Kudy? Tudy! (Jak se budeme ztrácet a nalézat v budoucnosti)

  • 3
Jste ztraceni v cizím městě, nemluvíte místním jazykem a máte zpoždění. Co uděláte? Vezmete svůj mobilní telefon, vyfotíte nejbližší budovu a odešlete. Za chvíli se dozvíte, kde jste a jak se dostanete na místo schůzky.

Roberto Cipolla a Duncan Robertson podle New Scientist Online vyvinuli program, který umí porovnat fotografii budovy s databází snímků. Dva výzkumníci z University of Cambridge doufají, že jejich systém bude jednou masově využíván. Za malý poplatek vám rozpoznávací software na vzdáleném serveru přesně určí polohu a pošle zpět pokyny, jak dorazit k cíli.

Databáze obsahuje trojrozměrné modely skutečných ulic, takže software umí vyhodnotit pozici uživatele s přesností jednoho metru. Tato přesnost je obdivuhodná, zvláště když jí porovnáme s dalšími podobnými běžně používanými systémy.Systém GPS pracuje s přesností okolo 10 metrů, navíc může být používán jen v místech, kde je umožněn příjem satelitního signálu. Tedy ve městě s vysokými budovami je výhled na družice velmi ztížen. Určení polohy díky síti GSM (buňky) vykazuje přesnost 50 – 100 metrů.

„Když uživateli řeknete, že je v blízkosti nějakého objektu, nestačí to,“ říká Jahn Craig ze společnosti Cambridge Positionig Systems, která se zabývá vývojem softwaru pro určování pozice pomocí mobilního telefonu. Výhodu nového systému je podle něho hlavně to, že uživatel ví, kterým směrem míří. Může dostat pokyn typu „otočte se doleva a jděte“, případně je možné dostat informace o budově na fotografii. Jakmile systém dostane snímek, začíná identifikovat svislé a horizontální křivky. Poté dojde k zakřivení obrázku tak, že všechny svislé čáry jsou rovnoběžné, stejně tak horizontální. Model budovy je přizpůsoben do zjednodušené podoby, zmizí úhly vzniklé polohou uživatele při pořizování obrázku. Pak software „prohlíží“ detaily, jako jsou dveře a okna a porovnává intenzitu barev okolo nich. Nakonec dojde ke srovnávání s objekty v databázi, ke zrychlení celého procesu je využito polohové informace sítě GSM.

Posledním krokem je využití rozdílů mezi srovnávanými snímky dané budovy k výpočtu přesné polohy uživatele. Software může srovnávat obrázky pořízené v různých částech dne, z rozdílných úhlů i s měnícím se provozem na chodnících a ulici. Pro člověka zdánlivě jednoduchý proces je pro počítač velmi složitou matematickou úlohou. Možnost využití tohoto systému v praxi je nejistá. Otázka zní: jsou lidé připraveni za jeho používání platit a jak často ho budou využívat? Zatím jsou vývojáři optimističtí, v březnu získali zdroje pro vytvoření prototypu pokrytí všech budov v centru Cambridge. Možná se rodí systém, který bude za několik let fungovat ve všech velkoměstech světa…