Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Konec špatným nákupům: radíme, jak nejlépe vybrat kvalitní fotomobil

aktualizováno 
Tabulkové parametry nejsou všechno, ukázkové fotografie mohou klamat a značková optika ještě není zárukou kvality. Pokud k tomu ještě přidáte lehký hokej v technických pojmech, výběr fotomobilu není vůbec snadnou záležitostí. Poradíme vám, jak na to!

Sony Ericsson C902 patří k nejlepším fotomobilům na trhu. | foto: Sony Ericsson

Přestože se fotoaparáty integrované do mobilů stále ještě nevyrovnají klasickým digitálním fotoaparátům, stále více uživatelů si vybírá svůj budoucí přístroj právě podle kvality pořízených snímků. Zvolit ten správný telefon však není tak jednoduché, jak by se na první pohled mohlo zdát. Přestože pravidelně připravujeme souboje těch nejlepších fotomobilů, jedná se zejména o drahé přístroje, které si většina zájemců nepořídí.

Tento článek je určen především uživatelům, kteří od svého telefonu nečekají o moc více než pohodlné psaní zpráv a poslech MP3. Navíc by za telefon nechtěli utratit nijak horentní sumu peněz a hlavně je zajímá kvalita fotografií. Jak tedy takový přístroj vybrat?

Megapixely – snadná vábnička

Ještě před nějakou dobou se výrobci přetahovali o to, který z jejich přístrojů bude mít větší počet megapixelů, a velmi snadno tak získá navrch před konkurencí. Přestože tento boj stále ještě neskončil, většina výrobců se v průměru zastavila na hranici okolo dvou až tří megapixelů. Počet megapixelů není nic jiného než rozlišení (počet obrazových bodů), z nichž se fotografie skládá. Jednoduše řečeno, jde o číslo, které udává, jak bude snímek na počítači velký a nakolik bude detailní.

Dva megapixely znamenají 1 600 x 1 200 pixelů (výška x šířka) a například rozlišení VGA je zkratka pro 640 x 480 obrazových bodů. Pro představu: většina monitorů počítačů disponuje rozlišením 1 280 x 1 024, tzn. zhruba 1,3 megapixelu. Počet megapixelů tak není nic jiného než vynásobený počet obrazových bodů. Schválně si to zkuste, výsledek "vydělte milionem" a dostanete počet megapixelů.

Sony Ericsson K850i

Velmi důležitým hlediskem pro kvalitu použitých fotografií je použitá optika, o níž však většinou všichni výrobci mlčí. Často tak může docházet k paradoxům, že fotomobil s menším počtem megapixelů fotí lépe než jeho kolega s větším počtem megapixelů. Žádnou sázkou na jistotu není ani značková optika, o čemž se již několikrát přesvědčila Nokia s optikou Carl Zeiss, která dostala v dřívějších dobách několikrát na frak například od "obyčejných" optik přístrojů Sony Ericsson.

Kolik megapixelů tedy zvolit? Přestože se nabízí snadné rčení "čím více, tím lépe", předchozí odstavec vás snad přesvědčil o opaku, a jedná se tak spíše o sázku do loterie, pokud byste neměli k dispozici žádné ukázkové fotografie. Obecně se dá říci, že prozatím v případě fotomobilů nehraje samotný počet megapixelů v kvalitě fotografie natolik propastný rozdíl a záleží kromě toho i na použité optice. Většina těch kvalitnějších začíná u mobilních telefonů zhruba na hodnotě dvou megapixelů a není bezpodmínečně nutné jít výše.

Fotomobil

Samozřejmě musíte počítat s tím, že čím větší počet megapixelů pro focení zvolíte, tím více se zvýší velikost snímků ukládaných do přístroje. Paměťové karty se tak stanou prakticky nutností, protože většina telefonů disponuje zhruba 40 MB vnitřní paměti. Při výběru může být limitujícím faktorem doba náběhu obslužného softwaru fotoaparátu a čas nutný k uložení snímku.

Automatika to zvládne

Dalším z často uváděných tabulkových parametrů je přítomnost automatického ostření neboli autofocus. Pokud telefon automatickým ostřením nedisponuje, jednoduše řečeno neví, na co má zaměřit svoji pozornost, a jenom těžko pozná, jak je fotografovaný předmět od něj vzdálený. To má za následek rozostřené a rozmazané fotografie. Automatické ostření tak považujte za jeden z klíčových parametrů a v naprosté většině případů se o několik kategorií zlepšuje kvalita pořízených snímků.

Naopak vůbec nehleďte na násobek uváděný u parametru zoom neboli přiblížení. Na jednu stranu ono čísílko může vypadat lákavě, málokdy si však člověk uvědomí, že se jedná pouze o digitální zoom. Jinými slovy: obslužný program fotoaparátu pouze dopočítává, co by se zhruba mohlo nacházet v místě, na které jste se zaměřili. S trochou šikovnosti si podobné přiblížení či výřez snímku můžete udělat z pohodlí domova na svém stolním počítači. Při použití digitálního zoomu velmi trpí kvalita pořizovaných fotografií, protože na informacích uložených ve snímku se podílí menší počet megapixelů. Jedinou světlou výjimkou je Samsung G800, který disponuje trojnásobným optickým zoomem. Ten však má naopak s pořizovanými fotografiemi úplně jiné starosti a nepříliš kvalitní obslužný software.

Sony Ericsson K850i aspiruje na nejlepší fotomobil současnosti

Blesk - tak trochu si posvítit

Přítomnost přisvětlovací diody či xenonového blesku výrazně zlepšuje kvalitu fotografií pořizovaných za zhoršených světelných podmínek. V situacích, kde byste bez přisvětlovací diody pořídili maximálně tmavý flek s lehkými obrysy čehosi, můžete například v případě xenonového blesku získat relativně použitelnou fotografii. Přestože rozdíl s a bez blesku bývá propastný, nečekejte od něj žádné zázraky, na než jste zvyklí z klasický fotoaparátů.

Navíc přisvětlovací dioda stěží dosvítí na vzdálenější předměty a její přínos je tak trochu sporný. Naopak situace okolo xenonového blesku je výrazně lepší a skupinku lidí v šeru lze relativně věrně zachytit. Bohužel xenonový blesk nabízí pouze pár přístrojů na trhu, a to zejména z řad Sony Ericssonu.

Nevěřte všemu, co vidíte

Pokud si říkáte, že rozdíl v kvalitě snímků poznáte na první pohled z ukázkových fotografií, můžete občas přehlédnout ve skutečnosti lepší přístroj, který se musel potýkat s horšími světelnými podmínkami. Přestože se u recenzí snažíme pořizovat snímky za téměř ideálních podmínek, ne vždy to vyjde a některé přístroje si musí poradit se soumrakem či zataženou oblohou. Nemluvě o fotografiích pořízených v zimě. Pokud porovnáváte ukázkové fotografie z různých zdrojů, je dobré zjistit si, zda se jedná skutečně o originální fotky a nebyly nijak dodatečně upravovány či komprimovány.

Sony Ericsson C905

Rovněž ne vždy jsou foceny stejné předměty či objekty a jediné skutečně regulérní snímky jsou pořizovány při souboji fotoaparátů, kdy porovnáváme většinou trojici nejlepších fotomobilů v daném období. Fotografie jsou pořizovány za stejných světelných podmínek a zabírají identické scenérie. Jedinou vadou na kráse těchto srovnání je bohužel fakt, že se podobným způsobem nemůžeme věnovat všem fotomobilům na trhu.

Nastavení fotoaparátu a další drobnosti

Naprostá většina lepších fotoaparátů nabízí spoustu dalších nastavení, které ovlivňují výslednou kvalitu fotografie. To, jak je správně používat, by vydalo na samostatný článek, důležité je však vědět, že práce s nastavením většinou neodpovídá výsledku. Občas samozřejmě pomůže kompenzace expozice (úprava přesvětlených/tmavých snímků), vyvážení bílé (bílá bude skutečně bílá) či noční režim, u něhož je vyšší citlivost čipu fotoaparátu vykoupena větším šumem. Focení mobilem však stále zůstává spíše otázkou momentu a na nastavování většinou nezbývá čas. Případné barevné efekty, rámečky a další drobnosti můžete vždy přidat pohodlněji na stolním počítači.

Sony Ericsson K850i

Další tabulkové parametry, jako je samospoušť, zmiňovaná dodatečná úprava snímku v mobilu, vypnutí zvuku spouště a zrcátko, berte skutečně jako drobnosti navíc, které na výslednou kvalitu fotografií samozřejmě nemají žádný vliv. Pokud očekáváte hrubší zacházení s telefonem, zajisté se hodí krytka optiky, která zabrání mechanickému poškození a tím případným negativním vlivům na pořízené snímky.

Jak tedy vybírat?

Shrnout předcházející odstavce do několika krátkých rad je velmi těžké. Ve stručnosti lze říci, že počet megapixelů není vůbec rozhodující a kvalita fotografií závisí hlavně na použité optice, o níž většina výrobců mlčí. Rozhodujícím faktorem může být přítomnost automatického ostření, které v naprosté většině případů zlepšuje výslednou kvalitu snímků.

Důležité je nevěřit bezvýhradně ukázkovým fotografiím a spíše se u nich zamyslet, v jakých podmínkách byly pořizovány, a porovnat je s konkurencí. Z ukázkových snímků pak snadno poznáte, jak je na tom fotoaparát s ostrostí, věrností barev, znatelností šumu a třeba jestli není fotografie na okrajích více rozmazána. Dokonce některé kvalitnější fotomobily mají problémy s fotografiemi textu a opět je prozradí pouze ukázkové snímky.

Pokud přeci jenom tápete a nevíte, jaký přístroj za rozumný peníz pořídit, ve většině případů nešlápnete vedle s přístroji ze série CyberShot od Sony Ericssonu – například SE K550i za tři tisíce korun. Na velmi slušnou cenovou úroveň se dostal i loňský král fotomobilů - SE K800i. Ostudu rozhodně nedělají ani novější Nokie Series 40 (Nokia 3120 Classic za zhruba čtyři tisíce). Jak dopadl nedávný souboj ve vyšších třídách, si můžete přečíst zde.Nejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Obyčejné mobily někde táhnou víc než iPhony. Google do nich investoval

Nokia 8110 4G

Google nesází pouze na svůj operační systém Android, ale nyní se snaží proniknout i do segmentu obyčejných mobilů. Do...

Módní doplněk budoucnosti? Smartphone se připne do držáku na kotníku

Kotníkový držák na smartphone na módní přehlídce v Paříží

Novým přírůstkem ke smartphonovým doplňkům je držák mobilu na kotník, který ukázal pařížský módní dům Maison Margiela....

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....

Najdete na iDNES.cz