Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Který operátor nejlépe naviguje (test)

aktualizováno 
Všichni čeští mobilní operátoři již nabízejí nějakou službu pro navigaci. Paegas má Navigátor, Eurotel Mobilního průvodce a Oskar provozuje Oskarkompas. Přestože jsou si podobné, rozdílů se najde dost. Pokusili jsme se zjistit, jak dobře fungují.

Mobily svým majitelům dnes umí usnadnit orientaci. Všichni mobilní operátoři u nás totiž již nějakou variantu navigačních služeb nabízejí. Jejich řešení jsou však do značné míry rozdílná, a proto se také každá z aplikací hodí pro jiné situace. Víte, kdy se vám vyplatí zeptat se mobilu a kdy je jednodušší obrátit se na domorodce?

oskarkompas_vasepoloha

Základním rozdílem mezi aplikacemi různých operátorů je jejich řešení. Zatímco Eurotel a Oskar vsadili na WAP s jeho možností omezené grafiky, Paegas využívá svůj dlouholetý trumf, SIM toolkit. Nemůže tedy nabídnout mapu, která by vám s textovou zprávou přišla, ale zase vás nenutí zadávat polohu, neboť si ji zjistí sám na základě lokalizace pomocí své sítě.

Těžko lze určit, který z přístupů je jednoduše lepší. V závislosti na vaší momentální situaci se vám může hodit vždy jiná z navigačních služeb. Obecně platí, že jde o služby vhodné především do měst. V přírodě se totiž budete muset spolehnout raději na klasickou mapu, protože zde není dost použitelných orientačních bodů (restaurací, hotelů nebo pošt). Také aplikace Paegasu ztrácí na použitelnosti, protože určení polohy je v místě s malou hustotou základnových stanic dost nepřesné (stovky metrů až kilometry).

mobilni_pruvodce_vysilac

Jak fungují?

Eurotel a jeho Mobilní průvodce se spoléhá na ruční zadání polohy. Můžete zadat ulici nebo jen obec (vhodné zvláště pro vesnice), případně některý z místních objektů, který by mohl být na mapě - například rybník nebo kopec, nebo objekt jako nádraží či hotel. U ulice nyní nově (v základní verzi tato funkce nebyla) můžete upřesnit polohu i pomocí čísla popisného. Zajímavé, i když ne vždy dobře využitelné, je směrování uživatele podle polohy slunce nebo důležitých orientačních bodů.

Oskarkompas pracuje stejně jako mobilní průvodce Eurotelu, ve městech také podporuje kromě zadání ulice i upřesnění pomocí čísla popisného. Určení kompletní adresy vás bohužel zdrží o půl minuty déle, ale přesnější udání polohy za to stojí.  Jinak lze jednoduše najít jistý objekt a následně ho využít jako určení své současné polohy. Oskarkompas vám také poradí, kterým směrem máte jít k cíli. Stačí mobil nasměrovat ke slunci a vyrazit, kam vám šipka ukáže.

navigator_pocet

Systémy jednotlivých operátorů zjistí vaši pozici různým způsobem. Paegas Navigator si ji zjistí na základě lokalizační SIM toolkitové aplikace, která pracuje s určením polohy pomocí sítě GSM. Podrobnosti naleznete zde. Díky tomu se nemusíte zabývat tím, kde právě stojíte, ovšem ani nemůžete údaj o své pozici upřesnit. Často ruční zadání sice zabere více času, ale je o poznání přesnější.

Porovnali jsme  všechny tři aplikace. Z naší pozice na Vinohradské ulici číslo popisné 10 v Praze 2 jsme se pokusili najít nebližší poštu, čerpací stanici a hotel (tyto objekty byly vybrány náhodně, dotazem na neinformovaného kolegu). Takže jak si stojí Mobilní průvodce, Paegas Navigator a Oskarkompas...

Pokus...

Pošta:
V této zkoušce lze porovnat jen dva z operátorů, Eurotel totiž ve své databázi pošty nemá. Nutno však podotknout, že toto zaváhání vyvažuje například seznamy vodních ploch, sportovišť a kulturních památek, které zas postrádá konkurence.

Oskar s Paegasem však prošli zkouškou navlas stejně. Oba nalezli poštu v Italské ulici číslo 3 (asi 300 metrů). Oskar byl lepší v určení pozice, malá mapka a textový popis „Toto misto se naleza na rohu ulic Anglicka a Italska“ celkem snadno navádí k cíli. Paegas se sice omezil jen na adresu, ale zase dodal rovnou i telefonní číslo. To u Oskara najdete, pokud použijete odkaz „Info“.

mobilni_pruvodce_rajska mobilni_pruvodce_penzion mobilni_pruvodce_cena
Mobilní průvodce Eurotelu

Čerpací stanice:
V této sekci byla nejzajímavější situace s Paegas Navigatorem. Ukázala se praktická výhoda i nevýhoda lokalizace pomocí sítě. Kromě toho firma, která RadioMobilu dodává databáze objektů, přehlédla jednu pumpu.

Položku „Čerpací stanice“ najdete v Paegas SIM toolkit menu v sekci „Auto“. Dříve, než se vás systém zeptá na počet nejbližších stanic, jejichž adresy chcete zaslat, umožní upřesnit, o kterou konkrétní stanici se vám jedná. Stačí tak do boxu napsat např. Aral a bude vám doručena SMS s adresou nejbližší benzínové pumpy této značky. Vzhledem k tomu, že jsme vyžadovali jednoduše tu nejbližší pumpu, pokračovali jsme bez zadání textu. Přišly nám SMS zprávy, které nás informovaly o dvou čerpacích stanicích Agip (700 a 1100 metrů), jedné ÖMV (1500 metrů) a Benzina na Argentinské (skoro tři kilometry). Ovšem Benzina nacházející se necelých pět set metrů od nás vůbec nepřišla na řadu, evidentně nebyla v databázi. Pořadí vyhledaných stanic se také měnilo podle toho, jak jsme přecházeli. Padesát metrů od jednoho konce chodby na druhý měnilo pořadí na druhém až čtvrtém místě -  zapracovala lokalizace.

Eurotel a Oskar uspěli bez problémů, oba nalezli benzínovou stanici Benzina v ulici U Rajské zahrady, která je od nás blíž než půl kilometru. Další v nabídce byly ve vzdálenosti okolo necelého kilometru a vesměs se shodovaly s výsledky Paegasu.

navigator_benzina navigator_agip1 navigator_agip2
Paegas Navigator

Hotel:
V tomto případě došlo k vzácné shodě mezi Paegasem a Eurotelem. Paegas má na rozdíl od ostatních dvou operátorů v sekci ubytování výběr z položek „Hotely“ a „Penziony“. V hotelech našel čtyřhvězdičkový Don Giovanni. Přestože se tento hotel nachází na ulici Vinohradská, je od nás vzdálen téměř dva kilometry, zatímco na Václavském náměstí (necelých 500 metrů) je hotelů až dost. Zřejmě jsme měli smůlu a přihlásili jsme se ke vzdálenější BTS, tudíž naše poloha nebyla tak přesně určena. Eurotel měl Dona Giovanniho na třetím místě (jen s nesmyslnou cenou za pokoj), druhý byl malý hotel necelých 150 metrů od nás a zvítězil penzion hned za rohem. Ten našel i Paegas v sekci penziony.

U Oskara jsme se dozvěděli o stejném hotelu, jako u Eurotelu vzdáleném necelých 150 metrů. Další čtyři pak byly do vzdálenosti 500 metrů, na kilometr vzdálený Don Giovanni se nedostalo.

Výsledek

Služby našich operátorů, které mají uživatelům pomoci s orientací, patří rozhodně mezi to lepší, co svým zákazníkům nabízejí. Jasný verdikt o tom, kdo je lepší, nelze vyřknout, ale k několika postřehům jsme přeci jen došli.

oskarkompas_italska oskarkompas_mapa oskarkompas_smerslunce
Oskarkompas

Eurotel je ideální pro pravověrné turisty, kterým se budou hodit databáze místních objektů (rybníky apod.), hradů a zámků. Také potřebné železniční a autobusové stanice jsou velmi šikovné. Při určování polohy podle objektu by se hodila větší pestrost  databáze (restaurace, pošty apod.). Naopak velkou výhodou je zapamatování si vaší poslední polohy, kterou pak nemusíte stále znova zadávat. Osobní nastavení umožňující zvolit si prioritu podle platební karty, typu vozidla a maximální ceny za dvojlůžko v hotelu je krok správným směrem, který nikdo jiný nemá.

Hlavní slabinou Oskara je asi čas. Přesnost při hledání nejbližších objektů je velmi dobrá, právě díky přesnému zadání pozice. Potom však uživateli chybí možnost uložit si svou polohu pro pozdější použití, aby nemusel stále zadávat znova. Výhodou je však dobrá databáze restaurací.

Paegas je oproti ostatním dvěma teoreticky dál, pokud jde o technologii. Rozhodl se udělat onen riskantní tah a vsadil na lokalizaci pomocí sítě. Tyto služby by měly zvláště v sítích třetí generace představovat jednu ze základních aplikací, v síti GSM je však ještě třeba dolaďovat. Uživatel se nemusí o nic starat, vše za něj udělá síť ve spolupráci s telefonem. Zato však musí počítat s tím, že ho někdy bude Navigátor posílat dál, než je nezbytně nutné, jenom proto, že se přihlásí k jiné BTS.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Na klávesnici od Googlu můžete mít jen dva znaky. Tečku a čárku

Klávesnice od Googlu bude umět i moresovku

Google oznámil, že jeho softwarová klávesnice Gboard bude podporovat psaní pomocí Morseovy abecedy. A to jak na...

Důvodem obchodní války USA a Číny mají být 5G sítě. Důkazů je málo

Ilustrační snímek

Jedním z hlavních důvodů aktuální obchodní války mezi USA a Čínou, kdy země vzájemně zavádí různá cla, má být...

Obyčejné mobily někde táhnou víc než iPhony. Google do nich investoval

Nokia 8110 4G

Google nesází pouze na svůj operační systém Android, ale nyní se snaží proniknout i do segmentu obyčejných mobilů. Do...

Najdete na iDNES.cz