Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu


Komentář: Dnes je den pokrývačů. Místo oslav se chce plakat

aktualizováno 
Česká Telefónica O2 vyhlásila dnešek dnem pokrývačů. Operátor tak slaví 6 let od startu první 3G sítě v Česku. Přitom ve skutečnosti není co slavit, naopak, je to k pláči. Pokrytí 3G ještě není kompletní a o novince LTE, která už běží ve Skandinávii, se raději vůbec nemluví.

UMTS porytí České republiky roste, doufejme že operátoři neusnou na vavřínech | foto: Mobil

Operátor O2 připravil v rámci oslav šesti let od spuštění první 3G sítě v Česku pro zákazníky zajímavou akci. Nabídne jim USB 3G modem Huawei se SIM kartou s až pěti týdny internetu zdarma za lákavou cenu 295 korun, tedy se slevou celých 700. Kdo chce výhodné nabídky využít, musí si pospíšit, šanci ke koupi bude mít pouze zítra a pozítří, tedy 3. a 4. srpna.

Nabídka O2, ač jistě velmi lákavá, je jasnou ukázkou toho, jak se v současné chvíli snaží čeští mobilní operátoři udělat ze své velké slabiny marketingové lákadlo. Ještě před pár měsíci by vám totiž takový modem ani u O2 (které je na tom s 3G u nás nejlépe) příliš neposloužil, tedy pokud byste se nenacházeli v některém z vybraných měst.

V době, kdy je 3G síť v okolních zemích naprostou samozřejmostí pro většinu obyvatelstva, se Česko po letech probudilo z letargie. Po dlouhé odmlce až neuvěřitelných devíti letech od zisku licence (v případě Vodafonu pěti letech) vzali naši operátoři 3G sítě vážně.

Dostáváme se tak do paradoxní situace. Neuplyne týden, aby nám v redakční poště nepřistála tisková zpráva některého z operátorů, že své pokrytí sítí UMTS rozšířil do toho a toho města. Naposledy T-Mobile oznámil spuštění 3G ve Zlíně a Hradci Králové a Vodafone pokryl Olomouc.

Chápeme, že pro obyvatele daných lokalit je to informace jistě zajímavá. Jenže na druhou stranu to vypadá, že se operátoři snaží odbornou i laickou veřejnost záplavou oznámení o spuštění UMTS uchlácholit. Po dlouhé době to vypadá, že se zase něco děje a naši operátoři se o své zákazníky konečně jednou zajímají.

Jenže realita je jiná, pokrytí 3G bude v Česku stále ještě nějakou dobu zaostávat za pokrytím v sousedních státech. Snad jen Telefónica do konce letošního roku dosáhne alespoň uspokojivého stavu.

A my se obáváme, abychom se po současné vlně 3G, která přejde za rok nebo dva, opět nedočkali mnohaletého zimního spánku operátorů. LTE sítě se u nás sice i testují, ale zatímco se za našimi západními hranicemi místy již hovoří o jejich komerčních startech (ve Švédsku a Dánsku běží pilotní provoz, v USA ještě letos rozjede LTE ve velkém firma Verizon), u nás je pro jistotu ticho.

Je jasné, že místní operátoři nemají případné investice do LTE zcela ve svých rukou. Dividendy jejich nadnárodním majitelům se platit musí a jelikož je momentální investice do 3G infrastruktury na nějaký čas poníží, budou si to chtít vlastníci vynahradit v příštích letech. Na start LTE budou mít také vliv čeští regulátoři a konec digitalizace. Jenže kdo jiný než mobilní operátoři by měl ve prospěch této technologie a jejího rychlého zavedení lobovat?

Vzhledem k této nejisté budoucí situaci by naši operátoři možná i teď měli "držet hubu a krok". Vlastně by nám nevadilo, kdyby to bylo o (k)rok nebo dva pozadu oproti jejich nadnárodním majitelům. Další zpoždění v řádu pěti nebo šesti let nezní jako moc dobrý nápad. Doufejme, že pohled do historie, kdy se tehdejší Eurotel a Paegas předháněli v inovacích, nezůstane jen nostalgickým povzdechnutím.
Nejčtenější

Nový „levný“ iPhone má být hit. Prodat se ho má 100 milionů

Trojice iPhonů pro rok 2018

Apple chystá na letošní rok tři nové iPhony. Jedním z nich má být levnější model, který nebude mít OLED displej. A...

Nepoužívejte smartphony Huawei a ZTE, varují Američany FBI, CIA i NSA

Huawei Mate 10 Pro bude v USA k dostání u BestBuy

Huawei chtěl letos vzít útokem Spojené státy, a to s pomocí tamních klíčových operátorů. Z možné dohody však nakonec...Teď přijde řada na naše peníze. V Číně totiž končí zlaté časy

Xiaomi Mi 6

Čínský trh s chytrými telefony je největší na světě, ale loni se podle všeho dostal do potíží. Po letech růstu přišel...

Lidé si stěžovali na špatný signál. Rušil ho těžař bitcoinů

(Ilustrační snímek)

Newyorští zákazníci amerického operátora T-Mobile si stěžovali na znatelný šum během telefonních hovorů. Ukázalo se, že...

Vše, co od smartphonu očekáváte, jen za 6 000. Test Honor 9 Lite

Honor 9 Lite

Honor 9 Lite je žhavou novinkou na českém trhu a také je potenciálním prodejním hitem. Smartphone s moderními funkcemi...

Další z rubriky

Chcete změnit operátora? Vyčkejte, od února to bude snazší a rychlejší

Ilustrační snímek

Pouhých deset dnů od podání žádosti budou mít od 1. února operátoři na přenos čísla k jinému poskytovateli...

Vodafone extrémně vylepšuje rodinné tarify. Zadarmo přidává 8 GB a VDSL

Vodafone (ilustrační fotografie)

Není obvyklé, aby operátor výrazně vylepšil tarif a nesáhl na cenu. V případě inovovaných rodinných tarifů Red+ tomu...

T-Mobile začne rozdávat slevy až 25 % a k tomu přidá 10 až 15 GB dat

T-Mobile Magenta 1

T-Mobile spustí novou službu Magenta 1. Je to jakási varianta rodinných tarifů, ale v principu funguje úplně jinak a...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!Najdete na iDNES.cz