilo prosadit jen u Paegasu. Právě proto, že je v České republice zatím spíš neznámý, Samsung v Mobilu roku neuspěl. Lidé, kteří se přímo o mobilní telefony nezajímají, považují Samsung jen za „jakýsi asijský telefon“.

Procentuální podíl na světovém trhu s mobilními telefony:

Výrobce 3Q 2001 4Q 2000 Rok 2000 Rok 1999
Nokia 33,4 33,9 30,6 26,9
Motorola 15,7 12,7 14,6 16,9
Ericsson 8 8,7 10 10,5
Samsung 7,5 - 5 6,2
Siemens 7,2 6,5 6,5 4,6
Panasonic - 5 5,2 5,5
Alcatel - 5,6 - -

Jako vždy se ukazuje, že výsledky ankety o nejlepší výrobek se vůbec nemusí shodovat s tím, co se nejvíc prodává. Ono totiž platí, že kvalita něco stojí, a když lidé hlasují o Mobil roku, většinou při rozhodování nevítězí poměr cena/výkon. Důležité pro úspěch v anketě je být známý (na to doplatil například Samsung) a spolehlivý (prokletí Sagemu). Dokud bude Nokia technickým průkopníkem a hlavně marketingově dobře organizovaným kolosem, těžko někdo její hegemonii v prodeji i oblibě poruší.

O historii a vývoji ankety, o náladách uživatelů a úspěších výrobců se dočtete v článku Mobil roku v širších souvislostech.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Další z rubriky

Tváří se jako nejlepší top modely, ale stojí i méně než polovinu

Špičkové smartphony tradičních značek dnes často stojí i více než dvacet tisíc...

Špičkové smartphony tradičních značek dnes často stojí i více než dvacet tisíc korun. Teď, než přijdou na trh nové...

Xiaomi chce být jedničkou. Tímto modelem útočí na konkurenci cenou

Xiaomi Redmi 5 Plus

Do redakce nám dorazila jedna z novinek od Xiaomi představených před koncem loňského roku. Už tehdy se o příchodu...

Dvě levné novinky se skoro stejnou výbavou. Hezčí je ten levnější

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české...

Při uvedení modelu Honor 7X koncem loňského roku v Londýně nám zástupci české pobočky tvrdili, že v Česku se bude...Najdete na iDNES.cz