Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Kopie lepší než originál? Touch i Artemis už mají své napodobeniny

aktualizováno 
U nás neznámá značka Santec produkuje velké množství přístrojů s operačním systémem Windows Mobile. Vedle originálních produktů se nebrání kopírovat design přístrojů od giganta HTC.
Prohledněte si klon HTC Artemise a modelu Touch

Prohledněte si klon HTC Artemise a modelu Touch

V Asii dnes existuje několik společností, které svůj výzkum a výrobu zaměřují zejména na Windows Mobile zařízení. A teď nemáme na mysli gigantický koncern High Tech Computers, nebo jeho nejsilnější konkurenty v podobě společnosti E-Ten nebo Asus. Mluvíme o těch, které zatím nejsou mezi WM komunitou tolik známé. Noví hráči to v této oblasti nemají jednoduché. Jak známo, tak prakticky jediný zaručený stálý odběr daného zařízení je možné zajistit spoluprácí s některým nadnárodním operátorem. Ti však dávají přednost zejména osvědčeným výrobcům. Na druhou stranu právě v Asii O2 spolupracuje s tamní společností Amoi.

Čas od času své nové zařízení představí firma TechFaith Wireless, která se do širšího povědomí dostala realizací WM smartphonu, který jakoby z oka vypadl Motorole L7. V dnešním článku si uděláme krátký přehled nabídky společnosti Santek, která v Asii patří mezi velmi významné svého druhu.

Nabídka je poměrně zajímavá a nechybí v ní ani povedený klon HTC Touche. Výbava některých modelů je velmi dobrá, k naprosté dnešní špičce, kam lze zařadit HTC TyTN II, ale nedosáhne. Trochu překvapivé je také značení jednotlivých komunikátorů, které tvoří vždy několik písmen a následně čísel. Inu, názvy jako Artemis nebo Herald se pamatují určitě lépe než-li SDT7620+.


SSGN3: velký displej a naprůměrná výbava

Ačkoli je u některých modelů z nabídky inspirace u konkurenčního HTC nepřehlédnutelná, v případě SSGN3 tomu tak není a podobnost s jakýmkoli jiným zařízením není zřejmá.

Přístroj běží na zatím poslední verzi mobilních Windows s označením 6 s dovětkem Professional, signalizující přítomnost dotykového displeje. Ten je oproti běžným komunikátorům o poznání rozměrnější, po úhlopříčce tohoto QVGA displeje byste naměřili rovných jedenaosmdesát milimetrů. Větší displej se jistojistě nesmazatelně podepsal na konečných proporcích přístroje. Ty však výrobce z neznámých důvodů neuvádí. Pod zobrazovačem se nachází dostatek ovládacích prvků, který zjednoduší pohyb v OS. Tahounem přístroje bude některý čip z široké rodiny procesorů Marvell PXA270 za podpory 64 MB operační paměti. Rozšíření uživatelské paměti velikosti 128 MB (z níž bude však k dispozici zhruba její polovina) bude možno prostřednictvím microSD slotu.

SSGN3

SSGN3 obsahuje telefonní modul Philips Dragonfly, který komunikuje ve třech GSM pásmech a podporuje datové přenosy GPRS a EDGE. Snadnou komunikaci s jiným zařízením zajistí Bluetooth, nechybí ani vestavěný wi-fi modul. Slušnou výbavu završuje satelitní navigace, která z tohoto přístroje dělá “all-in-one“ komunikátor. Případný majitel nepřijde ani o digitální fotoaparát. Ten pořídí snímky velikosti až 1600 x 1200 obrazových bodů.


SSDC850: i komunikátory umí dvě SIM najednou

O tomto přístroji toho zatím na veřejnost neproniklo mnoho. Údajně by mělo jít o komunikátor klasické konstrukce, která by však měla bodovat velmi nízkou tloušťkou. Přesné (a nakonec ani přibližné) rozměry však výrobce prozatím nezveřejnil. V oblasti výbavy ale mlčet nedokázal.

SSDC850

I tento PDA telefon poběží pod WM 6 Professional, které bude pohánět prověřený, ovšem ne příliš oblíbený, procesor Texas Instruments s taktem 200 MHz. Nijak závratně nepůsobí ani 64 MB RAM. FlashROM je sice čtyřikrát taková, její případný nedostatek lze ale snadno kompenzovat paměťovou kartou. O typu použitého slotu však není v dostupných specifikacích ani slovo. Dotykový displej má standardní úhlopříčku (2,8“), rozlišení (240 x 320 px) a pravděpodobně i hloubku barevného podání na úrovni 65 tisíc barev. Zobrazovač v poměru ke zbytku přední plochy tvoří zhruba jen polovinu přístroje. To nevypadá právě nejlépe, nemluvě o velké výšce zařízení. SSDC850 dostal do vínku telefonní modul s podporou GSM i CDMA, který umožňuje provoz dvou SIM současně. Poslední známou položkou výbavy je dvoumegapixelový fotoaparát.


SSN5: Samsung v ohrožení

Tento stylově vyhlížející komunikátor byl inspirován modelem i710 od Samsungu, který patří mezi komunikátory mezi low-endy. Santek u tohoto zařízení odhalil asi nejúplnější specifikace, pojďme si tedy jeho výbavu nastínit. Rozměry 112 x 61 x 13,8 mm jsou v oblasti PDA telefonů velmi příjemné. SSN5 je postavený na WM 6 Professional, která svižně rozhýbe procesor Marvell s taktem 416 MHz za asistence operační paměti velikosti 64 MB. K instalaci programů a ukládání veškerých uživatelských dat bude připraven zlomek ze 128 MB FlashROM, jejíž značnou část ukrojí operační systém. V záloze je však připraven microSD slot a tak nebude o volný prostor velká nouze.

SSN5

Pokyny bude moci uživatel udělovat pomocí dotykového displeje s QVGA maticí a úhlopříčkou 71 milimetrů. Snadný pohyb v menu systému zajistí kruhová navigační klávesa se středovým potvrzovacím tlačítkem. Rychlý přístup k nastaveným funkcím zase několik programovatelných kláves.

Telefonní modul je čtyřpásmový s podporou datových přenosů EDGE. Zastoupeno je Bluetooth verze 2.0 s podporou EDR. Pro stále širší okruh uživatelů je nepostradatelným prvkem vestavěné wi-fi, které je zde obsaženo ve standardu 802.11 b/g. Chybějící GPS vám sice cestování nikterak neusnadní, přijímač FM rádia ale přijde vhod. K záznamu momentek je připraven 2 Mpix fotoaparát.


SS890: slabý odvar Samsungu SGH-i780

Na první pohled smartphone, na dotyk Pocket PC. Ano, mohlo by se zdát, že se tento model zařadí mezi Messengery typu HTC Excalibur, Motorola Q9 nebo Samsung SGH-i600. Po bližším přezkoumání byste však odhalili přítomnost dotykové vrstvy na displeji a rázem by bylo jasno. SS890 je čistokrevný komunikátor.

Asi polovinu čelní plochy zaujímá zmíněný dotykový QVGA displej s diagonálou 2,8“ orientovaný naležato. Mezi zobrazovačem a úplnou QWERTY klávesnicí je hlavní navigační prvek spolu s kontextovými tlačítky a klávesami pro správu telefonních funkcí.

SS890

U takto koncipovaných zařízení jsme si zvykli na subtilní rozměry s ohledem na co nejnižší tloušťku. SS890 tak bude mezi svými konkurenty opravdovým tlouštíkem.

Srdcem zařízení je pomalý procesor Texas Instruments s taktem 200 MHz. Osazení RAM a FlashROM není na oficiálních stránkách uvedeno. Chybí také použitá verze operačního systému. Pravděpodobně však půjde o WM 6 Professional.

Použitý telefonní modul je třípásmový s podporou GPRS třídy 10, na EDGE se bohužel nemyslelo. Poněkud obstarožně působí také Bluetooth 1.2, stejně neradostná je i absence wi-fi modulu. Zařízení obsahuje 2 mpx fotoaparát a spoléhá na akumulátor kapacity 1 300 mAh.


SDT7620+ a SD503A+ aneb dvě SIM najednou žádný problém

Mobilní telefony schopné provozovat najednou dvě SIM různých operátorů byste zatím spočítali na prstech jedné ruky. V naší republice je zatím k dostání pouze Mivvy Dual. Santek však neponechává nic náhodě a v jeho nabídce tak figuruje mnoho takto stavěných zařízení.

SDT7620+ boduje jemným 2,2“ displejem s QCIF rozlišením a vysouvací konstrukcí. Telefon obsahuje dva samostatné moduly – každý s vlastním procesorem a pamětí. Telefon nabídne Bluetooth modul a nečekaně také satelitní navigaci. Digitální fotoaparát s CMOS snímačem s 1,3 milionem buněk ale nikomu dech nevyrazí. Rozměry zařízení 103 x 50 x 22,9 mm nejsou nijak příjemné, hmotnost se přitom zastavila na přijatelných 110 gramech.

SDT7620+

SD503A+ trochu připomíná dodnes oblíbený WM smartphone HTC Hertz, který se objevil v nabídce tehdejšího Eurotelu jako Qtek 8310. Jemný QVGA displej velikosti 2,4“  zaujímá asi polovinu čela přístroje. O druhou se dělí numerická klávesnice spolu s navigačním prvkem a hrstkou kontextových kláves. Tento model, na rozdíl od předchozího podporuje GSM i CDMA sítě. Pro provoz v každé z nich je i zde připraven vlastní procesor. Další možnosti konektivity nejsou vůbec košaté a zužují se pouze na Bluetooth. Z další výbavy je znám microSD slot a dvoumegapixelový fotoaparát. Rozměry přístroje jsou 117,6 x 52 x 15,8 milimetru, hmotnost potom neznámá.

SD503A+


SSG730 a SSG968 aneb podobnost čistě náhodná

Pokud nebyla inspirace u předchozích modelů této značky příliš zřejmá, v případě této dvojice je evidentní.
SSG968 je kopie Artemise s Windows Mobile 5.0 for PPC Phone edition. Displej je parametricky shodný s originálem, je tedy dotykový s úhlopříčkou 2,8“ a QVGA rozlišením. Chudší jsou ale možnosti komunikace. Klonovaný Artemis si rozumí s třemi pásmy GSM sítí a podporuje datové přenosy GPRS. EDGE byste se však ve specifikacích nedohledali. Stejně jako wi-fi modulu. Spíše než plnohodnotný Artemis jde o HTC Hero, který sice naviguje, ale chybí mu právě wi-fi přijímač. Na zadní straně je dvoumegapixelový fotoaparát.

SSG968

SSG730 je povedený klon, který nabízí lepší výbavu, než originál. Největším lákadlem je bezpochyby integrovaná satelitní navigace a čtečka otisků prstů, která u HTC Touch chybí. Zamrzí naopak starší verze operačního systému. Více informací o tomto modelu si můžete přečíst zde.

SSG730


SSG830

Poslední model nabídky je zajímavý svým elegantním designem, ani výbava však nijak nepokulhává. Jde o stylový komunikátor postavený na odpovídající verzi Windows Mobile 5.0. Dotykový displej má ty nejběžnější parametry (2,8“, QVGA rozlišení). SSG830 je vybaven GSM/GPRS telefonním modulem, který doplňuje Bluetooth a wi-fi modul. Nedílnou součástí je integrovaná satelitní navigace s čipem SiRF Star III a čtečka otisků prstů. SSG830 do jisté míry nahradí i 2 mpx digitální fotoaparát.

SSG830Uvedený přehled není kompletní nabídkou společnosti Santek. V tomto článku jsme vám představili jen ty nejnovější a nejzajímavější modely. Ceny jednotlivých přístrojů zatím výrobce neuvádí a nikde ani nenabízí možnost si kterýkoli model zakoupit.


O společnosti

Historie společnosti není nijak dlouhá, její založení je totiž datováno k roku 2004. Společnost sídlící v Pekingu se specializuje na segment mobilních komunikací, jeho výzkumu, vývoji a také samotnou produkci odpovídajících zařízení. Je držitelem certifikátu jakosti ISO 9001, ISO 14001 a OHSM18001.
Santek se nevyhýbá ani spolupráci s dalšími firmami, známá je třeba kooperace s TechFaith Wireless. Produkty z dílen Santeku míří do všech koutů světa, evropské, africké a americké trhy nevyjímaje.

Nejčtenější

KRACK: Key Reinstallation Attacks
Nepříjemné překvapení: I vaše wi-fi je zranitelná, odhalili experti

Bezpečnostní odborníci varují: zabezpečení bezdrátového připojení wi-fi pomocí WPA2 nelze považovat za bezpečné. Výzkumníci upozorňují, že zranitelností...  celý článek

IBM Simon
Takový smartphone jsme ještě netestovali. Rarita, která nedává smysl

V roce 1994 se začala psát komerční budoucnost chytrých telefonů. IBM Simon se stal prvním chytrým telefonem na trhu. Z dnešního pohledu je to především...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

Fronty jsou typické také pro prodejny firmy Apple ve chvílích, kdy startuje...
Reklamní průmysl zuří. Apple přestal sdílet historii prohlížení uživatelů

Při příležitosti aktualizace operačního systému a vyhledávače Safari udělala minulý měsíc společnost Apple důležitý krok k ochraně soukromí uživatelů....  celý článek

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

Další z rubriky

BlackBerry Motion
Velká baterie, zvýšená odolnost a nedobytné fotky. To je nové BlackBerry

Po modelu KEYone tu máme další novodobé BlackBerry z dílen čínského TCL. Nový Motion nemá úplně špičkovou výbavu, předností by ale měla být velká výdrž...  celý článek

Xiaomi Mi Note 3
Xiaomi překonalo rekord. Jen v září prodalo 10 milionů smartphonů

Čínským výrobcům sice s velkým náskokem kraluje Huawei, ovšem i další tamní hráči posilují. Daří se i Xiaomi, šéf společnosti Lei Jun se v minulých dnech...  celý článek

Ilustrační snímek
Smartphony za hubičku koupíte i v Česku. Připravte se ovšem na ústupky

Pořízení chytrého telefonu nemusí být nákladnou záležitostí, jste-li ochotni učinit řadu ústupků. Výběr je velmi široký, levných modelů, které zůstávají ve...  celý článek

Grafton Recruitment Praha
Účetní Asistent - Fakturace

Grafton Recruitment Praha
Praha
nabízený plat: 24 000 - 30 000 Kč

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.