Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komunikátor s Windows Mobile. Recenze Sony Ericsson M1i Aspen

aktualizováno 
Sony Ericsson vytvořil velmi pozoruhodný mix komunikátoru s Windows Mobile, QWERTZ klávesnicí a dotykovým displejem. Do vínku přidal plnou funkční výbavu a cenu startující na zhruba šesti tisících. Bohužel, zkombinovat několik odlišných přístupů v jeden, není vždy výhra.

Ostré hrany lemují celou čelní stranu zařízení. | foto: Michal Havryluk, Mobil

Sony Ericsson se po starších modelech Xperia X1 a X2 opět vrací k operačnímu systému Windows Mobile, tentokráte s pořadovým číslem 6.5.3. Model Aspen je dokonce prvním zařízením s touto verzí na našem trhu. K uživatelskému prostředí WM navíc přibylo několik panelů z dílny firmy SPB, sloužících jako výchozí obrazovky. Jisté prvky uživatelského rozhraní připomínají i hloupé telefony výrobce. Ve výsledku však bohužel vznikl, především kvůli velmi malému displeji, dosti uživatelsky nepříznivý koktejl.

Situaci se snaží zachránit plná funkční výbava zahrnující GPS, wi-fi, 3,5mm jack a microUSB konektor. Solidní je na poměry komunikátorů výdrž baterie, dosahující hranice dvou dnů. K užitku je hardwarová klávesnice s QWERTZ rozložením. Jistě potěší zařazení tohoto modelu do kategorie GreenHeart, což znamená, že byl vyroben z recyklovaných materiálů a mimo jiné zde papírový manuál nahradil elektronický.


Katalog mobilů:

Sony Ericsson Xperia X10 mini pro Sony Ericsson Xperia X2 Sony Ericsson Aspen

Trojice přístrojů Sony Ericsson s hardwarovou QWERTY klávesnicí - Xpreria X10 mini pro, Xperia X2 a Aspen.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika: Zajímavý přístroj, který v sobě kombinuje dotykový displej, nejnovější Windows Mobile a hardwarovou QWERTZ klávesnici. Bohužel, ve výsledku není tato kombinace příliš dobrá. Pozor na chybu při pozastavení aplikací při vypnutém displeji.


Vzhled a konstrukce – docela velký drobek

Sony Ericsson po vzoru svých starších modelů sazí na ostré hrany, což rozhodně opticky nesvědčí jeho už natolik velkým rozměrům. Oblé okraje našly svoje místo pouze na zadní straně, aby se přístroj držel pohodlně v ruce. Zakulacená je rovněž spodní část u klávesnice. Tento mix se rozhodně nemusí zalíbit každému, navíc je třeba vzít v potaz lesklou horní polovinu těla zařízení, která je magnetem na nejrůznější nečistoty a také viníkem nízké čitelnosti na přímém slunečním světle.

Recenze SE Aspen teloRecenze SE Aspen teloRecenze SE Aspen telo
Recenze SE Aspen teloRecenze SE Aspen teloRecenze SE Aspen telo

Vypínací tlačítko, 3,5mm jack a stylus se ukrývají na horní straně zařízení. Možná budete mít hned po koupi problémy se sundáním krytu baterie. Po čase však plast povolí, což mimo jiné znamená lehké vrzání této části přístroje. Pro úplnost dodáváme rozměry 117 × 60 × 13 mm a hmotnost 130 gramů.

Recenze SE Aspen detail

Klávesnice a ovládání – QWERTZ na úrovni

QWERTZ klávesnice je vyrobena z tvrdého plastu a i přes svoje miniaturní rozměry se na ní dobře píše oběma palci zároveň. Zpočátku se připravte na nezvyklé mačkání relativně špičatých tlačítek, kdy váš stisk nebude tolik jistý. Za velkou chybu považujeme nepřizpůsobení operačního systému numerickým tlačítkům a při zadávaní například časových údajů či dokonce nového telefonního čísla musíte ručně přepínat na vyťukávání čísel po každé zadané číslici.

Recenze SE Aspen teloRecenze SE Aspen teloRecenze SE Aspen telo
Recenze SE Aspen teloRecenze SE Aspen teloRecenze SE Aspen telo

Opravdu velmi zvláště působí mix operačního systému WM 6.5.3 Professional, různých zkratek a panelů SPB Mobile Shell. Tento mix nahradil tradiční pohotovostní obrazovky včetně podpory widgetů a odstiňuje tak uživatele od stále nepříliš vkusného prostředí OS. Samotné standardní aplikace systému však předělány nejsou. Celkově působí uživatelské prostředí zmatečně a například společnosti Samsung či HTC vyřešily obdobný problém daleko lépe. Logice při práci se systémem příliš nepomáhá ani hardwarové tlačítko OK, které se chová většinou velmi nepředvídatelným způsobem.

Recenze SE Aspen detail

V zařízení tepe procesor s frekvencí 600MHz a samotné prostředí WM je skutečně rychlé, což nebývá v poslední době zvykem. Občas mu však uškodí zbytečné animace přidané výrobcem. V prostředí WM 6.5.3 Professional je křížek pro zavření aplikace společně s dalšími nabídkami dané aplikace umístěn v dolním panelu a je snadnější se k němu dostat. Lépe jsou vyřešena i kontextová menu aplikací, která jsou upravena pro ovládání přímo prsty. Vzhledem k malé velikosti displeje je zobrazeno pouze minimum položek a orientace v takových nabídkách není zrovna nejlepší.

Recenze SE Aspen teloRecenze SE Aspen teloRecenze SE Aspen telo
Recenze SE Aspen teloRecenze SE Aspen teloRecenze SE Aspen telo

Výrobce bohužel šetřil na nesprávném místě a rozměry displeje stáhnul skutečně na minimum, ačkoliv prostor na čelní straně pro rozšíření by tu byl. Odnáší to především aplikace (nejenom ty od třetích stran), které na takto malé rozměry dotykového displeje nejsou vůbec upraveny. Pracovat s nimi není žádný med a stylus se stává prakticky nutností.

Recenze SE Aspen detail

Displej a výdrž baterie – zbytečné šetření

Model Aspen dostal do vínku displej pouze s úhlopříčkou 2,4 palce a rozlišením 240 × 320 pixelů, což je férový počet bodů vzhledem k rozměrům displeje. Zázraky však od něj nečekejte a na viditelný rastr při bližším pohledu si musíte zvyknout. Velmi špatná je čitelnost na přímém slunečním světle a to nejenom při ostrém letním slunci.

Recenze SE Aspen displejRecenze SE Aspen displejRecenze SE Aspen displej
Recenze SE Aspen displejRecenze SE Aspen displejRecenze SE Aspen displej

Malou pochvalu naopak zasluhuje výdrž baterie, s níž jsme bez problému dosáhli lehce nad dva dny pohotovosti. To vše při patnácti minutách hovoru, několika odeslaných zprávách a dvou hodinách poslechu FM rádia či MP3 přehrávače. Při častějším používání datových přenosů či GPS výdrž klesla zhruba na polovinu. Při plném nasazení však může být energie pryč již během pár hodin.

Recenze SE Aspen detail

Telefonní seznam a zprávy – stále stejná písnička

Tradičně kvalitní je telefonní seznam a samozřejmě možnosti synchronizace nejrůznějšího obsahu. Vnitřní paměť zařízení činí zhruba 200 MB a bohužel v základním balení nenajdete žádnou microSD kartu. Aplikace pro psaní textových zpráv či emailů se již několik let prakticky nezměnila a poskytuje veškeré náležitosti.

Recenze SE Aspen displejRecenze SE Aspen displejRecenze SE Aspen displej
Recenze SE Aspen displejRecenze SE Aspen displejRecenze SE Aspen displej

Nechybí samozřejmě kalendář, Office Mobile, Acrobat Reader LE, Skype, správce souborů a celá řada dalších předinstalovaných aplikací. Velmi spokojeni jsme byli i s integrovaným prohlížečem IE, který je velmi svižný a dobře si poradil se zobrazením většiny stránek. K dispozici je kromě wi-fi i připojení k sítím třetí generace (HSDPA a HSUPA), EDGE a GPRS. Integrovaná GPS nalezla satelity vždy do pár desítek vteřin.

Recenze SE Aspen detail

Multimédia a fotoaparát – kritická chyba

Kromě tradičního Windows Media Playeru můžete využívat služeb přehrávače ve speciální nabídce, která je upravena pro ovládání pouze prsty. Bohužel se při používání zařízení projevuje chyba, s níž jsme se setkali již například u telefonu Samsung Omnia II. Při vypnutí displeje přestávají přehrávat či naprosto fungovat některé aplikace třetích stran ať už vezmete v potaz například diktafony či hudební přehrávače. U samotného Windows Media Playeru jsme zaznamenali problém při dohrání skladby a přepnutí na další.

Recenze SE Aspen displejRecenze SE Aspen displejRecenze SE Aspen displej
Recenze SE Aspen displejRecenze SE Aspen displejRecenze SE Aspen displej

Vzhledem k pracovnímu zaměření celého zařízení by těžko někdo očekával zázraky od 3,2Mpix fotoaparátu bez automatického ostření. Snímky spadají maximálně do průměrné kategorie, postrádají ostrost a obslužný software si moc dobře nedokáže poradit s protisvětlem. Žádná tragédie to však není a v této kategorii bychom našli daleko horší zařízení.

Recenze SE Aspen foto M Recenze SE Aspen foto M Recenze SE Aspen foto M Recenze SE Aspen foto M Recenze SE Aspen foto M

Závěr – dobré úmysly nestačí

Sony Ericsson se ve svém zařízení Aspen snažil zkombinovat několik různých přístupů, což se mu nepodařilo zcela ideálně. Kupříkladu pozapomněl, že pro dotykové zařízení je potřeba velký displej a pro operační systém Windows Mobile to v současné době platí dvojnásob. Postarší operační systém se snažil schovat pod skořápku SPB Mobile Shell, což se jistě cení, ale ve svém úsilí došel někam na půli cesty. Na druhé straně celé zařízení je opravdu rychlé a jistě si oblíbíte předělaný spodní panel kontextových nabídek.

Za fatální se dá považovat chyba s pozastavením aplikací při vypnutí displeje zařízení, což může být pro mnohé uživatele důvod, proč si zařízení nepořídí. Vzhledem k razantní cenové politice přístrojů s Androidem a jejich srovnatelné výbavě, nemůže model Aspen zaujmout ani po stránce poměru ceny a výkonu. Pokud trváte na operačním systému Windows Mobile a zalíbila se vám použitá QWERTZ klávesnice, můžete o koupi uvažovat.

Proč koupit?

  • svižný operační systém
  • SPB Mobile Shell
  • plná funkční výbava
  • QWERTZ klávesnice

Proč nekoupit?

  • pozastavení aplikací při vypnutí displeje
  • špatná čitelnost displeje
  • nutnost používat u některých aplikací stylus

Kdy?

V prodeji

Za kolik?

5 899 Kč s DPH
Nejčtenější

Smartphony OnePlus sbírají a odesílají některá uživatelská data na servery v USA
Populární smartphony šmírují uživatele. Denně odešlou desítky MB dat

Matematik a softwarový inženýr Chris D. Moore si všiml podivného chování svého smartphonu OnePlus 2. Zjistil, že telefon sbírá až podezřele podrobné informace...  celý článek

Nokia 7
Nokia má novou sedmičku. Výbavou zaujme, cenou spíše ne

Další přírůstek do rodiny obnovené značky Nokia nese pořadovou číslovku sedm a vyplňuje prostor mezi střední třídou v podobě Nokie 6 a špičkovou Nokií 8. Její...  celý článek

Funkční 18palcový OLED displej lze nyní srolovat do 3cm ruličky.
Za tři roky budou mít iPhony ohebný displej. Samsung ostrouhá

iPhone se podle zákulisních informací dohodl s LG na vývoji ohebného displeje pro budoucí iPhony. Samsung tak přijde o lukrativní byznys.  celý článek

iPhone 8 Plus
iPhony 8 nejdou na odbyt. Lépe se prodávají i loňské modely

O nové iPhony 8 není ve Spojených státech velký zájem. Dokonce se lépe prodává rok starý iPhone, který výrobce s nástupem modelu 8 zlevnil.  celý článek

ZTE Axon M
Výjimečný rozevírací smartphone je tu, ale konstrukce je zvláštní

Na rozkládací smartphony s ohebnými displeji se čeká už nějaký ten pátek. Nové ZTE Axon M sice přináší rozevírací koncepci, ovšem ohebný displej nemá. To...  celý článek

Další z rubriky

Sony Xperia XZ1
Klasika bez výstředností a se skvělou výbavou. Nové top Sony se blíží

Sony si drží svůj styl a zavádění nových designových prvků nechává jiným. Proto i chystaná Xperia XZ1 bude konzervativně vypadající smartphone, ovšem se...  celý článek

Visačky u modelů Sony Xperia XA1 a XA1 Ultra
Sony dává smartphonům visačky jako u oblečení

Výrobce Sony se u svých modelů rozhodl pro neobvyklé designové řešení, jak ukrýt povinnou značku CE na těle telefonu. Umístil ji na plastovou visačku, která se...  celý článek

Sony Xperia XZ1 a XZ1 Compact
Skvělý malý smartphone. Recenze Xperií XZ1 a XZ1 Compact

Na veletrhu IFA v Berlíně představilo japonské Sony své kompaktnější modely, které navazují na typ XZ Premium. Mají menší displeje a nižší rozlišení, ale...  celý článek

Najdete na iDNES.czmobilní verze
© 1999–2017 MAFRA, a. s., a dodavatelé Profimedia, Reuters, ČTK, AP. Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování článků a fotografií je bez souhlasu MAFRA, a. s., zakázáno. Provozovatelem serveru iDNES.cz je MAFRA, a. s., se sídlem
Karla Engliše 519/11, 150 00 Praha 5, IČ: 45313351, zapsaná v obchodním rejstříku vedeném Městským soudem v Praze, oddíl B, vložka 1328. Vydavatelství MAFRA, a. s., je členem koncernu AGROFERT.