Klávesové zkratky na tomto webu - základní
Přeskočit hlavičku portálu

Komentář: Dnes je den pokrývačů. Místo oslav se chce plakat

aktualizováno 
Česká Telefónica O2 vyhlásila dnešek dnem pokrývačů. Operátor tak slaví 6 let od startu první 3G sítě v Česku. Přitom ve skutečnosti není co slavit, naopak, je to k pláči. Pokrytí 3G ještě není kompletní a o novince LTE, která už běží ve Skandinávii, se raději vůbec nemluví.

UMTS porytí České republiky roste, doufejme že operátoři neusnou na vavřínech | foto: Mobil.iDNES.cz

Operátor O2 připravil v rámci oslav šesti let od spuštění první 3G sítě v Česku pro zákazníky zajímavou akci. Nabídne jim USB 3G modem Huawei se SIM kartou s až pěti týdny internetu zdarma za lákavou cenu 295 korun, tedy se slevou celých 700. Kdo chce výhodné nabídky využít, musí si pospíšit, šanci ke koupi bude mít pouze zítra a pozítří, tedy 3. a 4. srpna.

Nabídka O2, ač jistě velmi lákavá, je jasnou ukázkou toho, jak se v současné chvíli snaží čeští mobilní operátoři udělat ze své velké slabiny marketingové lákadlo. Ještě před pár měsíci by vám totiž takový modem ani u O2 (které je na tom s 3G u nás nejlépe) příliš neposloužil, tedy pokud byste se nenacházeli v některém z vybraných měst.

V době, kdy je 3G síť v okolních zemích naprostou samozřejmostí pro většinu obyvatelstva, se Česko po letech probudilo z letargie. Po dlouhé odmlce až neuvěřitelných devíti letech od zisku licence (v případě Vodafonu pěti letech) vzali naši operátoři 3G sítě vážně.

Dostáváme se tak do paradoxní situace. Neuplyne týden, aby nám v redakční poště nepřistála tisková zpráva některého z operátorů, že své pokrytí sítí UMTS rozšířil do toho a toho města. Naposledy T-Mobile oznámil spuštění 3G ve Zlíně a Hradci Králové a Vodafone pokryl Olomouc.

Chápeme, že pro obyvatele daných lokalit je to informace jistě zajímavá. Jenže na druhou stranu to vypadá, že se operátoři snaží odbornou i laickou veřejnost záplavou oznámení o spuštění UMTS uchlácholit. Po dlouhé době to vypadá, že se zase něco děje a naši operátoři se o své zákazníky konečně jednou zajímají.

Jenže realita je jiná, pokrytí 3G bude v Česku stále ještě nějakou dobu zaostávat za pokrytím v sousedních státech. Snad jen Telefónica do konce letošního roku dosáhne alespoň uspokojivého stavu.

A my se obáváme, abychom se po současné vlně 3G, která přejde za rok nebo dva, opět nedočkali mnohaletého zimního spánku operátorů. LTE sítě se u nás sice i testují, ale zatímco se za našimi západními hranicemi místy již hovoří o jejich komerčních startech (ve Švédsku a Dánsku běží pilotní provoz, v USA ještě letos rozjede LTE ve velkém firma Verizon), u nás je pro jistotu ticho.

Je jasné, že místní operátoři nemají případné investice do LTE zcela ve svých rukou. Dividendy jejich nadnárodním majitelům se platit musí a jelikož je momentální investice do 3G infrastruktury na nějaký čas poníží, budou si to chtít vlastníci vynahradit v příštích letech. Na start LTE budou mít také vliv čeští regulátoři a konec digitalizace. Jenže kdo jiný než mobilní operátoři by měl ve prospěch této technologie a jejího rychlého zavedení lobovat?

Vzhledem k této nejisté budoucí situaci by naši operátoři možná i teď měli "držet hubu a krok". Vlastně by nám nevadilo, kdyby to bylo o (k)rok nebo dva pozadu oproti jejich nadnárodním majitelům. Další zpoždění v řádu pěti nebo šesti let nezní jako moc dobrý nápad. Doufejme, že pohled do historie, kdy se tehdejší Eurotel a Paegas předháněli v inovacích, nezůstane jen nostalgickým povzdechnutím.Nejčtenější

Google posílá vzkaz Evropské komisi. Takhle se bude bránit

Protikartelová komisařka Margrethe Vestagerová.

Google se s obří pokutou od Evropské komise nehodlá smířit. Firma se proti ní odvolá a chce Komisi dokázat, že systém...

Rekordní pokuta pro Google, za dominanci Androidu zaplatí 112 miliard

Ilustrační snímek

Evropská komise uložila internetovému gigantu Google další pokutu. Firma by měla platit za to, že zneužívá dominantního...Nový supersmartphone vysune kameru a nahrává uživatele bez jeho vědomí

Vivo NEX

V rámci právě skončeného mistrovství světa ve fotbalu byla hrací plocha obklopena panely s reklamami na nový čínský...

Španěl prodává sbírku nerozbalených iPhonů. Za cenu ojetého ferrari

Španěl prodává unikátní sbírku iPhonů za téměř 100 tisíc eur.

Aukční portál eBay je nepřebernou studnicí zajímavých, ale mnohdy i šokujících inzerátů. Nabídku prodejce ze španělské...

Jeden z nejočekávanějších mobilů roku. Nokia 8110 je chytrá jen trochu

Nokia 8110 4G

Retro model Nokia 8110 4G je možná jedním z nejočekávanějších mobilů letošního roku. V Česku se začal prodávat počátkem...

Další z rubriky

Za 99 korun si můžete vzít na chatu domácí LTE internet od T-Mobilu

Ilustrační snímek

T-Mobile letos v dubnu zjednodušil instalaci základního tarifu pevného internetu přes LTE. Nová služba vyžaduje pouze...

T-Mobile přifoukl data studentského tarifu. Za konkurencí stále pokulhává

Ilustrační snímek

T-Mobile začátkem července vylepšil tarif Student. Nově jej lze pořídit s 6 GB mobilních dat. Oproti standardní...

O2 půjčí 50 korun na měsíc, vezme si za to pětikorunu

O2 vrací službu Rezerva

Operátor vrací službu Rezerva, se kterou přišel poprvé na konci roku 2010. Potěší všechny zákazníky předplacených...

Najdete na iDNES.cz