Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kráska samá vráska - dlouhodobé zkušenosti s manažerskou Nokií E65

aktualizováno 
Téměř po roce prodeje je Nokia E65 stále velmi žádaným zbožím. My jsme ji po stejně dlouhou dobu aktivně používali a dnes vám přinášíme dlouhodobé zkušenosti s touto manažerskou kráskou.

Nokia E65 | foto: Nokia

Na trh se model E65 dostal v březnu loňského roku, do prvních narozenin mu tak zbývá jen pár desítek dní. I přes své stáří však oslovuje zákazníky i dnes, zejména díky přívětivé ceně i slušným dotacím našich operátorů.

E65ka vnesla do manažerské třídy Nokia Eseries jako první alespoň trochu stylu. Rozvířila tak vody, kterým v té době kraloval velmi konzervativní model E50, lákaje na velmi příjemnou cenu již od začátku svého prodeje. E65 měla být jeho alternativou pro módněji zaměřené jedince.

Po roce intenzivního používaní jako primárního přístroje však i tento model odkryl své zjevné nedostatky, které si popíšeme v dnešním článku. Předem upozorňuji, že jsem se k telefonu choval zcela standardně a vady na něm vzniklé odpovídají běžnému dennímu užívání.

Vzhled - vrásky se objevily brzy

První své poznatky směřuji k povrchové úpravě telefonu. Zde se totiž objevil první problém, a to jen pár týdnů poté, co jsem E65 začal používat. Zejména na horní hraně přístroje se začala samovolně odlupovat barva a tento problém se jako mor časem rozšířil po celém telefonu. Dnes oloupaná místa najdeme v podstatě na všech stranách přístroje, což jeho vzhledu rozhodně nesvědčí.

Dlohodobé zkušenosti s Nokia E65

Nutno však upozornit na fakt, že s telefonem se dodává i ochranný pytlík, který by možná tento neduh odstranil či minimálně oddálil. Předpokládám ale, že pytlík, evokující vzpomínku na dětskou hru "kuličky", začne používat jen minimum z nás. Předem tak oznamuji, že jsem telefon nosil "nahý" na standardním místě - v přední kapse džín.

Dlohodobé zkušenosti s Nokia E65

Překvapen jsem byl naopak kvalitou konstrukce. Již v recenzi jsem totiž zmiňoval, že výsuvný mechanismus má citelnou vůli, a i když jsem si v té době zpracování pochvaloval, příliš jsem nevěřil v zachování jeho vlastností i v budoucnu. Dnes musím smeknout, protože telefon konstrukčně nijak nestrádá ani v tuto chvíli.

Dlohodobé zkušenosti s Nokia E65

Časté používání naopak uškodilo vzhledu navigační klávesy. Pryč jsou doby, kdy mne okouzlovala svým chromovým leskem. Dnes mne spíše straší barvou mědi.

Dlohodobé zkušenosti s Nokia E65

Displej - špína a nechtěné "vodoznaky"

Často jsem se potýkal i s neposlušným chlupem za krycím sklíčkem displeje. K němu se bohužel nečistoty dostanou poměrně snadno a prach budete foukáním do různých otvorů telefonu dostávat pryč zcela zbytečně. Lepší je se s tím smířit nebo skočit do servisu, kde vám přístroj vyčistí během chvíle a navíc za pakatel.

Dlohodobé zkušenosti s Nokia E65

Naopak oceňuji prakticky fungující světelné čidlo, které nejenže šetří baterii, ale dovoluje displeji i lepší čitelnost na přímém slunci. S ní jsem neměl nikdy nijak velké potíže, i když stále se slzou v oku vzpomínám na luxus monochromatických zobrazovačů. Pochválit musím i jas, barevnou věrnost i rozlišení použitého displeje.

Dlohodobé zkušenosti s Nokia E65

Bohužel i zde se na E65 snese poměrně velká kritika. Spodní řádky zobrazovače se totiž po čase odmítají vzdát svých nejčastějších návštěvníků, popisků kontextových kláves. Za necelý rok používání se totiž do displeje doslova vypálily. Ve chvílích, kdy nejsou tyto řádky ničím obsazeny, si tak můžete s trochou soustředění přečíst vlevo "Uvolnit" a vpravo "Konec".

Dlohodobé zkušenosti s Nokia E65

Ovládání - stávkující klávesa a hlemýždí rychlost

Mé praktické zkušenosti navíc odhalily, že čtyři klávesy uzavřené ve funkčním bloku (kontakty, vypnutí mikrofonu, skupiny a vlastní klávesa) jsem téměř nepoužíval. Přesto, když jsem si tento fakt uvědomil, jsem se snažil o nápravu. Bohužel se tím odkryl další neduh, a to občasné stávkování klávesy pro vstup do kontaktů. Nejde přitom o hardwarový problém, ale problém samotného systému.

Dlohodobé zkušenosti s Nokia E65

Nemile překvapen jsem byl i rychlostí systému. Do chvíle, než jsem do přístroje nahrál aplikaci Mail for Exchange (aplikace nabízená a distribuována přímo Nokií umožňující vzdálenou synchronizaci s Exchange serverem), jsem byl sice s rychlostí telefonu poměrně spokojen, po zaplnění jeho paměti kontakty, e-maily a událostmi v kalendáři se však přístroj rapidně přiblížil rychlosti šneka. Nejvíce patrné to bylo ve chvíli probíhající synchronizace, kdy telefon často doslova stávkoval.

Další poznatky z praxe - příjemná velikost i výbava

Tím jsem v podstatě vyčerpal ty nejzásadnější poznatky, nyní se již pokusím popsat osobní dojmy a preference. Ještě před tím se však pozastavím u výdrže baterie, které jsem se v minulých řádcích záměrně vyhýbal. Při běžném použití se totiž bude výdrž pohybovat ve zcela jiných hodnotách, v mém případě E65 požadovala nabíjení za cca 1,5 dne. Berte však v úvahu fakt, že se po celý den dožadovala dat z Exchange serveru.

Často mi na cestách vadila chybějící podpora HSDPA, což však záměrně zmiňuji až zde, jelikož není mnoho těch, komu by vadila stejně jako mně. Většinou totiž E65ku vídám v rukou běžných uživatelů, kteří si s aktivním používáním dat hned tak nepotykají.

Dlohodobé zkušenosti s Nokia E65

Z méně podstatných poznatků musím ještě zmínit velmi příjemnou velikost telefonu, díky níž se přístroj pohodlně nosí v kapse, výborná je i klávesnice, na které se dají pohodlně a rychle psát i dlouhé e-maily, a chválu posílám do Nokie i za ucelenou podporu kancelářských programů. Nikdy jsem se nesetkal s případem, že bych si mimo redakci nemohl otevřít nějakou tiskovou zprávu nebo jinou přílohu přijatou v elektronické poště.

Dnes už dobrá koupě

Závěrem bych tedy rád vyřkl ortel a ten zní: Nokia E65 není vůbec špatný telefon - má styl, slušnou výbavu a dnes i cenu. Má však jisté nedostatky, které se ale mnoha uživatelů nemusí týkat. Podmínky, ve kterých náš exemplář po necelý rok pracoval, jsou velmi specifické.

Mechanické odření barvy se dalo čekat a softwarové nedostatky může odstranit snadný upgrade firmwaru (nový ještě nevyšel). Před rokem, kdy cena šplhala k 14 tisícům, bych koupě nejspíše litoval, dnes při ceně do devíti tisíc korun mi přijde Nokia E65 více než zajímavou volbou. Jen ji budete muset chovat jako v bavlnce.

Autor:


Témata: aplikace, Nokia, Nokia E65

Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Nové nokie znají české ceny. Jsou u nás dražší než v Evropě

Nokia 5.1 na premiéře v Moskvě

Ceny chytrých telefonů bývají v Česku často o něco vyšší než jinde v Evropě nebo ve světě. Platí to i pro novinky...

Bez výřezu už to asi nepůjde. Nokii unikl další připravovaný telefon

Nokia 5.1 Plus

Zatímco první mobil značky Nokia s výřezem displeje, tedy model X6, se dostal pouze na čínský trh, tak tento kousek...

Tlačítková Nokia 3310 může stát 100 000 korun. Nic extra navíc neumí

Gresso 3310

Předností obyčejných telefonů je kromě delší výdrže baterie i nízká pořizovací cena. Nicméně i tlačítkový mobil může...

Najdete na iDNES.cz