Blíží se konec dotovaných mobilů? Češi se prý obávat nemusí. Ilustrační snímek

Blíží se konec dotovaných mobilů? Češi se prý obávat nemusí. Ilustrační snímek | foto: Jiří Benák, iDNES.cz

Blíží se konec dotovaných mobilů? Operátoři hledají cesty, jak ušetřit

  • 125
Nad dotovanými mobily za pár korun se smráká. Dotace už zrušily dvě španělské pobočky nadnárodních operátorů. Podle slov svých zástupců testují ohlas zákazníků. Těm namísto dotací nabízejí telefony na splátky. Češi se však podobné změny zatím obávat nemusí, tvrdí zástupci českých poboček.

O novém trendu informovala ve své analýze agentura Reuters. Ta si povšimla změny obchodního modelu u dvou britských operátorů. Tamní Vodafone a Telefónica totiž nedlouho po sobě zcela stáhli dotované přístroje ze své nabídky. Namísto toho začali telefony prodávat za plnou cenu s možností splátek.

Důvodem je zřejmě urputné hledání úspor v době, kdy čelí silnému tlaku na snižování cen nejen ze stran regulačních úřadů, ale i samotných zákazníků. Impuls ke klíčové změně zřejmě přišel ve chvíli, kdy se ve Francii objevil nový operátor Free Mobile, poznamenává Reuters. Ten za pár týdnů přilákal díky nízkým cenám 2,6 milionu zákazníků, aniž by nabízel dotované telefony (více čtěte zde).

"Líbí se mi, že mohu volně měnit operátora a nejsem vázána žádnou smlouvou," řekla agentuře 25letá Natalie Reynaud, která si právě z pobočky Free Mobile odnášela nový iPhone 4S.

Je to riskantní krok

Podle analytické společnosti Bernstein Research se náklady mobilních operátorů v Evropě na dotované telefony loni víc než zdvojnásobily na 13 miliard eur, v přepočtu 332 miliard korun. To znamená, že je dotační politika stojí více než investice do modernizace sítí, podotýká firma. Operátoři tak mají jasnou motivaci, proč svou dosavadní politiku změnit: mohou ušetřit nemalé peníze.

Přesto je to podle Reuters v době ekonomické recese velmi riskantní krok. Upozorňuje mimo jiné na to, že zákazníci si těžko koupí nejnovější smartphone (na němž operátor vydělá díky službám nejvíce) za cenu, která u nejlepších modelů přesahuje bez dotací i solidně vybavenou a dostatečně velkou plochou televizi.

Generální ředitel nadnárodní skupiny Vodafone Vittorio Colao však nyní vidí nejlepší dobu pro změnu obchodního modelu. "Dnes jsou velmi dobře vybavené chytré telefony dostupné i v nižších cenových relacích, takže už není potřeba tak silných dotací jako dříve," uvedl během telefonátu s investory.

Češi se prý obávat nemusejí

Současná praxe je taková, že operátoři nabízejí telefony za výhodnější ceny výměnou za podpis smlouvy. Důvodem je zvýšení dostupnosti nejmodernějších telefonů široké bázi zákazníků i zajištění růstu spotřeby především datových služeb. Každá firma totiž uvítá, když si zajistí stabilní měsíční příjmy, které nyní operátoři nezískávají ani tak na hlasových, ale především datových paušálech.

Češi se však rušení dotací obávat podle zdejších operátorů nemusejí. "Dotované telefony rušit nebudeme, hodláme zvýhodňovat stávající zákazníky a podporovat zejména další rozšíření chytrých telefonů," uvedla například tisková mluvčí T-Mobilu Martina Kemrová. "V současnosti o ukončení dotování mobilních telefonů neuvažujeme," potvrdila slovy svého zástupce stejný přístup Telefónica O2.

Nejmladší z trojice plnohodnotných operátorů Vodafone pak upozornil, že dotované telefony nabízí i bez nutnosti podpisu víceletého kontraktu. "Zákazník s dotovaným telefonem musí dodržet minimální měsíční plnění pouze půl roku. Poté může využít libovolný aktuálně nejvýhodnější tarif," uvedla za operátora Alžběta Houzarová. Dodala, že dostupnost chytrých telefonů se firma snaží zvýšit také tím, že nabízí vlastní značkové telefony a tablety za výrazně nižší cenu.