Pět tisíc nebo 5950? Možná se dočkáme pravdivých cen

Pět tisíc nebo 5950? Možná se dočkáme pravdivých cen | foto: Michal Klíma

Konec matoucím cenám: operátoři budou muset uvádět ceny včetně daní

  • 121
Operátoři i ostatní obchodníci budou muset podle předložené novely zákona o cenách uvádět veškeré ceny za své služby či produkty včetně všech daní. Zřejmě tak skončí éra lákavých cen, které byly ve výsledku zcela odlišné od deklarované vábničky.

Na středečním jednání vlády předložilo ministerstvo financí návrh novely zákona o cenách, podle které by měli všichni obchodníci povinně uvádět své ceny včetně všech daní, tedy zejména s DPH. Dosud tato praxe nefunguje, zejména pak u mobilních operátorů. Novela reaguje na směrnici Evropské unie.

"Podle této směrnice, jejíž ustanovení je zapracováno do návrhu novely, má prodávající povinnost označit výrobek konečnou cenou, k níž nemohou být připočítávány žádné další částky," uvedlo v materiálu ministerstvo. Konečnou cenou je přitom myšlena cena za jednotku nebo za dané množství výrobku, která zahrnuje DPH a všechny ostatní daně.

Přičítat DPH je práce operátora

Operátoři tak zřejmě budou muset změnit svou marketingovou politiku, v níž v současné chvíli používají právě ceny bez daně z přidané hodnoty (DPH). Světlou výjimkou je operátor Vodafone, který se pro uvádění cen včetně daně rozhodl již začátkem tohoto měsíce. - více zde

"Pro spotřebitele je zavádějící, když někteří prodejci uvádějí své ceny bez daně, jiní s daní. Mohlo by se jednat i o nekalosoutěžní jednání," uvedla mluvčí SOS Ivana Picková s tím, že poukázala právě ne problematiku mobilních operátorů.

Spotřebitelé podle Pickové musejí dostat konečnou informaci o ceně a nejsou povinni si k ní podle údajů prodejce pracně dopočítávat DPH, což podle SOS vyplývá ze zákonů, a také z rozhodnutí Nejvyššího správního soudu.

Činíme tak pro podnikatele

Velmi častým argumentem operátorů pro uvádění cen bez daně byla firemní klientela. Tu podle nich zajímají zejména ceny bez daně. Zároveň se odkazovali na fakt, že na internetových stránkách či v reklamních materiálech uvádí ve většině případů i ceny včetně DPH.

"Přestože uvádění cen bez DPH je v některých sektorech obvyklé, rozhodně není akceptovatelné. Spotřebitelé nemají v hlavě kalkulačku, a proto si na tento přístup u nás stěžují," prohlásila Picková. Úřady zatím prodejce, kteří v nabídkách používají ceny bez DPH, podle SOS nepostihují.

Škatulata, škatulta, hýbejte se...

Argumenty operátorů jsou samy o sobě liché. Podnikatel totiž daň platit musí též a odečte si ji až na konci daňového období. Konečná cena je pro něj tak zcela stejná jako pro běžného zákazníka. Operátorům i jíným obchodníkům tak poradíme malý fígl: co takhle uvádět namísto drobnopisem psané ceny s daní drobnopisem psanou cenu bez daně? A bylo by po problému...

,