Běžní občané se k mobilu dostanou jen stěží.

Běžní občané se k mobilu dostanou jen stěží. | foto: ČTK

Komunistická elita v totalitní Severní Koreji už čile telefonuje z mobilů

  • 16
Totalitní Severní Korea částečně povolila používání mobilních telefonů teprve v prosinci. Lidé nesmějí volat do zahraničí ani mimo město. I přesto mobil pod přísnými kontrolami vlastní přes šest tisíc lidí.

"Mobilní telefony jsou v ulicích severokorejského hlavního města Pchjongjangu vidět čím dál častěji," uvedl reportér agentury AP. Zatímco běžní občané kvůli vysokým cenám a přísným podmínkám na mobil raději ani nepomýšlejí, mezi vládními představiteli a privilegovanými jedinci se stal velkým hitem.

"Myslím si, že mobilní telefon je pohodlnou pomůckou pro každodenní život," řekl agentuře AP So Kwang, obyvatel dvoumilionového Pchjongjangu. Podle informací tamního mobilního operátora Koryolink vlastní mobilní telefon už přes šest a půl tisíce Severokorejců.

Občané sice mohou vlastnit mobilní telefon, ale jsou vázáni přísnými podmínkami. Nesmějí například telefonovat do zahraničí, ba ani mimo město, ve kterém žijí.

Mobilní telefon včetně SIM karty a písemné smlouvy zde přijde zhruba na 240 eur, tedy necelých sedm tisíc korun. To je částka, kterou si drtivá většina severokorejské populace nemůže dovolit.

Egyptský mobilní operátor Orascom Telecom zde spustil svou 3G síť 15. prosince 2008. Je to vůbec první zahraniční telekomunikační společnost, která směla do KLDR investovat.