Konec kradeným mobilům. Operátoři je budou s policií blokovat

  14:35aktualizováno  15:59
Ministerstvo vnitra dnes oficiálně představilo společný projekt policie a mobilních operátorů - blokaci odcizených mobilních telefonů. Po nahlášení krádeže by už nemělo být možné nadále odcizený telefon používat.

Tisková konference - blokování mobilních telefonů na základě výrobních čísel | foto: Mobil.iDNES.cz

Celý systém je založen na společné databázi výrobních čísel ukradených mobilů. Podobná databáze funguje na internetu už od roku 2001, operátoři však až dosud nezavedli společný systém blokování telefonů podle jejich výrobního čísla, takzvaného IMEI.

Nyní bude policie spolupracovat se všemi operátory, kteří budou z jejího podnětu telefony blokovat. Podrobnosti projektu, o němž jsme informovali na začátku tohoto roku, dnes představily obě zúčastněné strany.

Blokace přes policii se netýká odcizené nebo ztracené SIM karty. Tu si může každý nechat zablokovat přímo u svého operátora, který ji provádí okamžitě po nahlášení ztráty.

Postup je jednoduchý

Po odcizení telefonu tak zůstává poškozené straně prvotní úkol: zkontaktovat zákaznickou linku operátora kvůli blokaci SIM karty. Zabrání tak neoprávněnému volání a předejde hrozícímu nebezpečí nečekaně vysokého účtu za telefon. Poté je možné se obrátit na policii a celou krádež nahlásit.

Pokud bude chtít poškozený zanést svůj telefon do nové databáze a znemožnit tak jeho další použití, je nutné si s sebou na stanici přinést doklady, které jednoznačně prokážou vlastnictví telefonu (účtenku, fakturu, krabici či záruční list s uvedeným číslem IMEI). Není-li poškozený vlastníkem přístroje, je potřeba doložit i plnou moc, u které není vyžadováno úřední ověření.

Po nahlášení krádeže bude výrobní číslo telefonu zaneseno do společné databáze. Na nový záznam pak budou reagovat operátoři zablokováním čísla IMEI ve své síti. "Blokace proběhne do 24 hodin od nahlášení krádeže," uvedl policejní prezident Oldřich Martinů.

Databáze kradených mobilů

Součástí projektu je také nová databáze kradených mobilních telefonů. Ta je umístěna na webu ministerstva vnitra na adrese http://www.mvcr.cz/mobily. Zde najdete kromě informací o blokaci mobilů také jednoduchou službu, která po zadání IMEI ověří, zda je konkrétní mobilní telefon odcizený.

"Pokud si půjdete pro mobilní telefon do bazaru, není nic jednoduššího, než napsat číslo IMEI na náš web a ověřit si tak, zda není vámi vybraný telefon kradený," uvedl ministr vnitra Ivan Langer na dnešní tiskové konferenci. To samé může udělat samozřejmě i majitel bazaru nebo zastavárny, pokud mu někdo přinese telefon k prodeji.

Nový systém lze obejít

O zavedení kompletního seznamu ukradených mobilů se mluvilo již dříve, operátoři však pochybovali o jeho účinnosti. Argumentovali tím, že kód IMEI lze změnit. Tím opět získá mobilní telefon schopnost komunikovat v tuzemských sítích. Dnes je tato operace složitější, přesto ji lze stále s dostatečným vybavením provést.

Změna identifikačních údajů je však nezákonná, jelikož jde o neoprávněnou úpravu softwaru umístěného v mobilním telefonu. Ten je samozřejmě chráněn autorskými právy výrobce. I přesto tento úkon nabízí bezpočet maloobchodníků nejen u nás.

Není tak žádnou novinkou, že se v síti objevuje i více telefonů se stejným identifikačním kódem. Operátor jej však nemůže zablokovat, jelikož by tím poškodil majitele legálně nabytého telefonu. Nový systém tak jde v podstatě na ruku malým živnostníkům, zejména pak servisům v zastavárnách a bazarech. - více zde

Krádeže mobilů jsou velmi časté

Krádeže mobilních telefonů patří mezi nejběžnější trestné činy či přestupky. Ročně zloději odcizí několik desítek tisíc přístrojů. Policisté však přesnou evidenci těchto krádeží nemají. Podle mluvčího policejního prezidia Pavla Hantáka lidé často krádež telefonu na policii nenahlásí. "V mnoha případech si také nejsou jisti, zda byli okradeni, nebo telefon ztratili," uvedl mluvčí.

Autor:

Nejčtenější

Máte smartphone se starým Androidem? Google vás odstřihne od aplikací

Samsung Galaxy S II s Androidem 4.0 Ice Cream Sandwich

Sedm let staré verzi operačního systému Android 4.0 Ice Cream Sandwich končí oficiální podpora. Telefony, které stále...

Pošlete nám fotku rozbitého displeje a vyhrajte výborné samsungy

rozbitý telefon

Máme pro vás atraktivní nabídku. Pokud máte na telefonu rozbitý displej, nebo ho máte jinak viditelně mechanicky...

Vyhraje Mobil roku opět Samsung? Rozhodněte a hlasujte

Mobil roku 2018

O nejlepším smartphonu roku 2018 rozhodují čtenáři Mobil.iDNES.cz v 21. ročníku ankety Mobil roku. Vyhrát můžete jeden...

Samsung má chystat monstrum. S10 bude mít šest foťáků a keramická záda

Rendry Samsungu Galaxy S10 Plus

Samsung finišuje s vývojem své prémiové řady Galaxy S10, k vidění by totiž mohla být už zkraje příštího roku. Celá řada...

Apple oživí vyřazený iPhone, desítka se vrátí do prodeje

iPhone X byl prvním telefonem Applu s OLED displejem. Teď se možná vrátí na trh

Apple vždy současně s nejnovější kolekcí iPhonů vyrábí a prodává i několik starších generací. Výjimkou byl loni uvedený...

Další z rubriky

Jsou to příbuzní a stojí stejně. Naším favoritem je ten větší

Honor 8X a Huawei Nova 3i

Modely Huawei a Honor si v poslední době „lezou do zelí“ opravdu často. Příbuzné značky představují hodně podobné...

Xiaomi chystá svoje fotomonstrum. Bude mít 48MPix fotoaparát

Xiaomi Mi Mix 3

Do souboje o mobilní fotoaparát s nejvyšším rozlišením naskočí i výrobce Xiaomi. Na sociálních sítích už láká na model...

Nejmódnější telefony na trhu. Vyberte si vícebarevnou „měňavku“

Huawei Mate 20 Pro, Huawei P20 Pro, Huawei Nova 3, Honor 10, Xiaomi Mi 8 Lite,...

Vícebarevný zadní kryt je trend, který se postupně objevuje u čím dál více mobilů mnoha výrobců. Dali jsme dohromady ty...

Najdete na iDNES.cz