Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konzervativec do firmy i na cesty za dobrou cenu. Recenze Nokia C5

aktualizováno 
Nokia začíná novou ofenzivu levných telefonů se Symbianem v těle. Prvním zástupcem je model C5, který za cenu okolo čtyř tisíc nabídne GPS, 3,5mm jack, FM rádio a pro firemní přístroj prakticky povinný konzervativní vzhled. Bohužel se příliš nepovedlo zpracování některých tlačítek a kvalita displeje.

Velmi tenké tělo je jedním z hlavních lákadel tohoto zařízení. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Symbian se dostává do čím dál tím levnějších telefonů a někdy před rokem by bylo zařízení podobné modelu C5 vybaveno pouze uživatelským prostředím Series 40. Pro levné firemní telefony se tak otevírá brána s doinstalovatelnými aplikacemi. Atraktivitu tohoto telefonu jistě zvedá i líbivý konzervativní vzhled a velmi štíhlé tělo, které padne přesně do ruky. Nezajímavá není ani cena točící se okolo čtyř tisíc korun.

Bohužel Nokii se nepodařilo vychytat některé podstatné mušky, pokud jde o konstrukci celého zařízení. Máme na mysli především kvalitu zpracování krytu baterie, vytvarování kontextových tlačítek a zejména pozorovací úhly displeje, které jsou v porovnání s konkurencí skutečně tragické. A to i přesto, že Nokia u ostatních svých zařízení dnes a denně dokazuje, že kvalitní telefony vyrábět umí.


Katalog mobilů:

Nokia 5230 Nokia 6700 classic Nokia C5

Levná dotyková Nokia 5230, stylovější zařízení v podobě Nokie 6700 a dnes recenzovaný přístroj.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Firemní telefon s operačním systémem Symbian 9.3 Series 60, A-GPS a nízkou cenou. Hlavní nevýhodami jsou problémy v konstrukci telefonu a špatných pozorovacích úhlech displeje.


Vzhled a konstrukce – drží se při zdi

První setkání s modelem C5 nás trochu vrátilo do minulosti a připomnělo o hodně starší přístroj Nokia 3109c, který byl rovněž určen pro firemní klientelu. Nokia C5 však oproti tomuto předchůdci ztratila pár centimetrů v pase. Velmi podobné je ale barevné podání, v němž hrají roli nejrůznější odstíny černé a šedivé. Zlepšily se také použité materiály a nyní se můžete těšit kupříkladu na ocelové lemování displeje a další zářící prvky.

Recenze Nokia C5 teloRecenze Nokia C5 teloRecenze Nokia C5 telo
Recenze Nokia C5 teloRecenze Nokia C5 teloRecenze Nokia C5 telo

O svých kvalitách nás ale nepřesvědčil kryt baterie, který je ukotven pouze pomocí tří úchytek. Díky tomu přesně nelícuje k zadní části a vzniká zde určitá mezera. Pocit jistoty nevzbuzuje ani posuvný jezdec určený k sundání tohoto krytu. Zbytek konstrukce však odpovídá dobrému jménu značky a nikde nic nevrže.

Konektory ve složení 3,5mm jack, nabíjecí konektor a microUSB port jsou umístěny tradičně na horní straně a dokonce nejsou ukryty pod žádnou záslepkou. Problém však budete mít se slotem pro microSD karty na pravé straně, v němž je karta příliš zapuštěna a pro vyndání budete potřebovat snad jedině obyčejný klíč nebo podobný předmět. Hodí se zmínit velmi líbivé rozměry zařízení, které činí 112 x 46 x 12 mm a hmotnost se zastavila na velice příjemných 89 gramech.

Recenze Nokia C5 detail

Klávesnice a ovládání – zbytečné chyby

Alfanumerická klávesnice si pro sebe uzmula skutečně velkou část přední strany a tlačítka jsou opravdu rozměrná. Skoro tedy ani nevadí, že rozestupy mezi jednotlivými klávesami jsou prakticky nulové. Psaní je velmi pohodlné, ale občas si musíte dát pozor, aby vám palec náhodou nesjel na jinou klávesu, díky vypouklému tvaru každého z tlačítek.

Recenze Nokia C5 teloRecenze Nokia C5 teloRecenze Nokia C5 telo
Recenze Nokia C5 teloRecenze Nokia C5 teloRecenze Nokia C5 telo

O něco horší situace nastává u kontextových tlačítek pod displejem. Relativně často se může stávat, že klávesu v nejvrchnější řadě stisknete natolik silně, že aktivujete i vystouplé chromované tlačítko pod ní. Nokia má s uspořádáváním těchto tlačítek dlouhodobější problémy a občas se zkrátka její experiment nezdaří. Tragédií je však dvojice na pravé straně sloužící k regulaci hlasitosti a na jejich mačkání budete muset vynaložit skutečně velké úsilí. Škoda i chybějící spoustě fotoaparátu.

Recenze Nokia C5 teloRecenze Nokia C5 teloRecenze Nokia C5 telo

Nokia C5 je vybavena operačním systémem Symbian 9.3 (S60 3rd Edition FP2) a navíc jí v těle buší procesor o frekvenci 600MHz, takže rychlost zařízení lze bez problému srovnat s uživatelským prostředím Series 40. Navíc je možné pohotovostní obrazovku upravit podle pěti přednastavených schémat. Nechybí samozřejmě možnost doinstalovat další aplikace díky otevřenosti celého OS.

Recenze Nokia C5 detail

Displej a výdrž baterie – návrat do minulosti

Velmi zklamáni jsme z displeje o rozměrech 2,2 palce, který nabízí hodně bídné pozorovací úhly. Sice disponuje rozlišením 240x320 pixelů a 16 miliony barev, ale pokud zařízení jenom trochu natočíte nebo necháte ležet kousek od vás na stole, dočkáte se nemilého překvapení, které bychom odpustili možná některým laciným přístrojům před pár lety. Žádný zázrak není ani čitelnost na přímém slunečním světle.

Recenze Nokia C5 displejRecenze Nokia C5 displejRecenze Nokia C5 displej
Recenze Nokia C5 displejRecenze Nokia C5 displejRecenze Nokia C5 displej

Nokia C5 trochu dohání situaci pomocí baterie, která se v porovnání s konkurencí drží průměrných či možná lehce nadprůměrných hodnot. Při našem testování vydržel telefon na jedno nabití zhruba čtyři dny. To vše při patnácti minutách hovoru, několika odeslaných SMS zprávách a dvou hodinách poslechu MP3 přehrávače či rádia. Dodáváme, že telefony na noc nevypínáme.

Recenze Nokia C5 detail

Telefonní seznam a zprávy – jistota Symbianu

O skvělých vlastnostech Symbianu, pokud jde o telefonní seznam, jistě nikdo nepochybuje. Daleko zajímavější je pohled do útrob menu, kde se ukrývají aplikace, které rozšíří možnosti vaší kanceláře i do terénu. Naleznete zde balíček QuickOffice, PDF čtečku a samozřejmě výtečný kalendář společně s jednoduchými poznámkami. Vnitřní paměť telefonu činí zhruba 50MB a v základním balení naleznete kartu o kapacitě 2GB.

Recenze Nokia C5 displejRecenze Nokia C5 displejRecenze Nokia C5 displej
Recenze Nokia C5 displejRecenze Nokia C5 displejRecenze Nokia C5 displej

Ostudu nedělá ani editor textových zpráv, u něhož jasně vidíte, kolik znaků jste již napsali a do kolika částí bude text rozdělen. Samozřejmostí je emailový klient, jednoduchý webový prohlížeč a aplikace pro přístup k nejrůznějším sociálním sítím.

Recenze Nokia C5 detail

Jedním z největších lákadel modelu C5 je bezesporu přítomnost A-GPS modulu a společně s ním i bezplatná navigace včetně mapových podkladů od společnosti Nokia. Zjištění polohy trvalo zařízení v městské zástavbě zhruba minutu. Pokud však hledáte levný přístroj od Nokie s podobnými možnostmi, doporučíme spíše Nokii 5230, která nabídne daleko větší displej. Velmi nás zamrzela absence připojení k internetu skrze Wi-Fi a budete si tak muset vystačit s přenosy přes GPRS, EDGE či sítě třetí generace včetně technologie HSDPA.

Recenze Nokia C5 displejRecenze Nokia C5 displejRecenze Nokia C5 displej
Recenze Nokia C5 displejRecenze Nokia C5 displejRecenze Nokia C5 displej

Multimédia a fotoaparát – po práci zábava

Stejně jako reprezentativní telefon, Nokia C5 dobře poslouží jako hudební přehrávač na MP3 skladby nebo jiné hudební formáty a nabídne rovněž FM rádio s RDS. Součástí balení jsou sluchátka s handsfree, ale pokud jde o kvalitu zvuku, jedná se spíše o nouzové řešení. Mimo to najdete v krabici microUSB kabel, skrze který lze zařízení nabíjet přímo z počítače.

Recenze Nokia C5 detail

Přestože se nejedná o hlavní disciplínu, v níž by měl model C5 vynikat, zklamal nás fotoaparát s rozlišením 3,2Mpix. U tak levného zařízení by asi nikdo nečekal zázraky, navíc když se připočítá absence automatické ostření, ale výsledné fotografie jsou velmi rozmazané a postrádají barevnou věrnost. Ve zhoršených světelných podmínkách se o nápravu snaží miniaturní přisvětlovací dioda. Video lze nahrávat v rozlišení až 640x480 pixelů při 15 snímcích za vteřinu.

Recenze Nokia C5 foto M Recenze Nokia C5 foto M Recenze Nokia C5 foto M Recenze Nokia C5 foto M Recenze Nokia C5 foto M

Závěr – dobrý pouze na oko

Nokii C5 se nedají upřít tři velké klady, kterými je operační systém Symbian, A-GPS modul s navigací zdarma a nízká cena. Právě toto jsou hlavní zbraně v boji s konkurencí, k níž přidává Nokia navíc slušivý konzervativní vzhled. Další drobnosti jako je 3,5mm jack, microUSB konektor či solidní výdrž baterie tentokráte nerozhodují a konkurence poskytne podobný standard.

Bohužel si Nokia dovolila několik faux pas. Je to například pochybný kryt baterie, malé pozorovací úhly displeje či problémy nejenom s kontextovými tlačítky. Na krk jí přitom nedýchá pouze konkurence, ale i další modely Nokie, jako je například nástupnický model Nokia 6300 tentokráte s číselným označením 6700, který nabídne daleko zajímavější vzhled a uživatelské prostředí Series 40, nebo levný dotykový přístroj Nokia 5230 dodávaný rovněž s navigací. Nokia C5 má rozhodně svoje nezpochybnitelné klady, ale život s ní může být nakonec mnohem těžší, než to mohlo zpočátku vypadat.

Proč koupit?

  • OS Symbian 9.3 Series 60
  • A-GPS s navigací zdarma
  • nízká cena
  • 3,5 mm jack a FM rádio s RDS
  • konzervativní vzhled

Proč nekoupit?

  • malé pozorovací úhly displeje
  • problémy s konstrukcí telefonu
  • absence Wi-Fi
  • horší kvalita fotoaparátu

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

4 160 Kč s DPH
Nejčtenější

Za nový iPhone 8 si nechal na ruku vytetovat logo T-Mobilu
Vytetoval si logo operátora na tělo a dostal iPhone zdarma

Neobvyklý způsob, jak si pořídit nový mobil, zvolil muž z USA. Domluvil se s ředitelem T-Mobilu, že si nechá vytetovat logo tohoto operátora na ruku výměnou za...  celý článek

Ilustrační snímek
Dovolená v Egyptě je vyšla draho. Operátor chtěl téměř 80 tisíc

Deset srpnových dní strávených v Egyptě se britskému páru výrazně prodražilo. Důvodem nebyly ovšem neplánované výdaje v místě pobytu, překvapení přišlo až po...  celý článek

Huawei Mate 10 Pro
Má skvělou výbavu a podle výrobce je lepší než iPhone X

Mnichov (od zpravodajů Mobil.iDNES.cz) Huawei v Mnichově představuje nové modely Mate 10. Trojice novinek patří ve svých segmentech na špičku. Ceny jsou překvapivě výhodné.  celý článek

IBM Simon
Takový smartphone jsme ještě netestovali. Rarita, která nedává smysl

V roce 1994 se začala psát komerční budoucnost chytrých telefonů. IBM Simon se stal prvním chytrým telefonem na trhu. Z dnešního pohledu je to především...  celý článek

Příchod sítí 5G je plánován na rok 2020
Nástup sítí 5G je zase o něco blíže. První vysílače jsou v Berlíně

Berlín Příchod sítí 5G je plánován až na rok 2020, ale k důležitým milníkům dochází už teď. Společnost Deutsche Telekom spustila první evropské vysílače umožňující...  celý článek

Další z rubriky

Huawei P10
Nokia by mohla mít stejného „ladiče“ fotoaparátů jako Huawei

Společnost Leica, která spolupracuje s Huaweiem, je na prodej. Zájem projevila společnost Zeiss, která bude dodávat optiku pro fotoaparáty v nových nokiích.  celý článek

Nokia 3310 3G
Nokia vylepšila legendární 3310. S internetem je to teď mnohem lepší

U novodobé Nokie 3310 od nového vlastníka značky HMD Global byla kritizována absence alespoň trochu smysluplného internetové připojení. Proto je tu Nokia 3310...  celý článek

Nokia 8
Nenápadná Nokia 8 je nejlevnější topmodel, který zatopí konkurenci

Berlín (Od zpravodaje Mobil.iDNES.cz) Společnost HMD Global, která vyrábí mobilní telefony se značkou Nokia, přímo na veletrhu IFA nevystavuje. V Berlíně však prezentuje svou novinku Nokia 8,...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.