Premium

Získejte všechny články
jen za 89 Kč/měsíc

Mobil je jedna z nejšpinavějších věcí, koronavirus se na něj přilepí

  11:04
Kvůli šířící se epidemii COVID-19 mizí dezinfekční prostředky z regálů obchodů ve velkém. Důvod je nasnadě, hlavní prevencí proti šíření koronaviru je dezinfekce. A to nejen rukou, ale i předmětů. Na jeden se ovšem pravděpodobně zapomíná, a sice na mobilní telefon.

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

„COVID-19 se do okolí rozšiřuje tím, že infikovaná osoba vykašlává nebo vydechuje kapičky infikované tekutiny. Ty pak dopadají na blízké povrchy a předměty, jakými jsou stoly, počítače, telefony, popř. potraviny apod.,“ uvádí ministerstvo zdravotnictví v jednom z materiálů informujících o preventivních opatřeních proti šíření koronaviru.

Pokud někdo jiný kontaminovaný předmět vezme do ruky, či se dotkne takového povrchu, může se nakazit. Zásadním pravidlem je tedy pravidelné ošetření dezinfekčním prostředkem. Vzhledem k téměř prázdným regálům v obchodech, v nichž bývaly právě dezinfekce, toto doporučení zjevně lidé neberou na lehkou váhu. Na jeden předmět, který denně používají a u něhož není výjimkou, že se dostane do rukou i dalších lidí, ovšem pravděpodobně zapomínají.

Řeč je o mobilním telefonu. Přitom právě jeho pravidelné čištění by mělo být zásadní. Jak prokázaly dřívější studie, mobil je doslova semeništěm mikroorganismů, jako jsou bakterie, plísně nebo kvasinky. Například britská společnost Initial Washroom Hygiene ve studii z roku 2018 zjistila, že mobil je sedmkrát špinavější než záchodové prkénko (více viz Mobily jsou sbírkou bakterií. Je jich tam mnohem víc než na záchodě).

Uživatelé totiž dezinfekci jeho povrchu téměř neřeší. A nic na tom patrně nezměnilo ani výše uvedené doporučení ministerstva zdravotnictví. Přitom podle studie z roku 2014 sahají uživatelé na svůj mobil v průměru 221x za den, aktuálně je toto číslo jistě výrazně vyšší.

Pokud tedy koronavirem infikovaný uživatel kýchne, či zakašle ve chvíli, kdy mobil drží u ucha či v ruce, tak na povrchu telefonu ulpí kapičky s infekcí. Každý, kdo jej následně vezme do ruky, se může infikovat. Toto riziko lze eliminovat dvěma způsoby.

Zaprvé nepoužívat cizí telefon, což by ovšem znamenalo i to, že jej nesmí infikovaný uživatel odložit třeba ani na jídelní či pracovní stůl. Tedy na povrch, s nímž přichází do styku i další lidé. Jistější a především účinnější prevencí je však dezinfekce povrchu telefonu. A to nejen displeje, ale i boků a zad.

Při čištění mobilu postupujte s rozvahou

Asi nejideálnějším způsobem dezinfekce mobilu je UV lampa. Existují i speciální na mobily, ty nejsou ovšem běžně k dispozici. Dostupnější možností jsou dezinfekční ubrousky. Jenže ne všichni výrobci jejich použití doporučují.

„Při čistění zařízení by se měli uživatelé řídit oficiálními manuály a bezpečnostními informacemi výrobce. Mobilní telefony doporučujeme otírat pouze suchým hadříkem nebo pogumovanou látkou, ideálně jemným mikrovláknem užívaným k čištění brýlí,“ uvedl pro redakci Mobil.iDNES.cz tiskový mluvčí Samsung Electronics Czech and Slovak David Sahula s tím, že důrazně nedoporučuje používání jakýchkoli chemických přípravků, a to včetně antibakteriálních.

„Například přípravky na bázi alkoholu mohou mimo jiné způsobit rozlepení adhezivních pásků, které jsou použity pro kompletaci telefonu a zajištění jeho voděodolnosti,“ dodal Sahula.

I podle společnosti Huawei by měli uživatelé při čištění mobilu postupovat šetrně, její doporučení se ovšem od Samsungu výrazně liší. „Za naši společnost doporučujeme smartphone šetrně otřít mírně navlhčeným alkoholovým nebo lihovým hadříkem. V žádném případně neponořovat přístroj do kapaliny. Při ošetření se zároveň vyhněte proniknutí gelu nebo kapaliny do telefonu,“ informovala redakci PR manažerka společnosti Huawei Gabriela Löbel.

Nejen v případě použití dezinfekčního gelu je tedy nutné postupovat s rozvahou. Z vlastní zkušenosti doporučujeme malé množství gelu vetřít do vatového tamponu a tím pak setřít povrch telefonu.

Nepoužívejte stlačený vzduch či čpavek, upozorňuje Apple

I Apple má doporučený postup na čištění iPhonů. Uživatel má k tomuto účelu použít výhradně měkký navlhčený hadřík, který nezanechává chloupky, a zároveň musí dbát na to, aby se do otvorů telefonu nedostala vlhkost.

„K čištění iPhonu nepoužívejte čisticí prostředky na okna a do domácnosti, stlačený vzduch, aerosolové spreje, rozpouštědla, čpavek, abrazivní prostředky ani čističe obsahující peroxid vodíku,“ důrazně varuje Apple.

Dezinfikujete svůj mobil?

celkem hlasů: 2277

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 pátek 20. března 2020. Anketa je uzavřena.

Ne, nedezinfikuji
Ne, nedezinfikuji 1232
Ano, ale jen občas
Ano, ale jen občas 653
Ano, a to pravidelně
Ano, a to pravidelně 392

Od třetí generace iPhonu navíc upozorňuje na oleofobní vrstvu displeje, tedy povrchovou úpravu odpuzující otisky prstů a mastnotu. Ta je u iPhonů 4, 4s, 8 a novějších i na zadním panelu. „Účinnost povrchové úpravy se běžným používáním snižuje. Čisticí prostředky a abrazivní materiály účinnost této vrstvy dále snižují a můžou iPhone poškrábat,“ varuje Apple. Oleofobní vrstvu narušují i dezinfekční prostředky na alkoholové bázi.

Vypnout mobil, použít mikrovláknový hadřík a minimum tekutiny

Postup, jak si při čištění mobilu počínat, zveřejnil například server Prevention.com. Podle zakládající členky Antimikrobiálního dozorového programu Wexnerova zdravotního střediska na Ohijské státní univerzitě Debry Goffové je prvním krokem, který by měl uživatel před čistěním telefonu učinit, jeho vypnutí a odpojení od nabíječky. I Goffová stejně jako Samsung doporučuje použít k čištění hadřík z mikrovlákna. „Tyto speciálně navržené látky mají více vláken než jiné druhy tkanin, proto zachytí více mikroskopických částic včetně bakterií a virů,“ vysvětlila Goffová.

Neznamená to ovšem, že je i zničí. Jen je dokáže při přetření povrchu zachytit, a to bez použití vody. Působí jako jakýsi „virový magnet“, i proto je nutné jej následně vydezinfikovat, upozorňuje server. Uživatel by si měl rovněž pokaždé i umýt ruce.

V případě, že není mikrovláknový hadřík k dispozici, či je telefon silně znečištěn, radí Goffová použít roztok s 60 % vody a 40 % alkoholu. Všeobecně se přitom doporučuje, že účinný dezinfekční roztok nemá obsahovat méně než 60 % alkoholu, přičemž nejúčinnější je při 70% obsahu.

Do připraveného roztoku se namočí roh látky a telefon se šetrně očistí. Podle Goffové postačí i mýdlová voda, v obou případech je však nutné látku pořádně vyždímat. Nesmí být totiž příliš nasáklá vodou. Dodejme ovšem, že tento postup je v rozporu s doporučením Samsungu i Applu výše. 

Čemu byste se ovšem i podle Goffové měli při čištění mobilu zaručeně vyhnout, to jsou čisticí prostředky s přísadami. Zapomeňte také třeba na čistič oken, peroxid vodíku či ocet.

Autor:
  • Nejčtenější

Spotem s Trojanem na horách operátor popudil Poláky. Nerozuměli nadsázce

21. dubna 2024  8:01

Po dvojici Vojtěch Kotek a Lukáš Pavlásek, k níž později přibyl Jakub Kohák, vsadil T-Mobile ve...

Je to už spíš foťák s mobilem a opravdu se povedl. Test Xiaomi 14 Ultra

21. dubna 2024

Prémiový smartphone Xiaomi 14 Ultra působí mezi současnou nabídkou mobilů jako unikát. Jaký jiný...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Toto zařízení mělo nahradit mobily. V recenzích se mu vysmáli

23. dubna 2024

Novinka s názvem Humane AI Pin se zdála být převratným zařízením. V mnoha ohledech měla nahradit...

Vodafone měl výpadek, někteří zákazníci se nemohli dovolat

25. dubna 2024  10:03,  aktualizováno  10:15

Síť mobilního operátora Vodafone postihl ráno výpadek. Týkal se části zákazníků, kteří se nemohli...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Operátoři zahušťují pokrytí Česka signálem 5G. Máte ho doma? Podívejte se

20. dubna 2024

Premium V červenci to budou již čtyři roky, co byla v Česku spuštěna první komerční 5G síť. Zatímco v...

Dětem neprodáváme. Britské děti si dost možná už smartphone nekoupí

27. dubna 2024

Premium Britští ministři zvažují přijetí zákona, který by omezoval prodej smartphonů. Jsou totiž...

Váš iPhone může být hacknut, varuje Apple uživatele v desítkách zemích

27. dubna 2024

Jednotlivci z řad uživatelů iPhonů z více než devadesáti zemí světa obdrželi ve středu 10. dubna od...

Úřad chce zatočit se spoofingem. Podezřelé hovory operátoři nespojí

26. dubna 2024  16:02

Český telekomunikační úřad (ČTÚ) vydal novelu všeobecného opatření, která stanovuje nové podmínky,...

Hlasujte o nejlepší sportovní fotku. Vyberete tak vítěze smartphonu vivo

26. dubna 2024

Soutěž o úplnou novinku, smartphone vivo V40 SE s bohatou výbavou nebo podepsaný dres...

Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit
Nespí vaše dítě? Přečtěte si, jak nespavost vyřešit

Nespavost a problémy se spánkem se v různé míře objevují až u 30 % dětí. Mohou se projevovat častým buzením, problémy s usínáním, brzkým vstáváním...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Horňáci versus dolňáci. Víme, čemu muži dávají přednost, a je to překvapení

Ženské tělo je pro muže celkově velmi atraktivní a nabízí jejich očím mnoho zajímavých partií. Největší pozornosti se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...