Ilustrační snímek

(ilustrační snímek) - zloděj, dům, zabezpečení | foto: Profimedia.cz

Kradou se především drahé mobily, blokování ale počet krádeží snížilo

  • 2
Od zavedení blokování ukradených mobilních telefonů klesl počet jejich krádeží. Levné přístroje zloděje příliš nezajímají. Asi 10 % ukradených telefonů se daří navrátit původním majitelům. Denně je v Česku ukradena asi padesátka telefonů.

Služba blokování ukradených mobilních telefonů se v praxi osvědčila. "Určitě ji považujeme za pozitivní. Nejen že si na ni lidé rychle zvykli, ale zaznamenali jsme i menší zájem o kradené telefony nižší cenové kategorie. Pachatelům se už nevyplácí odblokovávat levné telefony," říká policejní mluvčí Pavla Kopecká.

Přitom prý vychází ze zkušeností samotných policistů, policie jako taková statistiky o průměrné ceně ukradených telefonů nevede.

Pozitivně se ke službě blokování ukradených mobilů staví i mobilní operátoři. "Každé opatření, které komplikuje život zlodějům, má smysl," potvrzuje Mirek Čepický z Vodafone.

Mobilní operátoři se ale jinak shodují, že blokování mobilních telefonů je spíše věcí policie, která spravuje samotnou databázi. "Pátrání po odcizených věcech je ze zákona jedním z úkolů policie. Ta na základě svých pravomocí může požádat operátory o ty informace z telekomunikačního provozu, které jsou nezbytně nutné pro nalezení odcizeného mobilního telefonu," říká k problematice Kateřina Frydryšková z tiskového oddělení Telefóniky O2.

Od října roku 2007, kdy byla tato služba v režii policie spolupracující s mobilními operátory spuštěna, bylo zablokováno celkově něco přes 25 tisíc telefonů. Snadno si tak spočítáme, že za 17 měsíců funkčnosti služby to znamená, že denně je v Česku ukradeno asi padesát telefonů. To ostatně potvrzuje i operátor T-Mobile, který nám prozradil, že v databázi přibývají desítky telefonů denně a že v přírůstku nejsou žádné výrazné výkyvy.

Zhruba 10 % telefonů se daří vracet majitelům. Policie tak podle mluvčí Kopecké navrátila od začátku funkčnosti systému už 2 474 telefonů. A zdá se, že se daří úspěšnost v tomto případě mírně zvyšovat. Krátce po zavedení služby, v lednu 2008, bylo zablokováno již 6 700 telefonů, jen 360 z nich bylo opětovně odblokováno. V květnu 2008 databáze obsahovala 11 361 telefonů, vrácených jich bylo 962.

Policie tvrdí, že ročně je ukradeno asi 25 tisíc telefonů, přitom tolik přístrojů obsahuje databáze blokovaných přístrojů za rok a půl provozu. Počet skutečně zablokovaných telefonů je tak nižší než počet ukradených. Někdy poškozený událost vůbec nenahlásí, jindy nedodá policii IMEI telefonu, které je potřebné k jeho zablokování. To totiž má poškozený těžko u sebe v době, kdy hlásí krádež, mnohdy pak doma nenajde doklady od telefonu nebo se mu jednoduše na služebnu nechce znovu jen kvůli sdělení IMEI.

Policie i přesto tvrdí, že celý systém neznamená výraznou administrativní zátěž. Policisté byli řádně proškoleni a spuštění služby předcházela informační kampaň pro veřejnost. Celý proces blokování proto funguje vcelku hladce. Obdobný názor mají většinou i bazary, kterým hrozí, že mohou vykoupit telefon, který bude brzy zablokován.

Co byste měli vědět
  • Zablokovat telefon lze pouze v případě jeho odcizení, nikoli ztráty. Pokud policii uvedete v tomto smyslu v omyl, dopouštíte se nejméně přestupku proti pořádku ve státní správě, za který lze uložit pokutu do výše 10 000 Kč. V některých případech lze toto jednání posoudit i jako trestný čin s trestem odnětí svobody až na 3 roky.
  • Zda je mobilní telefon evidovaný jako odcizený, můžete zjistit na internetových stránkách ministerstva vnitra nebo pokusem o navázání spojení. U zablokovaného telefonu se ozve upozornění, že je "tento telefonní přístroj evidován v seznamu odcizených mobilních telefonů a jeho použití je ve všech sítích blokováno".
  • Policie má právo mobilní telefon odblokovat, resp. nezablokovat, v případě, že by tento postup ztížil vyšetřování.
  • Žádný z operátorů nenese žádnou právní odpovědnost za legitimnost a formální opodstatněnost požadavku. Toto je plně v kompetenci policie.
  • Blokace přes policii se netýká odcizené nebo ztracené SIM karty. Tu si může každý nechat zablokovat přímo u svého operátora, který ji provádí okamžitě po nahlášení ztráty.
  

Bazary porovnávají IMEI vykupovaného telefonu s databází, zablokovaný telefon nevykoupí. Může se samozřejmě stát, že se přístroj dostane do databáze až po jeho výkupu. "To se nám občas stane, řešení je pak na našem právním oddělení a policii," říká Daniel Dlouhý ze společnosti Mobil Pohotovost.

Co dělat při odcizení mobilu
  1. Kontaktujte infolinku operátora a nechte zablokovat svoji SIM kartu. Pachateli tak znemožníte volat na váš účet.
  2. Doma najděte doklady od odcizeného přístroje. Potřebujete záruční list nebo doklad o koupi telefonu a výrobní číslo IMEI.
  3. Co nejdříve zajděte na nejbližší policejní služebnu, kde krádež ohlaste. Policistu požádejte o zablokování telefonu.
  4. S policejním protokolem navštivte prodejnu svého operátora a požádejte o vydání nové karty SIM. Učiňte tak co nejdříve, jinak můžete přijít o možnost získání svého starého telefonního čísla.
  5. Pokud jste měli telefon pojištěn, vyžádejte si u příslušné společnosti pojistné plnění. Pokud nikoli, obstarejte si nový telefon a zapřemýšlejte nad jeho pojištěním proti krádeži.
  6. V případě, že získáte zpět váš blokovaný telefon, obraťte se na nejbližší oddělení Policie ČR a požádejte o jeho odblokování. Policie neprovádí automatické odblokování mobilních telefonů.


Služba blokování odcizených mobilních telefonů je jednoduchá, funkční a Česko může být v tomto ohledu příkladem mnoha jiným zemím. Přesto je však vždy nejdůležitější prevence. Svůj mobilní telefon tak mějte pod dohledem a zbytečně ho nevystavujte, především na přeplněných místech, na odiv. Pro případ odcizení také můžete svůj telefon chránit heslem, chytré mobily pak lze ochránit i pomocí různých programů, které zablokují funkce mobilu nebo z něj na dálku vymažou data.