Od roku 2015 by nikoho nemělo po návratu z dovolené překvapit vyúčtování služeb. Ilustrační foto

Od roku 2015 by nikoho nemělo po návratu z dovolené překvapit vyúčtování služeb. Ilustrační foto | foto: Profimedia.cz

Konec roamingu na obzoru, EK navrhuje stejné sazby jako v domácí síti

  • 83
Již za necelé čtyři roky bychom mohli volat ze zahraničí za stejné ceny jako v domácí síti. Evropská komise ve středu navrhla, aby od roku 2015 v podstatě zanikl roaming. Klienti mobilních operátorů tak neměli EU vůbec řešit rozdílné ceny hovorů.

Od července 2014 by navíc operátoři měli otevřít vlastní mobilní sítě i operátorům ze zahraničí. Podstatně by tak měla vzrůst konkurence na trhu.

Brusel vůbec poprvé navrhuje i "zastropování" cen takzvaného mobilního internetu. Ceny za připojení prostřednictvím stále populárnějších smartphonů či počítačových tabletů se totiž pohybují stále poměrně vysoko a stažení jednoho megabytu dat stojí od 2,23 eura (zhruba 54 korun) do 12 eur (asi 288 korun).

Telefonní účty na dietě: ze zahraničí si zavoláme o poznáni levněji

Jeden megabyte je přitom možné srovnat například s přijetím zhruba 100 emailů. Podle návrhu komise by za takovou službu od července příštího roku neměli uživatelé zaplatit nikde v EU více než 90 centů (asi 21 korun) a od července 2014 ne více než 50 centů (zhruba 12 korun).

"Tento návrh se snaží vypořádat s kořeny problému, kterým je nedostatečná hospodářská soutěž na trhu s roamingem. Spotřebitelé budou mít větší výběr mezi alternativními operátory," řekla novinářům eurokomisařka Neelie Kroesová. "Návrh vede i k okamžitému poklesu cen za datový roaming, kde mají operátoři obrovský rabat," dodala.

Další postupné zlevňování čeká i roamingové hovory, jejichž ceny Evropská unie začala ovlivňovat již v roce 2007. Od července 2014 by měly ceny hovorů klesnout až na 24 centů ze současných 35 centů. Cena SMS se sníží jen velmi mírně na 10 centů z 11 centů.

Klienti mobilních operátorů budou navíc moci v případě roamingových hovorů uzavřít separátní smlouvu s jiným operátorem, ale budou nadále používat svoji SIM kartu.

Evropská komise si od svého návrhu slibuje, že na trhu se objeví celá řada takzvaných virtuálních operátorů, kteří budou využívat infrastrukturu stávajících operátorů za regulované velkoobchodní ceny. Virtuální operátoři už existují v současnosti, ale jejich podíl na trhu je zanedbatelný.

Návrh Evropské komise musí schválit členské státy EU a Evropský parlament.

Podle světové asociace mobilních operátorů GSMA má regulace na vysoce konkurenčním mobilním trhu sporný účinek a vede k potlačení investic do inovací a nových služeb. Podobný názor mají i tuzemští operátoři.

"Finální opatření EU musí být efektivní z hlediska nákladů, omezené pouze na roamingový trh a vyvážené z hlediska dopadu a snadného použití pro zákazníky," uvedla dnes GSMA v prohlášení.

"Našim zákazníkům účtujeme sazby, které jsou v souladu s roamingovými cenami stanovenými EU, ale nadále trváme na tom, že regulace mobilních služeb s tak vysokou mírou autoregulace, navíc na maloobchodní úrovni, je zbytečná a kontraproduktivní," uvedl ve středu mluvčí Telefóniky Martin Žabka.

,