Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komunikátor, co zničí každou konkurenci - recenze Samsung SGH-i780

aktualizováno 
Samsung SGH-i780 vzbudil ihned při svém prvním představení na výstavě v Taipeji veliký rozruch. Rychlý procesor, vestavěná GPS, úplná klávesnice. Nejen tím si tento tenký komunikátor získal davy příznivců. Čekání je u konce, Samsung i780 přichází.
Samsung Pivot: chystá se nástupce oblíbeného SGH-i780

Samsung Pivot: chystá se nástupce oblíbeného SGH-i780 | foto: samsung.com

Windows Mobile komunikátor již není mezi uživateli mobilních telefonů taková rarita, jako tomu bylo před několika lety. PDA telefonů kvapem přibývá, jen málokterý však dokáže v dnešní tvrdé konkurenci opravdu zaujmout.

Ač je výbava některých přístrojů takřka bezchybná, tak se vždy najde něco, co radost z nového přístroje spolehlivě pokazí. Strašákem posledních měsíců je pak zejména hlemýždí odezva, kterou se jisté přístroje „chlubí“. Papírová výbava Samsung SGH-i780 vypadá výborně. Odpověď na to, zda jsou stejně skvělé i dojmy z takřka měsíčního testování, vám předkládáme v naší recenzi.


Katalog mobilů:

Samsung i780 Samsung i600 Motorola Q q9
Samsung SGH-i780 a SGH-i600, smartphone téhož výrobce. Stejnou konstrukcí se chlubí i Motorola Q9h. I té ale v porovnání s i780 chybí dotykový displej a navigace.

Kapitoly recenze:

Stručná charakteristika:

Tenký WM komunikátor s rychlým procesorem, podporou všech datových přenosů, integrovanou navigací a QWERTY klávesnicí.


Obsah balení:

Stereo handsfree, synchronizační kabel, stylus, 2 x akumulátor 1 000 mAh s nabíjecím adaptérem, nabíječka.

Vzhled, konstrukce a zpracování

Koncepce a design, se kterým přichází nový Samsung na trh, definoval před takřka dvěma lety tenký smartphone téže stáje s kódovým označením SGH-i320. Ten se stal prvním zařízením s displejem s 320 x 240 obrazovými body. Do té doby jsme totiž vídali jen displeje v orientaci na výšku. I novinka tedy sází na štíhlé tělo, kdy v nejtenčím místě naměříme necelých třináct milimetrů. V místě s objektivem fotoaparátu je přístroj tlustší o dva milimetry. Půdorysné rozměry 61,3 x 115,9 mm jsou průměrné. I780 je tedy tenký kvádřík, který na displeji laboratorních vah ukázal rovných 120 gramů. Přístroj skvěle padne do ruky a jeho fyzické rozměry zaručí, že jej v kapse skoro neucítíte.

 

Samsung i780

Samsung i780 Samsung i780 Samsung i780

Samsung i780 Samsung i780 Samsung i780

Přední část Samsungu je oděna do tmavého hávu, který pěkně kontrastuje se stříbrným lemem, jenž obepíná celý obvod přístroje. Zadní část je opět laděna do tmavých barev, navíc je plast obohacen o gumovou vrstvičku s antibakteriální ochranou.

Nad QWERTY klávesnicí se rozprostírá hrstka ovládacích prvků v čele s dotykovou ploškou, jenž zastupuje touchpad. Plošku obepíná tlačítko OK a klávesa k aktivaci Start menu. Na krajích přístroje je dvojice kontextových tlačítek a duo kláves ke správě telefonní aplikace.

Po bloku kláves je druhou dominantou dotykový displej, který je v těle komunikátoru zapuštěn jen mírně. Nad zobrazovačem je reflexní logo výrobce, ještě výše sluchátko telefonu, dioda a kamerka určená k přenosu obrazu při hovorech v 3G sítích.

 

Samsung i780

Samsung i780 Samsung i780 Samsung i780

Samsung i780 Samsung i780 Samsung i780

Pravý bok obsahuje kolébkový regulátor hlasitosti a otvor s tlačítkem pro soft reset, v horním rohu je potom skulinka k provléknutí šňůrky. Na levém boku najdeme tlačítko k aktivaci mini přehrávače (krátký stisk) a fotoaparátu, který spustíte delším stiskem. Dále je zde microSD slot a konektor k připojení sluchátek, nabíječky nebo synchronizačního kabelu. Obě zdířky jsou chráněny krytkami, které sice vypadají velmi elegantně, jejich praktičnost a zejména životnost je však diskutabilní. Horní hrana disponuje tlačítkem pro uspání (vypnutí/zapnutí) přístroje, vytahuje se z ní i dotykové pero teleskopické konstrukce. Spodní hrana je až na mikrofon prostá jakýchkoli elementů. Zadní straně vévodí objektiv fotoaparátu a systémový reproduktor. Kryt baterie je ozdoben jednak logem výrobce a pak ještě adresou oficiálního webu.

   

Konstrukčně je Samsung zpracován na výbornou. Použitými materiály jsou sice plasty, ovšem té nejvyšší kvality a nikoli laciné skořápky jako u HTC P6300. Stejně hodnotíme i dílenské zpracování a lícování jednotlivých dílů. Ač se budete snažit sebevíc, Samsung ze sebe ani při vyvinutí vyššího tlaku nevydá ani hlášku. Ránu pořádnou palicí by bez úhony jistě neustál. Znáte ale telefon, který by takovou zkušenost přežil?

Paměť a procesor

Osazení CPU a pamětí je skutečnou Achillovou patou všech WM komunikátorů poslední doby. Recenzovaný model je však v této partii pevně v kramflecích a rychlost je jeho druhé jméno. Největší zásluhu na tom má srdce přístroje, kterým je top model široké rodiny Intel XScale s pracovním taktem 624 MHz. Ten spolu se 128 MB SDRAM odvádí skvělé výkony a prakticky nelze udělit pokyn, kterým by se i780 nějak zadýchal. Chválíme také volnou operační paměť na čistém zařízení, která činí rovných 86 MB. To je v porovnání s Touch Cruise o téměř než 20 MB více. A to se počítá.

Samsung i780 system Samsung i780 system Samsung i780 system


Samsung běží na Windows Mobile 6 Professional, které spolu s aplikacemi z ExtendedROM zabírají zhruba dvě třetiny z 256 MB FlashROM. Na uživatelská data je tak připraveno necelých 90 megabytů. Hudbu nebo filmové klipy je lepší ukládat na paměťovou kartu typu microSD (SDHC).

Displej a ovládání

Samsungu SGH-i780 bude navždy ve světě Windows Mobile patřit jedno prvenství a tím je displej s nezvyklým rozlišením 320 x 320 obrazových bodů. Displej je opatřen dotykovou vrstvou, jeho úhlopříčka má rozměr 2,6 palce (asi 66 mm) a v jednom okamžiku se rozzáří více než 260 tisíci barevnými odstíny. Kresba je velmi jemná a displej kontrastní, jeho barevné podání je přitom věrné.

Samsung i780 system Samsung i780 system Samsung i780 system

Zobrazovač není zcela v rovině těla komunikátoru, zapuštěn je ale jen mírně. Citlivost dotykové vrstvy je zcela optimální a s displejem se i přes vyšší tvrdost pracuje velmi dobře.

Samsung i780 system Samsung i780 system Samsung i780 system

Podstatně lépe, než tomu je u Touch telefonů společnosti HTC. Jas podsvícení lze regulovat v pěti stupních (společně pro bateriový pohon i nabíjení), což by nevadilo. Horší však je, že displej i přes nastavený nejnižší jas docela září a ve tmě působí trochu rušivě.

K čitelnosti na přímém slunci zato nemáme nejmenších výhrad – stačí nastavit druhý nejvyšší stupeň a ani jasná obloha vaše pracovní výkony neohrozí. Samozřejmostí je nastavení doby podsvícení v případě, že je přístroj v nečinnosti. Jediným negativem použitého displeje je tak horší kompatibilita aplikací, která byla od dob první zmínky velikým strašákem.

Nakonec to ale není tak horké a řada oblíbených aplikací (TCPMP, Haali Reader, Opera 9.5 Beta, MobiPocket Reader, Slick) je zobrazena zcela korektně. Klíčoví výrobci oblíbených nadstaveb pro Dnes, SBSH a Spb, navíc avizovali, že další verze jejich aplikací již bude s novým standardem rozlišení počítat. Zklamaní ale budou hráči her. Jen malé procento těchto aplikací si totiž s použitým displejem poradí a tak zůstane pruh displeje šíře 80 px nevyužit.

Ke hraní her není rozhodně určen ani hlavní ovládací prvek. Ten je schopný pracovat ve dvou režimech. Prvním je klasický TouchPad, kdy se na displeji zobrazí kurzor, který navigujete stejně jako na notebooku. V Nastavení – Systém – Finger Mouse lze přepnout na pohyb ve čtyřech směrech. V této fázi kurzor myší zmizí a vy tahy ve čtyřech směrech simulujete běžný čtyřsměrný ovládácí prvek. Tento režim je k práci daleko vhodnější a po chvilce tomuto stylu ovládání snadno přivyknete.

 Samsung i780 system Samsung i780 system

Název  Samsung SGH-i780
Rozměry [mm]  115 x 62 x 12,9
Hmotnost [g] 120
Operační systém Windows Mobile 6 Professional
Procesor Marvell PXA270, 624 MHz
RAM 128 MB
FlashROM 256 MB
Paměťový slot microSD(HC)
Sítě QuadbandGSM,Triband UMTS
Data GPRS, EDGE, HSDPA
Displej - rozlišení 320 x 320 pix
Displej - úhlopříčka 2,6" (65 mm)
Displej - barvy 262 144
Satelitní navigace NMEA 0183
Wi-fi 802.11 b/g
Bluetooth verze 2.0
Infraport ne
Digitální fotoaparát 2,0 MPix
Autofocus ?
Videotelefonie ano, VGA
FM rádio ne
Baterie 1 000 mAh

Test výkonu v Spb Benchmark:

Samsung i780 bench

Samsung i780 bench

Samsung i780 bench

Samsung i780 bench

Přehrávání neupraveného videa (TCPMP):

Zařízení  Rychlost  
Samsung SGH-i780  106,41 %
HTC Panda 102,83 %
HTC Touch Enhanced 61,47 %
HTC Magician 98,54 %
Asus P526   42,51 %

Výkon komunikátoru je opravdu výjimečný a dnes jednoduše nemá konkurenci. Škoda jen, že jsme nemohli provést VS Benchmark 2007, který nepodporuje rozlišení 320 x 320 obrazových bodů. Rychlost přehrávání videa v TCPMP mluví za vše. Výborně si i780 stojí i v komplexním testu Spb Benchmark, kde zvítězil ve všech dílčích testech kromě grafického indexu. Tam jej předběhl výborný Asus P535.Klávesnice

Klávesnice je prakticky totožná s tou, kterou disponuje starší model SGH-i600. Ve čtyřech řadách je tedy rozprostřeno celkem sedmatřicet tlačítek. Ty mají ve většině případů dvojí funkci, kterou přepínáte tlačítky s černobílým potiskem. Dvojitým stiskem přejdete do režimu psaní číslic (aktivní režim znázorňuje symbol ve spodní liště displeje). Tlačítka jsou vzhledem k nevelké šířce zařízení poměrně malá, drobnost ještě umocňuje přítomnost velkých mezer mezi nimi. Navzdory miniaturním rozměrům je však psaní po chvilce zvyku poměrně rychlé a prosté většího počtu chyb. Pohodlí vyťukávání znaků samozřejmě ovlivňují také prsty majitele. A nemáme teď na mysli jejich hbitost, ohebnost a šikovnost. Narážíme spíše na jejich velikost. S prsty rozměru dobře rostlé salátové okurky toho skutečně příliš nezmůžete.

 

Samsung i780

Samsung i780 Samsung i780 Samsung i780

Samsung i780 Samsung i780 Samsung i780

Tlačítka jsou zhotovena z tvrdého plastu a jejich stisk doprovází jen nepatrné cvaknutí. Komunikace prostřednictvím Instant Messengeru je tak možná i v komornějším prostředí. Psaní za šera ulehčí rovnoměrné bíle podsvícení, které lze v Menu – Nastavení – Systém – Podsvícení ve stanovený časový interval vypnout. Celkově hodnotíme klávesnici velmi dobře. Milovníkům zmíněného „vykecávání“ přes IM poskytne Samsung dobrý aparát, jak komunikaci urychlit a zefektivnit. S pohodlností, kterou se pyšní klávesnice HTC Wings nebo Kaiser ale nepočítejte.


Zvuk

Samsung SGH-i600 nás v létě svým přednesem hudby přesvědčil a ve své kategorii patřil k nejlepším. Fakt, že i780 na tom bude podobně, byl zřejmý ihned po připojení dodávaného stereo headsetu. Sluchátka se rozezněla čistými tóny bez náznaků zkreslení či šumu. Překážkou nebylo ani nastavení vyšší hlasitosti – zvuk zůstal prostý parazitních zvuků i nadále. Obdobně na tom je i systémový reproduktor, který rovněž audio reprodukuje bez rušivých efektů. Nejednou se však stalo, že se reproduktor bezdůvodně a nekontrolovatelně rozezněl podivnými zvuky. Ty v jednom případě po chvíli ustaly, někdy bylo nutné přístroj resetovat. Se soft resetem souvisí ještě jedna lahůdka. Otvor určený k vniku hrotu pera a stisku ukrytého tlačítka má příliš malý průměr a tak je třeba si pomoci třeba špendlíkem. Z dlouhodobého hlediska ale není takové řešení příliš elegantní, vhodnější bude hrot pera upravit jemným brusným papírem.

K podání muziky tak nemáme výhrad, škoda jen, že systém nenabízí nastavení speciálních efektů. Tuto možnost ale nabízí třeba freeware TCPMP, který obsahuje i ekvalizér k potlačení nebo zvýraznění jednotlivých frekvencí.


Telefonování, SMS, MMS a emaily

Telefonování a datování se děje pod taktovkou univerzálního telefonního modulu, který komunikuje v GSM i UMTS pásmech a podporuje přitom datové přenosy GPRS/EDGE i HSDPA. Telefonní aplikace se nijak zásadně neliší od jiných zařízení s WM 6 Professional.

Samsung i780 system Samsung i780 system 

V základním náhledu je  tedy zobrazen seznam posledních hovorů, výhled lze přitom značně omezit zobrazením numerické klávesnice. Latence při vykreslování displeje není patrná, práce s přístrojem je svižná v každém ohledu. Stejně tak se nekoná ani prodleva při zahájení hovoru nebo při jeho odmítnutí.

Samsung i780 system  Samsung i780 system

Samsung během našeho testu absolvoval několik desítek telefonních hovorů a žádné problémy typu zašuměného reproduktoru nebo nízké citlivosti mikrofonu jsme nezaznamenali. Během hovoru lze jedním stiskem aktivovat hlasitý odposlech. K volání lze využít i dodávaných sluchátek, kterým bohužel chybí regulace hlasitosti.

Samsung i780 system  Samsung i780 system

Skladba textové korespondence je již od doby WM 5.0 téměř totožná. Dělení na dvě skupiny (SMS + MMS) a e-maily zůstává zachováno. Beze změny je i členění na dílčí složky (odeslané, přijaté, rozepsané). Šestková verze ještě nabízí možnost označit zprávy jako nepřečtené, což u nových 6.1 nelze. Hlouběji v menu nechybí možnost vyčistit najednou celou složku textových zpráv, což tolik chybí uživatelům iPhone.

 Samsung i780 system Samsung i780 system

Komponování MMS je díky přehlednému editoru velmi snadné. Do připraveného rámečku jednoduše vložíte obrázek, hudbu nebo krátké video, jste ale přitom limitováni velikostí 95 kB.

 Samsung i780 system Samsung i780 system

Emailům patří zvláštní složka, počet nastavených účtu přitom není omezen. S jejich nastavením vám pomůže podrobný průvodce. Samsung stejně jako každý jiný přístroj s novějšími WM podporuje funkci DirectPush a tím snadnou synchronizaci s Exchange Serverem.

Samsung i780 system Samsung i780 system 

K zadávání textů je připraven software QWERTY klávesnice a potom několik druhů rozpoznávání psaného písma (Block a Letter Recognizer a Transcriber). Nejrychlejší metodou zadávání znaků ale pochopitelně zůstává hardware klávesnice.

 Samsung i780 system Samsung i780 system 

Bonusové aplikace

Theme
Aplikace slouží ke snadné úpravě obrázků na Dnes včetně barvy písma. Kromě továrně nastaveného obrázku lze použít jakýkoli jiný.

           Samsung i780 bonus app Samsung i780 bonus app

Today Plus
Šikovný plugin, který je chudší alternativou k oblíbenému HTC Home.

           Samsung i780 bonus app Samsung i780 bonus app

Kromě nejčastěji spuštěných aplikací zde máte rychlý přístup k oblíbeným kontaktům ze seznamu a ke správě bezdrátových modulů.

           Samsung i780 bonus app Samsung i780 bonus app

Pěkně je ilustrován také stav paměti (FlashROM, RAM, karta)


Photo Slide
Alternativní prohlížeč obrázků, který má v porovnání se standardním prohlížečem několik málo funkcí navíc.

            Samsung i780 bonus app Samsung i780 bonus app

Fotky můžete rotovat, případně přidávat známé efekty kresby (ČB, sépie, mráz). Snadno lze vytvářet také výřezy.

MiniPlayer
MiniPlayer je vlastně nástavbou WM playeru. Pokud si přes něj pustíte muziku, pak ji lze snadno obsluhovat právě pomocí této utility.

              Samsung i780 bonus app Samsung i780 bonus app

Po stisku bočního tlačítka se ve spodní části displeje objeví ovládací panel.

MediaAlbum
Jde o rozcestník, který v paměti přístroje a karty detekuje multimediální soubory (muziku, obrázky a filmy) a ty pak přehrává (zobrazuje) pomocí vestavěných aplikací.

              Samsung i780 bonus app Samsung i780 bonus app


Smart Converter
Převodník fyzikálních jednotek umí počítat s mírami délky, hmotnosti, objemu plochy a teploty.

              Samsung i780 bonus app Samsung i780 bonus app

Další: Bluetooth FTP, RSS čtečka, AlarmKonektivita

Ani zde Samsung nijak nezahálí a nabízí všechna dnes dostupná bezdrátová rozhraní, které lze PDA telefonu integrovat. Začněme ale USB kabelem, který je součástí standardního příslušenství. Ten ztělesňuje nejsnazší způsob připojení přístroje k počítači. Výhodou je podpora Mass Storage, která přístroj promění ve čtečku paměťových karet – její obsah je tak viditelný i bez nutnosti instalovat ActiveSync. V menu Nastavení – Připojení – USB Nastavení je nutno zaškrtnout režim Mass Storage. Dodejme ještě, že vyšší rychlost přenosu dat pomocí USB kabelu jsme u WM zařízení nezažili – oproti Kaiseru (a dalším) je přesun souborů zhruba dvakrát rychlejší. A to si zasluhuje pochvalu.

 

Samsung i780

Samsung i780 Samsung i780 Samsung i780


Samsung i780 Samsung i780 Samsung i780

Bluetooth je obsaženo ve verzi 2.0, navíc s podporou rychlých datových přenosů. Tradičně jsme otestovali odesílání a příjem souborů, v obou případech proběhlo vše hladce. Stejný průběh měla i bezdrátová synchronizace s ActiveSync.

Samsung i780 system Samsung i780 system Samsung i780 system


Na rozdíl od HTC přístrojů v nabídce chybí Bluetooth Explorer, který slouží k procházení souborového systému u spárovaného zařízení. Samsung nenabízí ani tisk dokumentů přes BT tiskárnu. BT modul konkurenčního Kaisera nebo Touch Cruise tedy nabízel širší spektrum služeb.

 

Samsung i780

 

Samsung i780 system Samsung i780 system Samsung i780 system

Samsung i780 system Samsung i780 system Samsung i780 system

Vestavěné wi-fi standardu 802.11 b/g také neuniklo našemu zkoumavého oku. Zde se testy smrskly jen na připojení k domácí síti a náhodným AP, které nebyly chráněny klíčem. Citlivost modulu se zdála být nadprůměrná, stejně hodnotíme i rychlost navázání signálu. Chudší je ale správce modulu – na známé možnosti regulace výkonu a výdrže baterie tak v tomto případě zapomeňte.


GPS

Integrace GPS modulu s podporou protokolu NMEA 0183 byla dopředu avizována. Přesto se na zahraničních fórech množí dotazy zoufalých uživatelů, kteří nejsou sto navigaci rozběhnout. Testovaný vzorek nebyl až tolik problémový, i když bylo nutné si vypomoci aplikací PortSplitter k vytvoření virtuálního COM portu. Aplikaci stáhněte zde.

Postup nastavení PortSplitteru:
Input  port: COM8
Baud: 57 600
Output port: COM6, stiskněte Add
Stiskněte Start Splitter a zatrhněte Autostart

Sasmsung i780 system Sasmsung i780 system Sasmsung i780 system

Nastavení External GPS vystému:
GPS program port: COM8
Hardware port: COM9
Baud: 57 600

Sasmsung i780 system Sasmsung i780 system Sasmsung i780 system

Nastavení TomTom
Jiná NMEA 0183
Baudová rychlost: 57 600
GPS připojen k: COM6 (PortSplitter)

Při tomto nastavení bylo zaměření pozice na okraji města otázkou patnácti sekund (studený start). Při opětovném zapnutí navigace šlo o poloviční časy. Ve středu města trvalo navázání spolupráce se satelity asi tři minuty. Používání GPS tak probíhalo bezproblémově, je třeba si ale pomoci zmíněnou utilitou.

Fotoaparát

Základní specifikace vestavěného fotoaparátu zní: objektiv s pevnou ohniskovou vzdáleností a CMOS snímač se dvěma miliony světlocitlivých buněk. Absence optického zoomu není u zařízení této kategorie nic neobvyklého, ovšem snímky velikosti 1600 x 1200 obrazových bodů dnes nikoho na pozadí neusadí. Samsung ale nižší rozlišení snímače vynahrazuje velmi pěknou kresbou, které mohou konkurenční přístroje (vyjma komunikátorů ASUS) jen tiše závidět.

i780 ukazkovy snimek i780 ukazkovy snimek i780 ukazkovy snimek

i780 ukazkovy snimek i780 ukazkovy snimek i780 ukazkovy snimek

Prostředí aplikace je velmi přehledné a hlavně, vše podstatné je přístupné z hlavní obrazovky. A tak ani pro změnu efektu kresby není nutné bloudit v hluboko utopených nabídkách.

Samsung mimoto zaznamená ozvučené videosekvence v rozlišení QVGA (320 x 240 pix) nebo QCIF (176 x 144 pix).

Funkce Detail
CMOS 2.0 MPix
Ohnisková vzdálenost pevná
Autofocus ne
Rozlišení 1600 x 1200, 1280 x 960, 1024 x 768, 640 x 480, 320 x 240
Digitální zoom až 4x (lze použít i při vysokém rozlišení)
Kvalita Super fine, fine, normal, economy
Samospoušť 3 s, 5 s, 10 s, vypnuto
Vyvážení bílé automat, denní světlo, zataženo, žárovka, zářivka
Efekt kresby normální, černobílý, sépiový, zelený, voda, negativ
Formát snímku JPG
Úložiště zařízení/paměťová karta
Výdrž, testy

Výkonný procesor většinou znamená nižší výkon. To však pro nový Samsung neplatí. Utilita pro správu taktu procesoru sice chybí, dle TCPMP ale čip sám nastavuje frekvenci podle aktuálního vytížení 416 nebo 624 MHz. V každém případě ale použitý akumulátor kapacity 1 000 mAh přístroj dokáže při běžném použití (SMS, 20 minut hovory, krátké emaily, hodinový poslech muziky) napájet tři až čtyři dny. Navigovat vydrží téměř 5,5 hodiny, přehrávat video ještě déle. Zpočátku nás potrápil neposlušný ukazatel, který velmi rychle klesl na jednu čárku, pak ale vydržel ještě celý den. Po několika nabíjecích cyklech se však baterie zformovala a ukazatel ustálil.

 • Navigace  5 h 20 min
 • Přehrávání videa 6 h
 • Přehrávání MP3 26 h 20 min

Závěr

Samsung SGH-i780 je po delší pauze komunikátor, který se vlastně ve všech ohledech povedl. Nákupem získáte kapesní počítač vybavený velmi rychlým procesorem a dostatečně velkou porcí RAM. Svižnou textovou korespondenci zajistí QWERTY klávesnice, která se sice zpočátku tváří nepřístupně. Po několika dnech ji však snadno zkrotíte a psaní znaků osvojíte. Cenné plus přístroji přihrává i vestavěný fotoaparát, který fotí velmi pěkně.

Samsung nezahálí ani co se týče podpory datových přenosů a rozhraní. Telefonovat je možné v GSM i UMTS sítích, k videohovorům slouží čelní VGA kamera. Wi-fi fungovalo na výbornou, stejně jako Bluetooth modul, u kterého jen zamrzela chudší nabídka funkcí. Navigace s využitím vestavěné GPS je rovněž bezproblémová. U testovaného vzorku ale bylo nutné využít aplikace PortSplitter k vytvoření virtuálního portu.

Recenzovaný model nabídl jako první vůbec displej s rozlišením 320 x 320 obrazových bodů, se kterým také souvisí hlavní potíž přístroje. A tím je ona slabší kompatibilita s množstvím dnešních aplikací. S postupem času se však tento nedostatek zcela ztratí. Milovníkům kapesní zábavy bude proti srsti i touchpad, který mobilním hrám opravdu nepřeje. Samsung ale nemá suplovat hrací konzoli, jde o vynikající pracovní nástroj, který bude v dnešní nabídce hledat konkurenci jen obtížně. Samsung SGH-i780 je totiž novým králem Windows Mobile komunikátorů.

Proč koupit?

 • kompaktní rozměry a nízká hmotnost
 • precizní technické zpracování
 • rychlý procesor - vysoký výkon
 • QWERTY klávesnice
 • jemný displej 320 x 320 pix
 • velká volná RAM 
 • výborný zvuk
 • integrovaná satelitní navigace 
 • podpora 3G a HSDPA
 • kvalitní fotoaparát
 • slušná výdrž

Proč nekoupit?

 • TouchPad nemusí každému vyhovovat
 • slabší kompatibilita aplikací
 • proprietární Samsung konektor

Kdy?

 druhá polovina roku

Za kolik?

 odhadem 14 000 KčNejčtenější

Tak bude vypadat letošní nejlevnější iPhone, zepředu připomíná desítku

Render chystaného LCD iPhonu s 6,1palcovým panelem ve společnosti menšího...

Uvedení nových iPhonů se blíží, jejich oficiální odhalení proběhne už za dva měsíce. Víme, že budou tři a alespoň z...

Blesková krádež. Zloději za 30 sekund vybílili obchod Applu

Blesková krádež v kalifornském Apple Storu

Skupina mužů za méně než minutu vykradla před očima zákazníků i personálu obchod Apple Store v kalifornském Fresnu....Xiaomi pokračuje v dumpingových akcích. Redmi S2 bude za 300 korun

Nová prodejna mobilů v Olomouci přilákala stovky lidí

Agresivní marketing čínské značky v Česku pokračuje. Xiaomi otevírá třetí obchod a tradičně první den nabízí produkty s...

Novinka za 975 korun nahradí smartphone a nepotřebuje dotykový displej

JioPhone 2

Obyčejné mobily nejsou mrtvé. Právě naopak. Jestliže prodeje smartphonů stagnují, nebo na některých trzích dokonce...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Další z rubriky

Honor chystá smartphone za 33 000 korun. Bude mít logo nejdražších aut

Honor Mate 10 Rolls Royce

Čínští výrobci smartphonů potřebují udělat pořádnou díru do světa. Pomoci jim k tomu má spolupráce se slavnými...

U těchto smartphonů ušetříte až polovinu ceny. I u špičkové Nokie

BlackBerry DTEK 50 ze všech úhlů

Trh se smartphony je dnes velmi konkurenční, a mnohé modely se proto vyprodávají s výraznou slevou. Platí to třeba pro...

Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Najdete na iDNES.cz