Premium

Získejte všechny články mimořádně
jen za 49 Kč/3 měsíce

Který výrobce telefonů zná zákazníky nejlépe

Podíl na trhu mobilních telefonů je společně s finančními výsledky nejjasnějším ukazatelem úspěšnosti výrobce. Z posledního srovnání vyplývá, že Nokii zatím nedokáže nikdo zastavit. Zato na dalších medailových místech začíná být horko. Siemens, jako nebezpečný černý kůň, dýchá na záda unaveným gigantům - Ericssonu a Motorole.
Stejně jako finanční výsledky i podíl na světovém trhu mobilních telefonů ukazuje, že finská Nokia potvrzuje své vedoucí postavení mezi výrobci. Kromě ní dokázal svou pozici na trhu posílit jen německý Siemens. Ostatní společnosti spíše stagnovaly nebo dokonce klesaly. Vyplývá to z údajů o podílu na trhu ve třetím čtvrtletí 2000, které v pátek 5. ledna zveřejnila agentura Gartner Dataquest. Stojí za tímto vývojem nově uvedené telefony?

Mají úspěch

Nokia si upevnila své postavení v čele. Ve třetím čtvrtletí svými telefony zaplavila 30,6 procent trhu, což je o 3,1 procenta více, nežli ve čtvrtletí předešlém. Přestože právě ve druhém čtvrtletí Nokia zaznamenala drobný propad, ve třetím se již vrátila ke svému vzestupnému trendu, který se projevuje s menšími výkyvy již delší dobu. Letní měsíce byly úspěšné, rozhodně také díky novým telefonům 6210 a 3310. Ty se sice na světový trh dostaly až v polovině září, ale díky velkému očekávání zákazníků zaznamenaly ihned velký objem prodeje.

Siemensu se podařil velký krok, když si za třetí čtvrtletí připsal navíc stejný díl trhu jako Nokia a skončil tak mezi výrobci na čtvrtém místě s 8,6 procenta. V případě Siemensu odvedly největší kus práce telefony série 35i, tedy C35i, S35i a M35i. Stejně jako tomu je u Nokie a jejích 6210 a 3310, modely Siemens S35i a C35 jsou špičkami ve svých kategoriích, jak o tom hovoří i výsledky letošní ankety Mobil roku. Na trh byly uvedeny již ve čtvrtletí druhém, ale k jejich velkému rozšíření došlo právě až v létě. Například v České republice se tyto telefony začaly prodávat až na začátku června.

Podíl výrobců mobilních telefonů na trhu

Nedaří se

Podíl u těchto dvou společností stoupl na úkor poklesu v pořadí druhého a třetího z výrobců, tedy Motoroly, respektive Ericssonu. Ten má se svou divizí mobilních telefonů problémy již téměř rok a jak ukazují čísla o prodeji, nejde jen o finanční ztráty. (Více například v článku Rozlučme se s telefony Ericsson?.)Ericsson se ovšem nemůže příliš divit, neboť ve třetím čtvrtletí představil pouze jeden telefon, poměrně drahý hi-endový R320. Trhu ovšem vládnou levné telefony, které představují 70% prodeje. Ericsson nové zajímavé low-endy (A1018, A2618, T20) uvedl později a tak jejich nástup ovlivní až výsledky posledního čtvrtletí roku 2000.

Motorola na letní období roku 2000 asi nebude vzpomínat v dobrém. Podobný problém jako Ericsson postihl i jí. Kromě exkluzivních telefonů Timeport P7389 a posledního modelu V série se pokusila zákazníky oslovit jen nepříliš povedenými low-endy T180 nebo V2288. Motorola utrpěla největší pokles ze všech firem, o celých 2,3 procenta.

Poslední dvě společnosti, které se pohybují nad pětiprocentní hranicí, jsou francouzský Alcatel a japonský Panasonic. Alcatel, který býval před Siemensem, s ním nyní kvůli stagnaci ztratil kontakt a zůstal u podílu 5,6 procenta. Prodej jeho nových telefonů One Touch z řad 300, 500 a 700 se totiž projeví až v posledním čtvrtletí. Panasonic lehce klesl, má nyní 5,4 procenta na trhu.

Jak to je a jak to bude

Výkonný ředitel společnosti Nokia Jorma Ollila po zveřejnění výsledků za třetí čtvrtletí lehce zklamaně uvedl, že společnost, která je největším a světovým výrobcem mobilních telefonů, získala ve sledovaném období pouze několik procentních bodů. Na prosincovém výročním zasedání analytiků v Londýně přitom uvedl, že Nokia v příštích třech letech hodlá růst rychleji než celkový trh mobilních telefonů a získat tak podíl na úkor svých konkurentů. Dodal, že Nokia chce být lídrem na trhu všech produktů mobilních telefonů, uvedla agentura Reuters.

Čísla za poslední tři měsíce roku 2000 se dozvíme až na konci března, ale napovědět by mohly finanční výsledky, které jednotlivé firmy zveřejní v následujících čtrnácti dnech. Přesto lze již dnes odhadnout, že Nokia svou pozici nejspíš udrží. Motorola a Ericsson by jistě rády svůj pokles zastavily, ale to se jim může podařit až nyní, na začátku roku 2001, pokud vůbec. Propad obou společností již trvá déle, ale na hranici deseti procent by se mohl zastavit. Získávat ztracené pozice ovšem bude velmi těžké.

Jak dopadne souboj na hranici pětiprocentního tržního podílu závisí především na úspěchu nových telefonů Alcatel. V každém případě, Siemens se již od této skupiny odpoutal. Donedávna se hovořilo o třech velkých výrobcích mobilních telefonů, za nimiž se o poznání dál hemžili drobnější firmy. Nyní se rýsuje nové rozdělení. Nokia jako suverénně dominantní společnost s třetinovým podílem a za ní vyrovnaná trojice – Motorola, Ericsson a Siemens. Právě německá firma se stává jakýmsi černým koněm, který již dýchá na paty Ericssonu. Pokud se Ericsson nedostane ze svých problémů, třetí místo nejspíš dlouho neudrží.

  • Nejčtenější

Ukradené auto s AirTagem si našel, ale od policie dostal vynadáno

4. května 2024  7:02

Vyjít ráno před dům a nenajít tam svůj vůz je noční můrou každého majitele. Do takové...

Tento levný tarif T-Mobilu nemá díky ceně na českém trhu konkurenci

8. května 2024

U T-Mobilu jde již o jakousi tradici, že s příchodem nového měsíce obmění svou akviziční nabídku....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Továrny na iPhony zejí prázdnotou, Apple z nich utekl

7. května 2024

Čínské továrny Foxconnu, kde se ještě donedávna vyráběly iPhony, nyní připomínají „města duchů“....

Nový vědecký objev zdvojnásobí životnost baterií. Klíč je v nabíjení

4. května 2024

Premium Nový způsob nabíjení lithium-iontových baterií může podle studie německých vědců zdvojnásobit...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Umělá inteligence na nových smartphonech od Huaweie svléká lidi

5. května 2024  7:02

Na poli smartphonů je současným trendem implementace umělé inteligence. Ta nabízí stále širší...

Kulturní ikona. Slavná nokia se po 25 letech vrací v novém provedení

10. května 2024  7:02

Zanedlouho se do prodeje dostane reinkarnace legendární nokie, která měla velký podíl na rozvoji...

Měl by to být hit českého trhu. Nadchne foťákem a funkcemi

10. května 2024

Google začíná v Česku prodávat smartphony Pixel. Firma k tomu v Praze uspořádala vlastní akci, na...

O2 arena, jak ji neuvidíte. Tady zařizují, abyste z hokeje poslali fotku

9. května 2024

Už v pátek vypukne v Praze a Ostravě boj o titul hokejového mistra světa. Pražská utkání hostí...

Cenově výhodný Pixel 8a má dobrou výbavu. Hned ho koupíte i v Česku

8. května 2024  7:02

Google představil svůj nový smartphone Pixel 8a. Je to pokračovatel výhodné série smartphonů, u...

Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?
Jak předejít syndromu náhlého úmrtí kojence?

Syndrom náhlého úmrtí kojence (SIDS – sudden infant death syndrome) je doslova noční můrou všech rodičů. V současné době lze tomuto zbytečnému...

V 59 letech zemřela herečka Simona Postlerová, ještě v sobotu zkoušela

Zemřela divadelní a filmová herečka Simona Postlerová, bylo jí 59 let. Zprávu o úmrtí potvrdil nadační fond Dvojka...

Titěrné sukně i míčky na podpatcích. Zendaya vzkřísila trend tenniscore

S nadsázkou bychom mohli říct, že největší tenisovou událostí tohoto roku je premiéra snímku Rivalové. Aspoň co se módy...

Zpěvačka Tereza Kerndlová měla autonehodu. Poslala vzkaz ze záchranky

Tereza Kerndlová (37) a její manžel René Mayer (53) měli v úterý ráno autonehodu. Na mokré vozovce do nich zezadu...

Kamion před nehodou vůbec nebrzdil, moderní tahač by tragédii zabránil

Policie obvinila řidiče za smrtelnou nehodu na D1. Litevský kamioňák narazil do osobního auta a natlačil ho na tahač s...

První světová válka zničila část Francie natolik, že tu stále řádí smrt

Řídkým rozvolněným lesem pokrytá pahorkatina u francouzského Soissons, Compiégne, Lens či Cambrai přirozeně svádí k...