Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konečně máme internetové automaty i u nás

aktualizováno 
Na Pražském hradě byl uveden do provozu první internetový kiosek, tedy vlastně dokonalejší telefonní automat, která vám umožní na integrovaném monitoru prohlížet internet nebo psát e-maily a SMS. Do konce roku budeme moci po celé České republice najít takových kiosků třicet, jak slibuje Český Telecom.
inetkiosek_pohledPo světě je jich přes šest tisíc, v České republice jediný. Jestli nevíte, o co jde, pak vězte, že o internetový kiosek. Tento konkrétní provozuje Český Telecom. Jde vlastně o výrazně inteligentnější a složitější verzi veřejného telefonního automatu. Přes kiosek totiž můžete nejen volat, ale také posílat e-mail a SMS, prohlížet internet a v neposlední řadě také zdarma procházet informační stránky, variabilní podle umístění konkrétního automatu. V případě toho premiérového jde o informace týkající se Pražského hradu.

Ještě do konce roku se chystá Český Telecom (ČT) v rámci pilotního projektu instalovat po celé České republice třicet internetových kiosků. Jejich výrobcem je společnost King Products, jedna z částí Ascom Group, která nyní dodává ČT také veřejné telefonní automaty. Placení za služby, které kiosek nabízí, ostatně probíhá stejně jako u těchto klasických automatů - použijete čipovou telefonní kartu, vydávanou Českým Telecomem. Z ní se vám odečítají jednotky podobně jako při telefonním hovoru. Ostatně i internetový automat může fungovat jako obyčejný telefon.

inetkiosek_obrazovka 

Tarifikace využívání veřejného informačního terminálu:

Funkce

Tarifikace

Procházení nabídkou služeb a informací na terminálu

Zdarma

Přístup na informační stránky Pražského hradu

Zdarma

Využívání internetových stránek

3,50 Kč/impulz

Využívání samotného telefonního automatu

5,25 Kč/impulz

Využívání telefonního automatu při současném využívání internetu

7,00 Kč/impulz

Odeslání e-mailu

3,50 Kč/impulz

Odeslání SMS

3,50 Kč/impulz

Délka impulzu v závislosti na typu volání

7:00 – 19:00

19:00 – 7:00

Telefonní automat – místní hovor

2 minuty

4 minuty 50 sekund

Telefonní automat – meziměsto

40 sekund

1 minuta 35 sekund

Internet, e-mail, SMS

3 minuty

6 minut

inetkiosek_hradKdyž přijdete k automatu, nemusíte hned platit. Informační služby jsou totiž zdarma. V případě toho prvního kiosku jde o průvodce Pražským hradem, o přehled právě konaných akcí a výstav. O vsunutí karty vás internet kiosek požádá až v okamžiku, kdy se pokusíte vstoupit na interent, do e-mailu, SMS editoru nebo rozhodnete-li se vytočit číslo.

Veškeré ovládání obstarává patnáctipalcový dotykový displej. Psaní na klávesnici, která se na vyžádání objeví v dolní polovině obrazovky, není příliš pohodlné. Stačí tak akorát k napsání internetové adresy nebo krátkého e-mailu. Celý systém běží na klasické PC architektuře, systém Windows 2000. inetkiosek_kabelyZ hardwarové konfigurace stojí za zmínku procesor Intel s taktovací frekvencí 533 MHz, 256 MB paměti RAM, 6 GB pevný disk a schopnost přehrávat zvuk. Má však také jedno omezení, které znemožňuje jeho použití jako klasické budky - potřebuje teplotu nad nulou. Spojení k internetu obstarává klasická euroISDN linka. Proto je také možné volat i v momentě, kdy používáte internet. Časem, ovšem až v novém roce, by se mohly objevit i varianty s kamerou, umožňující provozovat videokonference.

V budoucnu by se také měly rozšířit možnosti placení v internetových automatech. Podobně jako jejich obyčejní telefonní bratři mají i internetové „budky“ možnost přijímat bankovní platební karty. Kdy však začne Telecom tuto funkci podporovat, zatím nikdo není schopen říci. Stejně tak mluví ředitel pro prodej a marketing telefonních automatů v ČT Jan Adler o přechodu z impulzové na časovou tarifikaci. Kdy to však bude, zatím nikdo neví.

Internetový kiosek přináší pro obyčejného člověka novou cestu k internetu. Cena je sice přes den celkem vysoká, a tak asi pohodlí kavárny zvítězí, ale přes noc se již o delším připojení dá uvažovat. Jestliže vám tedy nevadí při brouzdání internetem stát.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Další z rubriky

Můžete přijít i o řidičák. Mobil za volantem v Evropě přísně trestají

Ilustrační snímek

Za volantem by měli řidiči věnovat pozornost především situaci na silnici, mnozí se ovšem neumí ani po usednutí za...

Na klávesnici od Googlu můžete mít jen dva znaky. Tečku a čárku

Klávesnice od Googlu bude umět i moresovku

Google oznámil, že jeho softwarová klávesnice Gboard bude podporovat psaní pomocí Morseovy abecedy. A to jak na...

Obyčejné mobily někde táhnou víc než iPhony. Google do nich investoval

Nokia 8110 4G

Google nesází pouze na svůj operační systém Android, ale nyní se snaží proniknout i do segmentu obyčejných mobilů. Do...

Najdete na iDNES.cz